1 Haz 2013

GÖZALTINA ALINIRSANIZ veya BİBER GAZINA MARUZ KALIRSANIZ YAPMANIZ GEREKENLER

Ne yazık ki sabah 05:00 den beri taksimde Gezi Parkı direnişlerinde polisle halk karşı karşıya geldi. Bir çok haber, bir çok video var internette gezen. Yurdum televizyonlarından Halk TV dışında -ki ben daha izleyemedim- hiçbir yerde görüntü ya da haberlere rastlanamıyor. Yurdum kanalları eğlence programları, güzellik yarışmaları, polisiye diziler veriyor. Ne yazık ki son yılların en üzücü polisiye dizisi şu an Taksim'de. Ama yarın ne televizyonlarda ne de gazetelerde bu olaydan çok bahsedilmeyecek ve bahsedilse bile çarpıtılacak. Aşağıdaki resim bugün olanlardan bir kare ve resimdeki Keremcan'ın öldüğü söyleniyor.


Resmen şoktayım. Nasıl bu hale gelinir ki? Amaçları, ağaçların kesilmesini engellemeye çalışmak olan bu insanları nasıl devlet kendi eliyle cezalandırabilir.  Hadi diyelim emir verildi, vicdan nereye gitti? Çok yazık çok yazık.. Bu insanların Habur kapısında pişman değilim diyenler kadarda mı değeri yok.


Eğer bir gün biber gazına maruz kalırsanız; bir eczacının facebook sayfasında verdiği bilgilerden faydalanabilirsiniz."Bir eczacı olarak paylaşıyorum. bi­ber gazı etkisini azaltmak için 1 bardak SÜT ve 1 bardak su karıştırın. gaza maruz kaldığınızda gözünüzü ve kirpiklerinizi yıkayın. ağzınızı ameliyat maskesi yada tülbentle kapatın maskenin burun bölgesine viks Pomat sürün. Her ikisi de etkisini ve acısını
%70 azaltacaktır."


Bu yazımı şu an Taksimde bulunan arkadaşlar okuyamayacak ama, aşağıdaki gözaltında yapılması gerekenleri aklınızın bir kenarına not edin. Umarım hiçbir zaman lazım olmaz.

"Arkadaşlar polis sizi gözaltına almak isterse direniş göstermeyin. Bu sert müdahalelere maruz kalmanızdan başka bir işe yaramaz. Size avukat ataması yapılana kadar kesinlikle konuşmayın. Avukatınız yanınıza gelmeden ifade vermeyi kesinlikle reddedin ve hiçbir belgeye imza atmayın. Sizi kameralı nezarethaneye aldıklarına emin olun. Hiçbir gerekçe ile ( nezarethanenin dolu olması vb.) başka bir yerde tutulmayı kabul etmeyin. Özellikle avukat görüşme odalarında ses ve görüntü kaydı yoktur ve çok yoğun şiddete maruz kalınabilir. Lütfen dikkatli olun ve bu gönderiyi paylaşın ki arkadaşlarınız da bilgilensin."

Bütün bu olanlara ses çıkarmayanlar, ortalık durulunca, vicdanınızla baş başa kaldığınızda nasıl yastığa koyacaksınız başınızı çok merak ediyorum.

Peygamber efendimiz ne demiş; Kötülükler karşısında susan dilsiz şeytandır.

Bu akşam sevgiyle kalın diyemiyorum çünkü ortalık yanıyor. En iyisi vicdanınızla kalın.
Şafak
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...