7 Kas 2013

KARTPOSTAL ETKİNLİĞİ

Merhaba,

Blogger arkadaşlar her gün yeni bir etkinlikle karşıma çıkıyor. Hepsine katılmamak için kendimi zor tutuyorum ama sevgili Selen'in paylaştığı, O bir Anne'nin düzenlediği etkinliğe katılmadan edemedim.

Çok eski yıllarda kalmış bir alışkanlığı hatırlattı bana. Özel günlerde kartpostal gönderirdik uzaktaki sevdiklerimize.Eğer sizde katılmak isterseniz buraya Tık Tık

Sevgiler
Şafak

TATLI PATATESLİ VE DOMATES SOSLU BEBEK MAKARNASI


Merhaba,

Bu tarifi İngiltere'deki manevi kardeşim Aylin göndermiş. Onun çocuklarının çok severek yediklerini söylüyor. Ben henüz deneyemedim. Gerçekten hoş gözüküyor. Orada bebek makarnası diye satılan makarna bizde ki mantı makarnanın küçük haline benziyor. Türkiye'de ben hiç bebek makarnası görmedim bu nedenle  yıldız şehriye ya da minik boncuk makarna ile yapabilirsiniz. Ben Ege çok sevdiği için harfli makarna kullanmayı düşünüyorum

Bu tarifte tatlı patates var. Tatlı patatesi ben bulamadım onun yerine havuç kullanılabilir. Tarifte 9 ay üzeri bebekler için uygun olduğu söyleniyor.

Gelelim yapılışına;

Malzemeler
1 orta boy tatlı patates soyulmuş ve doğranmış
1 1/2 yemek kaşığı bebek makarnası
15g tuzsuz tereyağı
150g domates soyulmuş ve doğranmış
20g rendelenmiş kaşar

Yapılışı
Tatlı patatesleri ya da havuçları 10 dakika yumuşayıncaya kadar haşlıyoruz Bu arada ayrı bir tencere de bebek makarnalarını haşlıyoruz Tereyağını küçük bir tavada yada tencerede eritiyoruz ve domatesi ekleyerek soteliyoruz ve son olarak haşlanmış tatlı patatesleri eğer onu bulamadıysanız rendelenmiş havucu ekleyip 1-2 dakika pişiyoruz. Domates sulu değilse biraz kaynamış su ekleyebiliriz sosa.

Son olarak kaşar peynirini ekleyerek blendırdan geçiriyoruz ve sosumuz hazır.

Haşlanmış makarnanın üzerine dökerek bebeklerimize yediriyoruz. Hatta çok beğenip bir tabakta kendimize koyuyoruz :)

Hazırladığımız bu sosu isterseniz kendi makarnalarınızda da deneyebilirsiniz.

Sevgiler
Şafak

Not: Resmi tarifi öğrendiği siteden göndermiş
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...