22 Ara 2013

BANA MİSAFİR OLMAK İSTER MİSİNİZ?Merhaba,

Biliyorsunuz di mi? Ben şu makyaj trendlerinden, malzemelerinden hatta modadan hiiiçç anlamıyorum. Blogumda bu konuda misafir yazarlık yapacak,yazılarını ilk benim bloğumda yayınlayacak,  Facebookdaki Genç Kız Modası sayfamda benimle beraber yönetici olarak, bu konuda ki bilgilerini paylaşacak birini arıyorum.

Eğer ilgilenirseniz bana safakkrdnz@gmail.com  mail adresinden ulaşabilirsiniz. Blog adresinizi de paylaşmayı unutmayın. Detaylar için size dönüş yapacağım.

Tamamen gönüllülük esasına dayanacaktır. Herhangi bir ücret söz konusu değil, çünkü ben de bu işi gönüllü olarak yapıyorum.

Bu yazımı bloglarınızda da paylaşırsanız sevinirim.

Sevgiler

Şafak

Not : Resim webden alıntıdır.

BANKA KİRALIK KASALARI


Merhaba,

Bildiğiniz üzere ülkemizde karışık günler yaşanıyor. Bir büyük bankanın genel müdürü de yargıya intikal etmiş bu durumda rüşvet aldığı iddiası ile tutuklandı. Bu müdürün evinden ayakkabı kutuları içinde dövizler fışkırdı. O bu dövizlerin kendisine ait olmadığını, yapılacak bir hayır işine aracılık etmesi için verildiğini, nereden geldiğini beyan etmesi gerektiği içinde herhangi bir bankaya yada emanet kasaya koyamadığını söylüyor.

Hürriyet gazetesinde ki bu haberi okumak için Tık Tık

Eski bir bankacı olduğum ve bu kiralık kasa işlerinden anladığım için de bloğa yazma ihtiyacı hissettim. Kiralık kasalarda durum şöyledir efendim.


Kişi bankaya gider kiralık kasa açtırmak istediğini söyler, kullanım amacına göre, küçük, orta ve ya büyük boy kasa seçer

Bankada hesabı varsa, kiralık kasanın yıllık ücretini ve depozitosunu hesaba yatırır. Depozitonuzu kiralık kasanızı artık kullanmamaya karar verdiğinizde kapatırken iade alırsınız. Hesabı yoksa, bankalar genelde kiralık kasa vermek istemezler, ya da müşteriyi şöyle bir süzüp risk oluşturur mu diye ayak üstü bakarlar, akıllarına yatarsa, banka şubesinin hedefleri varsa, Bankacılık hizmet geliri denilen gelir kaleminde açıkları varsa kiralık kasa sözleşmesini imzalarlar.

Kiralık kasa sözleşmesini imzaladığınızda ortak isterseniz sizinle aynı kasaya bir ortak ismi girişi daha yapılır. İsterseniz kasayı ayrı ayrı kullanabileceğiniz gibi, birlikte banka şubesine giderek de kullanabilirsiniz. Bunu kasa açılışı sırasında belirtir, imzaladığınız sözleşme ve diğer kayıtlara işletirsiniz.

Kiralık kasanın iki anahtarı vardır. Bunlardan birisi şubede ki tüm kasalarda kullanılan kılavuz anahtardır ve şubede kalır sadece yetkili kişi kullanabilir. Bir diğer anahtar kasaya özeldir. Siz de kalır, sadece kiraladığınız kasayı açabilir. Bu iki anahtar olmadan, kiralık kasayı açamazsınız. Anahtarınızı eğer kaybederseniz, çilingir yardımı ile kasanız açılarak anahtarı değiştirilir. Masrafını da siz ödersiniz.

Kiralık kasalar kullanılırken müşteri kasa dairesinde yalnız bırakılır. Kasaya ne koyduğunuz banka çalışanları da dahil olmak üzere kimse tarafından bilinmez. Bu nedenle kiralık kasalarda ne koyulduğu ile ilgili hiç bir tutanak vb. evrak düzenlenmez.

Olmaz ya, diyelim kiralık kasalar soyuldu. Ya da su bastı, yangın çıktı. İçinde ne olduğunu bilmedikleri için kayıplarınız hakkında sizin beyan vermeniz gerekir. Genelde müşteri ile anlaşma yoluna gidilmeye çalışılır. Aman ha yanlış anlaşılmasın, böyle yazdım diye banka benimle anlaşırmış demeyin. Çünkü yasal olarak böyle bir zorunlulukları yok. Mahkemelik olabilirsiniz, bu durumda da zararını ispatlamak müşterinin sorumluluğundadır. Bazı bankaların kiralık kasası sigortalıdır. Ancak sigortalı olmayan banka sayısı çoğunluktadır. Kiralık kasa açtırırken bu konu da bankaya danışmakta fayda var. Müşteri isterse bir sigorta şirketi ile anlaşarak kendisi de kiralık kasasını sigortalatabilir.

Her bankanın kiralık kasa ücreti ve depozitosu farklıdır. Size fiyatları vermeyeceğim çünkü banka istediği an güncelleme hakkına sahip. Bankaların internet sitelerine bakarak ne kadar ödeyeceğinizi görebilirsiniz. Zaman zaman bankalar kiralık kasa kampanyaları da düzenleyebilirler.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur sizin için.

Sevgiler

Şafak
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...