16 Haz 2013

BAŞÖRTÜSÜNE DEĞİL MODERN TESETTÜR DİYE DİRETİLENE KARŞIYIM

Son günlerde Gezi Parkı olaylarında başörtülü kişilere saldırıldığı yönünde haberler yapılmaya başlandı. Hatta bunu ülkenin başındaki kişi söylüyor. Bu konuda bir resim, bir görüntü talep edildiğinde ise gösterilemiyor. Tek şahit yine aynı partiden bir belediye başkanının gelini. İnsanlar onun kim olduğunu bilmeden o kadar kapalı insan varken denk gelip ona saldırmışlar. Bazı kaynaklarda ilgili belediye başkanın bunu yalanladığı ama hiç bir yerde sesini duyuramadığı söyleniyor.

Bu yazıyı yazmaya başlamadan önce yazmak ve yazmamak konusunda oldukça kararsız kaldım. Bir yanım "aman sana ne herkesin günahı sevabı kendine insanları fikirlerinden vazgeçirmek mümkün değil sanki okuduklarında değişecekler mi tam tersine senin hakkında kötü düşünecekler, hatta belki küfredecekler" dedi, bir yanım ise " olsun sen bu zamana kadar ne hissetinse onu söyledin hem bu senin kişisel bloğun beğenmeyen okumaz, sen bildiğinden şaşma, kötü söz sahibine aittir." dedi.

Çocukluğumdan hatırlıyorum, çevremdeki bir çok kadın kapalıydı. Annem, anneannem, ilkokul arkadaşlarımın anneleri, komşu teyzeler, akrabalarımın birçoğu.  Aşağıdaki resimdeki gibi kapanan insanlar hep saygımı kazandı.Ama ben hiç bir zaman kapanmayı düşünmedim. 

Belki bunda yaşadığım bir olayında etkisi olabilir.  İş hayatına ilk atıldığım yıllarda çalıştığım firmanın patronlarının babası hac görevini yerine getirmiş, namazında niyazında bir adamdı. Şirkette çalışan başka bir kızı bize örnek gösterir onun gibi namuslu olmamız gerektiğini anlatır dururdu. İşin komik tarafı örnek gösterdiği kişi yeğeniyle sevgiliydi, niyetleri ciddiydi. Bir şeyleri belirli ölçülerde yaşıyorlardı. Evet başı kapalıydı ama altına giydiği eteğin darlığı, kıvrımlarını belli etmesine ne demeliydi? Bu durumda benden daha namuslu olarak tanımlanması beni deli ederdi ama bir şey söyleyemezdim. Çünkü birinin sırlarını ifşa etmek, hakkında konuşmak bana göre kapalı olmamaktan daha büyük günahtı.

Hep araştırdım. Kapanmayı araştırdım. Neden buna ihtiyaç duyulduğunu. Allah'ın "örtünün" derken neyi kastettiğini. Kendimce fikirlerim oldu elbet. İnsanlara yanlış gelen. Bana doğru. Bu da belki başka bir yazı konusu.

Yıllar geçtikçe, insanlar değiştiler. Bazı başörtüsü takan kişilerin açıldığını, bazı başı açık kişilerinde kapandığını gördüm. Sonra başörtüsü konusu birden gündeme taşındı. Hatta başörtüsünün adı türban oldu. Her düşünenin farklı bağladığı türban. Dediler ki üniversitelerde gençler okula kapalı giremiyor, kapalı kadınlarımız aşağılanıyor, kapalılar iş hayatında var olamıyor, kamuda başı açık çalışmaya zorlanıyor vb....

Düşündüm benim okuduğum üniversitede üç sınıf arkadaşım kapalıydı ve hiç birimiz onlara kötü davranmadık kapalı oldukları için. Birbirimizin evine gittik, sofrasında oturduk.  İşte bu nedenle kapalı kızlara eziyet edildiği haberlerine İnanamadım.

Sonra fark ettim bazıları doğru. Özel şirketler sizin kapalı olup olmadığınızla çok fazla ilgilenmezler. Kamuda kurallar bellidir ve kurallara uymak gerekir. Nasıl ki mini etek, transparan gömlek veya daha uç olacak ama şort ve mayo ile işe gelemiyorsunuz başınız örtülü, çarşaflı da gelemezsiniz. Tabi bence üniversitelerde böyle olmamalı. Tabi çarşaflı olanlar kesinlikle alınmamalı diye düşünüyorum. Bazı okullarda gerçekten içeri alınmıyorlar. Ama şu da var ki bazıları bunu inandığı için değil siyasi amaçla kullanıyor. Bence her ikisi de aynı. İkisi de günaha giriyor ve dini kullanmanın veya aşağılamanın cezasını öbür dünyada yaşayacaklar.

Zaman geçtikçe kapanmakta değişti. Bir çok yerde yasallaştı. Ama ne yazık ki insanlardan, tesettürün anlamı örtünmek olduğu halde bunu kapalı ama ilgi çekici şekilde süslenmek gibi algılayanlar oldu. Başörtüsünü küçümsediler. Modası geçmiş dediler. Tesettür modası yaratıldı. Oysa moda o an için revaçta olan şey. Örtünmek moda olamaz, zamanı geçmez. Kapanma emrine karşı gelindi bana göre. Kapanmak sadece başı örtmek demek değil ki.  Edep yerlerinizi örtmelisiniz, vücudunuzun kıvrımları belli olmamalı, nefsi uyandıracak makyaj, parfümden sakınmalısınız. Takılarınızı gizleyeceksiniz. İlgi çekici rengarenk kıyafetler giymeyeceksiniz. İnsanlarda nefsi uyandıracak her şeyi saklayacaksınız göstermeyeceksiniz.  Yani kısaca dikkat çekici olmayacaksınız.

Peki bizde şu an böyle mi? İşte modern tesettür kıyafetlerden örnekler. Bu mu örtünmek? Yoksa bu bir moda akımı veya şu an bazıları tarafından bir gruba ait oldukları belli olsun diye mi kullanılıyor? Ya da bazıları bundan bir çıkar mı sağlıyor? Ve bir de tabi gerçekten inanan ve çevresinde gördüklerinden etkilenen kişilerde yok değil. Onları ayrı tutuyorum.


Yani kısaca, ben saçım açık diye günahkar olacağım böyle kapananlar ise cennetlik. Allah katında işlerin böyle yürüdüğünü sanmıyorum. Bununla ilgili ayetler var. Birilerinin söylediğiyle değil, Kuran-ı Kerim'i inceleyerek, hadisleri okuyarak araştırmak lazım. Allah'ın ilk emrini yerine getirmek lazım.

Oku!

Ümmetimin son dönemlerinde giyimli, fakat çıplak birtakım kadınlar olacaktır. Bunların başlarının üstü deve hörgücü gibi bulunacaktır. Ancak onlar cennete giremez, cennetin kokusunu bile alamazlar." (Ebu Davud Libas 125, Cennet 52)

Bütün bunlar neden bugün aklıma geldi. Gezi parkı olayları nedeniyle internette bir sürü yazı ve resim oluyor. Elimden geldiğince sadece yazıları değil yorumları da okuyorum. Bazı yorumlar öyle kötü ki; hangi taraftan olurlarsa olsunlar, yazanların cennete gideceklerine hiç inanmıyorum. Hoş umurumda da değil. Sonuçta herkes kendinden sorumludur.
 
Sevgiyle kalın
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...