10 Eyl 2013

Şeftali Pestili Yapımı

Merhaba,

Sonunda bunu da yaptım. Hamaratlıkta sınır tanımıyorum artık :) Kış hazırlıklarıma Şeftali Pestili ile son sürat devam ediyorum. Kış nerdeyse geldi ama hala neler yapsam diye düşünüyorum.

Kayınvalidem her sene pestil yapıp bize gönderirdi. Ama bu sene ağaçlar meyve vermemiş. Sanırım görümcemin işe başlaması ve gidip kızına bakmak zorunda kaldıkları için de biraz boş verdi.

İş başa düştü dedim, kolları sıvadım. Şeftali pestili yaptım. Oldukça kolay oldu. Kimileri içine şeker ve nişasta koyarak çoğaltıyormuş ama ben hiç bir şey koymadım. Şeftalileri doğrayıp blendırdan geçirdim ve iyice kaynattım. Çok sulu olmadığı için yağlı kağıt üzerine döktüm ve güneşte kuruttum.


Kurutma işlemi havanın sıcaklığına göre değişiyor. Eğer sulu olursa kevgirden geçirip öyle düz bir zemine koymanız gerekir. Suyunu da meyve suyu olarak tüketebilirsiniz.

Evdekiler ve bugün misafirliğe gelen arkadaşım beğendi. Sen bu işin yakında ticaretini yaparsın diye takılıyor bana.

Sizde deneyin bakalım nasıl olacak. Sonra bana nasıl olduğunu yazmayı unutmayın. Hadi mutfağa :)

Sevgiler

Şafak

BU ANNELER HER ZAMAN SOSYAL


Merhaba,
Hafta sonu, Ege ve ben Sosyal Anneler 'in düzenlediği Botanik Parkı Buluşmasındaydık. Bakırköy'deki Botanik Parkı 96.000 m2 lik bir alana kurulmuş, oldukça hoş bir yer. Çocuklara yönelik parklar, 2 adet hareket eden ve ses çıkaran dinazorlar var ve Ege dinazorlara bayıldı.11.5 metre ile Türkiye'nin en yüksek oyun kuleleri bu parkta bulunuyor.


Kum havuzunda bulunan şemsiyeler çok iyi düşünülmüş.


Dağa tırmanmak isteyen çocuklar için bir fırsat


Yapay gölet çok hoş gözüküyordu
Sosyal tesisinin fiyatları oldukça uygun. Biz metro çıkışına yakın yerdeki büfenin olduğu yerde oturduk. Fiyatlar sitemizdeki havuzdan bile ucuzdu :) Kahvaltı yapmaya gelen başka ailelerde vardı.Çocuklar için Sosyal anneler tarafından kurulan aktivite masasında, hem oynadılar hem de kaynaştılar.

Herkes bir şeyler hazırlayıp gelmişti. Herkesin ellerine sağlık.


Ege oldukça fazla yoruldu. Bir dahakine daha yakın bir yere gidelim diyor hala :) Ve bende dönüş yolunda onu en sevdiği şeyle ödüllendirdim. Yani dondurma ile.


Sizde Facebook da bize katılmak ve organizasyonlardan haberdar olmak, Sosyal annelere katılmak isterseniz buraya Tık Tık


Sevgilerimle,
Şafak
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...