21 Ağu 2013

FİNCANDA KEK

Merhaba,

Bu tarifi facebook' da üye olduğum bir sitede Ebru hanım isimli bir arkadaş paylaşmıştı. Ondan aldım ve denemek bugüne kısmet oldu. Gerçekten süper. Bizimkiler bayıldı. Tavsiye ederim.

Gelelim Fincanda Kek tarifimize,

Malzemeler

1 yumurta
1 çay bardağı süt
1,5 çay bardağı şeker
2 çay bardağı un
1 yemek kasığı kakao
1 paket kabartma tozu


Yapılışı:

Önce yumurta ve şekeri çırpın. Kalan malzemeleri ekleyip karıştırın. Fincanların içini yağlayıp yarısına kadar kek karışımını koyalım. Derince bir tencereye fincanların yarısına kadar gelecek şekilde su konulup fincanlar dizilir.
Tencerenin ağzına bir mutfak havlusu koyup kapağını kapatalım ve yüksek ateşte suyun fokurdama sesi gelene kadar pişirip ocağı kısık ateşe alalım ve 25 dakika daha kapağını hiç açmadan pişirelim.  

Altını kapatalım ve 20 dakika daha kapağı açmadan bekleyelim.Sufle gibi, ıslak kek gibi müthiş bir şey oldu. Ebru hanımın önerisini dinleyerek, unu az geldi diye düşünmedim, sizde ölçüsünü çoğaltmayın lütfen. Akışkan bir kek olması gerekiyor. Üzerine ister pudra şekeri dökerek , ister dondurma ile servis yapabilirsiniz.
Afiyet olsun
 
Şafak

KARDEŞİM GİYSİN

Merhaba,
Bizler küçükken hep bir önceki ablalarımızın, abilerimizin kıyafetleri ile büyüdük. Hatta kendi ailemizin içinde kalmadı bu durum, akraba, eş dostlarımızın bizden büyük çocuklarının kıyafetlerini de giydik. Bende kendi çocuklarımın küçülmüşlerini başka çocuklara veriyorum, yeri geliyor yenisini alabilecek olmama karşın arkadaşlarımdan çocuklarım için onların çocuklarının küçülmüşlerini kullanıyorum. Sonuçta çocuklar çabuk büyüyor ve kıyafetler eskimeden kullanılamaz hale geliyor.

Annelerimizin eskiden yaptığı bu harika şeyi şimdi internette yapan bir siteden bahsetmek istiyorum. Bu siteye ihtiyacı olanlar talepte bulunuyor, onlarda blog, facebook, twitter aracılığı ile ihtiyaç sahiplerinin hikayesini yazarak yardım talep ediyorlar. Henüz çok yeni bir blog olmasına karşın oldukça ilgimi çekti ve sizlerle paylaşmak istedim. Sonuçta amaç mutlu olmak, paylaşmak değil mi? çünkü Hayat paylaşınca güzel


İşte bu güzel siteyi eğer merak ederseniz, bir gün birisini mutlu etmek isterseniz buraya Tık Tık

Hep mutlu olun
Sevgilerimle
Şafak
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...