4 Ara 2013

FIRIN POŞETİNDE TAVUK

Merhaba,
Dün akşam ne yemek yapsam diye düşünürken aklıma ne zamandır fırın poşetin de tavuk yapmadığım geldi. Malum bir süredir eşim iş seyahatinde, bende fırsat bu fırsattır deyip gezmelerdeydim.  Gittiğin yerde yemek yapma zorunluluğunda olmayınca unutuyorsun ne pişirsem derdini.

Hemen bir koşu gidip bir paket tavuk baget aldım. Büyükçe bir kaba, bagetleri, 1 tane büyük büyük doğranmış kabak, yine aynı şekilde doğranmış patates ve bir domates koydum. Evde havuç olmadığından ekleyemedim. Üzerine biraz tuz, karabiber, kimyon, kekik ve zeytinyağı koyup 200 derece fırına attım. Yaklaşık 45 dakikada hazırdı.


Yanına makarna ve salata yapınca kolay ve besleyici yemeğimiz hazır oldu.Aynı anda hem yemek hemde başka işler yapmanız gerekirse mutlaka deneyin.

Afiyet olsun
Şafak

EGE'NİN ARKADAŞI SALAX #blogfırtınası 4.gün

Merhaba,

#blogfırtınası etkinliğine devam. Bugün için seçilen konuda anlatacağım karakter bana ait değil o oğlumun hayali arkadaşı Salax. Ve hikayeyi bana Ege anlattı, ben kelimelere döküyorum.

Gün 4. Kafanızdan bir karakter atın ve onun hikayesini yazın.

Salax.

Henüz beş yaşında. Buraya çok uzaklardan geldi. Zaman zaman bizim eve geliyor. Ege ile zaman geçiriyorlar. Ege Salax'ın ona bir çok şey öğrettiğini söylüyor. İsterseniz önce Salax'ı size tanıtayım.

Salax'ın annesi ölmüş. Babası ve bir abisi var. Abisinin adı Saldarax. Yirmi otuz seksen yaşında, Böyle de bir yaş olur mu demeyin, çünkü uzayda öyle bir sayı var. Bir süre önce gezegenleri bir patlama ile yok olmuş. Annesini de bu patlama sırasında kaybetmiş.

On bir yaşında ama o bir dev kadar büyük. Kafası kısa ve dikdörtgen, antenleri var, göz sayısı sık sık değişiyor. Bazen üç bazen beş bazen de on tane gözü oluyor. Hatta bazen birleşip tek göz oluyor ve ağzı ile birleşiyor. İstediği zaman değişebiliyor. Derisi mavi. Pembe bir boynu var ve uzun. Elleri çok güçlü. Ellerinin üstünde kesici, bıçak şeklinde parmaklar var. Kollarında da bu bıçaklardan var. İsterse her şeyi anında yok edebilecek kadar güçlü çünkü tabağında hiç yemek bırakmıyor.

Salax'ın evi bize biraz uzak ama Ege onu çağırınca hemen geliyor. Bunun için on iki kere "Süper Kahraman Salax" demesi yeterli. Evinin yerini kimseye söylemiyor. Sanırım gezegenini yok edenlerin onu bulmasını istemiyor. Yine bir gezegendeler ve bin katlı bir binanın kırkıncı katında oturuyorlar. Ege'de bazen Salax'lara gidiyor ama biz görmüyoruz. Ege onunla doğmadan önce tanışmış, aynı yerde yaşıyorlarmış.  Sonra Ege benim karnıma gelmiş ve doğmuş.

Salax aynaya bakınca kendisinden korkuyor. Eskiden insanmış sonra canavara dönüştüğü için kendisinden korkuyormuş. Abisi ve babası da canavar olmuş.

Sakın Salax'la görüşmek istemeyin çünkü bu pek mümkün değil. Bunun için bir uzay geminiz olması lazım ve Salax herkese kendini göstermiyor.

İşte Salax'ın hikayesi böyle.

Bu da Ege'nin kaleminden Salax. Benim yaptığımı pek beğenmedi, kendi değişiklik yaparak çizdi.


Hatırlıyorum kız kardeşimin hayali bir sevgilisi vardı Ege yaşlarındayken. Necdet. :) Ben büyüyünce onunla evleneceğim derdi hep. Hala bekar. Bakalım ne zaman karşısına çıkacak :) Bizde bu kalıtsal galiba.

Sizin de çocukken hayali arkadaşınız var mıydı? Varsa biraz anlatsanıza bana :)

Sevgiler
Şafak

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...