16 Ağu 2013

KIŞLIK DOMATES KONSERVESİ
Merhaba, 
Kış hazırlıklarına artık başlamak lazım yavaş yavaş değil mi? Öylese buyurun kışlık domates konservesi tarifime. İşe domatesleri soymak ile başlayalım ya da rendeleyebilirsiniz de. Bir kısmını rendeleyip iyice suyu çekene kadar kaynattım. Bir miktar tuz ve yağ ekledim.Bir kısmını ise sos olarak havuçlu hazırladım. Makarnalara hatta zeytinyağlı taze fasulyeye çok yakışıyor. Önce havuçları yağda kavurdum sonra doğranmış domatesleri ekledim.Sıcakken ağzını kapatıp ters çevirin vakum yapsın. Kapakların yeni olanı makbul ama bulamazsanız da fazla üzülmeyin. Sadece kapakları da sıcak suda kaynatın, kenarlarında bozulmalar olmadığına ve sağlam olduklarına emin olun. Aksi takdirde bozulabilir.


Mutlaka ikisini de yapın. Kış için harika oluyor. Ben yaklaşık sekiz kilo domates kullandım. Domatesler çok sulu olduğu için fazla çıkmadı ama yine yapacağım. Hasta halimle buna da şükür :)  Dondurucuya koymak daha kolay ancak, kışın yemeğe katmadan önce dolaptan çıkarırsanız sulanıyor, buzlu şekilde yemeğe katarsanız da pek hoş olmuyor bana göre.

Afiyet olsun
Şafak

EFE DENİZ'İN EMZİĞİ UÇMUŞ!

Dün bütün gün Efe Deniz'in emziğini aradım durdum nafile hiç bir yerde bulamadım. Evdeki yedek emziği verdim vermesine ama kullanmak istemedi. Bütün gün bulma umuduyla aradım, Ege ile beraber aradık, akşam işten gelince eşimle aradık ama yok yok yok...
Canımız emziğimiz güzel emziğimiz seni seyretmek bile ne güzel di!

Sonra birden aklıma Ege'ye bir soru sormak geldi ve aldığım cevapla sanırım emziğin evde olmadığına kanaat getirdim. İşte aramızdaki dialog:

Ben: Ege, sen bir emzik olsan nereye giderdin?
Ege: Eeee. Balkona..
Ben: Peki balkonda nereye giderdin?
Ege: Dışarı
Ben: Nasıl dışarı?
Ege: Camdan uçardım!


Ve böylece Ege ilk fiziksel kıskançlık gösterisini sundu. Allah beterini göstermesin. Bir an önce kıskanmaktan vazgeçer umarım...

Sevgilerimle
Şafakl
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...