8 Şub 2018

Mutlu İlişkinin 8 Altın KuralıMerhaba,

Bazen ilişklerde herşey yolunda gitmiyor ne yazık ki. Çiftler bir anda alevlenen tartışma sonrası dönülmez yollara girebiliyor ya da ilişki öyle bir yara alıyor ki, bir daha toparlanamıyor. 

O zamanlarda, eğer imkanları el verirse ve iyi geleceğine inanırsa, ilişki uzmanlarına yada terapistlere gidiyorlar. Bende bugün Türkiye’nin 7/24 hizmet veren ilk terapisti İlişki Uzmanı ve Yaşam Koçu Mehmet Murat Lik'in bu konuda ki görüşlerini sizinle paylaşmak istiyorum. Hazır 14 şubat Sevgililer Günü de yaklaşmışken, reçete niteliğindeki bu öneriler neymiş gelin birlikte bakalım.

Mehmet Murat Lik, günümüzün bireyciliğin ön planda olduğu dünyasında, çiftlerin de birbirlerinden beklentilerinin kimi zaman karşılanamayacak kadar yüksek olduğunun özellikle altını çiziyor ve bence çok da haklı. Sizde konu hakkındaki yorumlarınızı eklerseniz çok sevinirim.1.Aynı zamanlarda sinirli olmayın ve birbirinize bağırmayın: Çiftlerin aralarında bazı anlaşmazlıkların olması ve zaman zaman ufak tartışmaların yaşanması elbetteki çok doğal.Bir tartışma esnasında o sesini yükseltti diye siz de sakın bağırmaya başlamayın. Bağırmak hiçbir şeyi çözmeyecektir.

2.Eleştirilerinizi yumuşatın: Tabii ki eşinizin bir takım hareketlerini beğenmeyebilirsiniz. Ve konudaki düşüncelerinizi dile getirmekte de özgürsünüz.

3.İktidar savaşına girmeyin: Eğer tartışmayı mutlaka birinin kazanması gerekiyorsa, bırakın eşiniz kazansın. Aşkın bir iktidar savaşı olmadığını ve incelik istediğini bilerek hareket edin.

4.Geçmişi, geçmişte bırakın: Hiçbir zaman geçmişte yapılan hataları tekrar tekrar eşinize hatırlatmayın. Herhangi bir tartışma esnasında, birden bire konuyla ilgili ya da ilgisiz çok eskiden yapılan bir hatayı gündeme taşımayın.

5.Birbirinizi ihmal etmeyin: Hayatı, üzüntülerinizi ve sevinçlerinizi paylaşmak, hayattan iki katı daha fazla keyif almak için birliktesiniz öyle değil mi? Birbirinizden farklı hayatlarınız olabilir, bir taraf arkadaşlarıyla maça giderken, diğer taraf arkadaşlarıyla sinema izlemeye gidebilir.

6. İltifat edin: Gün içinde, en azından bir kere, güzel bir söz söyleyin. Sizden güzel bir söz duyduğundaki mutluluğunu hiç fak ettiniz mi?

7.Özür dilemeyi bilin: Eğer yanlış bir şey yaptıysanız bunu itiraf edin ve özür dileyin. Hata yapmanız dünyanın sonu değil ki zaten. Önemli olan bunu fark etmiş olmanız. Ancak tabii ki bunu alışkanlık haline getirmeyin.

8.Bir tartışma için iki kişi gerektiğini unutmayın: Bir düşünün bakalım tartışmalarınız neden çıkıyor ve nasıl büyüyor? Acaba sadece karşı tarafı suçlamak ne kadar gerçekçi? Sizin hiç mi payınız yok tartışmalarda. Elbetteki vardır. Bunu itiraf etmekle başlayın isterseniz ilk olarak işe. Kendinizi eleştirmekten korkmayın.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...