10 Tem 2017

Sinek, Böcek ve Kene Isırmaları Acil Yardım


Herkese merhaba,


Yazın gelmesi ile birlikte, haşereler tarafından ısırmalar da başladı. Bir çok kişinin ortak sıkıntısı sinek ısırıklarıdır. Ayrica böceklerde cabası. hepsinden daha da tehlikeli olan Kene!

Isırılmaktan kurtulamadığımız durumlarda ne yapmamız gerektiğini biliyormusunuz acaba? Eğer bilmiyorsanız bu yazım tam size göre. Doktor önerileri dışında benim de bazı önerilerim olacak.





  Sinek ve böcek ısırıkları ilk yardım ve korunma yolları



  1. Önce ısırık bölgesini su ve sabunla yıkayın.
  2. Isırılan yere hemen karbonatlı su ya da kaşıntıyı kesen losyon sürmeyin. 
  3. Kaşıntıyı azaltmak için 10 saniye parmakla baskı uygulayın. Buz uygulaması, amonyaklı su ile kompres de iyi gelecektir. 
  4. Kaşıntı çok şiddetliyse hekime danışarak krem kullanabilirsiniz. 

Diyelim bunların hiç biri yok. Doğal yöntemlerden biri, ısırılan yere, ıslattığınız bir kesmeşeker ile kompres yapmak. Ben kendimde hep bunu deniyorum. %100 işime yaradı bugüne kadar

  1. Kırsal bölgelerde çocuğunuzu pencereler kapalıyken uyutun ve giysilerini kontrol etmeden giydirmeyin. 
  2. Piknik alanına giderken parlak renkli, kol ve bacağı açıkta giydirmeyin. 
  3. Arabanın camlarını kapalı tutun. 

Arı sokması ise çok ciddi sorunlara hatta hayati riske neden olabildiğinden mutlaka o bölgeyi sabun ve bolca soğuk su ile yıkayın; eğer vücutta şişme ve kızarıklıklar oluşuyorsa hemen hastaneye gidin. 

Diyelim su ve sabun olmadığı bir yerdesiniz ve sizi arı soktu. Belki bu yazdığım size doğru gelmeyecektir ama daha önce uyguladığımız için biliyorum. İğneyi çıkardıktan sonra, Toprağı çamur haline getirip sokulan yere koyabilirsiniz. Bu sizi bir süre idare edecektir. Yada idrar dökebilirsiniz. Ardından alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız doğru hastaneye







    Kene ısırığı


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...