7 Nis 2014

ANAOKULU 3 BOYUTLU MEYVE SEPETİ YAPIMI - SERAMİK HAMURU İLEMerhaba,

Geçen ay performans ödevimiz 3 boyutlu meyve sepeti yapımıydı. Bizde bu işlerle babamız ilgileniyor. Son günlere bıraktıkları için oldukça tartışmalı bir ödev oldu :) Öyle ki neredeyse kapanmak üzere olan Koçtaş'a gidip onlar için tutkal almak zorunda kaldım. Laf aramızda kalsın, evden çıkıp alışverişe gitmeyi seviyorum ama yine de laf sokmak hoşuma gidiyor.

Bir türlü meyveleri ne kullanarak yapacaklarına karar verememişlerdi. Seramik hamuru benim fikrimdi. Önce size seramik hamuru yapabilmek için gerekli malzemeleri vereyim.

Marketlerde tüp içinde satılan yaklaşık 200 gr. olan tüplerden alabilirsiniz. Yaklaşık 1.5 tüp yani 300 gr. iyi geliyor. İçine yaklaşık 2 bardak un ekleyin. Bunu göz kararı yapabilirsiniz. Birkaç damla da zeytinyağı. Krem kullananlarda var ama biz kullanmadık. Tüm malzemeleri hamur yoğurur gibi yoğurun.

Sonra istediğiniz şekli verin. Biz kolay olsun diye, elma, armut, muz, kivi, portakal ve mandalina yaptık. Armut için bahçedeki dallardan ince bir dal kopardım. Mandalinalara evdeki mandalinaların ucundan koyduk. Elmalara da yine bahçeden minik yapraklar kopardık.

Sonrasında 1 gün kurmasını bekledik ve akrilik boya ile boyadık. Aslında en az 3 gün kurumasını beklemeniz gerekiyor, çünkü kısa sürede bozulabilir. Evde küçük bir sepetim vardı, onun içine koyarak son halini verdik. Aynı şekilde, üzüm, çilek, kiraz ve benzeri meyvelerde yapabilirdik ama bizim ana malzemelerimiz bu kadarına yetti. Üzerine de parlatıcı sprey sıktık.

Umarım beğenmişsinizdir. Bunu çocuğunuzla da yapabilirsiniz.Eminim çok eğlenecektir. Hemde hayal gücünü de geliştirir diye düşünüyorum.

Sevgiler
Şafak

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...