2 Haz 2015

ETKİNLİK SPONSORU FİRMALAR NELERE DİKKAT ETMELİ NELERDEN KAÇINMALI

Merhaba,

Bir süredir bildiğiniz gibi www.sansbocegi.com blogunun sahibi Nihan ile 23 Nisan temalı bir etkinlik organizasyonumuz vardı. Etkinlik fikrinin hazırlıklarına Aralık ayında başladığımız etkinlikte oldukça yoğun çalışmalar yaptık. Sonuçtan memnunum. Bu nedenle 23 Nisan etkinliğimizi her sene farklı şehirlerde 3-10 yaş arası çocuğu olan farklı bloggerlarla yapmayı planlıyoruz, muhtemelen de seneye İzmir'de yapacağız. Bu yazıyı okuyan blogger arkadaşlarımdan katılmak isteyen olursa blog adreslerini bırakmalarını rica ediyorum.

Şimdi gelelim asıl konuya. Sponsor firmalardan yada reklam şirketlerinden bu yazıyı okuyanlar olursa darılmasınlar bana :)

Etkinliklerde sponsor olmasını istediğiniz firmalar sizden katılımcıların sosyal medya hesaplarını ve takipçi sayılarını istiyor öncelikle. Sizde daha önceden iletişime geçtiğiniz bloggerların listesini gönderiyorsunuz kendilerine. Firmalar listeyi inceliyor bazen listedeki bloggerların takipçi sayıları nedeniyle size olumsuz yanıt verebiliyor. Oysa ki firmaların bu konuda baz almaları gereken şey, takipçi sayısından çok o kişinin paylaşım yapıp yapmadığı olmalı. Bir keresinde başıma gelmişti. Bir etkinliğe davet edildim ancak sonrasında arkadaşım, utana sıkıla firmanın 1000 takipçi altındaki bloggerlarla etkinlik düzenlemek istemediğini söylemişti. Hem sizin için hemde davet ettiğiniz kişi için oldukça sıkıcı bir durum.

Bazen de etkinliğe katılmayı kabul eden firma sizin yada davetlilerin yine takipçi sayılarının yeterli olmadığını düşünerek, genel olarak tüm etkinliklerde gönderdiği paketin minyatür halini gönderiyor. Bu da hoş olmayan bir durum aslında. Firmalar eğer genel olarak 10 etkinliğe aynı tarz ürünler gönderiyorsa 11. etkinlikte de bu şekilde hareket etmeli bence.

Bazı firmalar gönderdikleri hediyeler ile ilgili öncesinde etkinlik sahibinden bazı çalışmalar yapmalarını istiyor. Örneğin kendisini ve ürünlerini tanıtan bir yazı. Yeni bir ürün olmadığı takdirde bunu anlayabiliyorum ama ürünleri henüz kullanılmamışsa, ürünler hakkında yazı yazılmasını doğru bulmuyorum. Firma tanıtım yazısını makul karşılıyorum. Burada da bazen, yazdığınız yazıyı yeterli bulmayan yada "siteden çok da yönlendirme gelmemiş olmamış bu yazı" diyen firmalar var. Bu tarz firmalar ile çalışmayı yarıda kesmenin doğru olacağını düşünüyorum. Bunu yaptık da :) Tüm etkinlik hazırlayan bloggerlar aynı davranırsa bu tarz davranışlarla karşılaşılmasının önüne geçileceğini düşünüyorum.

Normalde bir çalışmaları olduğunda size mail atan, basın bültenini yayınlamanızı isteyen bazı PR şirketleri, etkinlik de destek olması konusunda mail attığınızda, mailinize dönmüyor bile. Bu da bana göre çok can sıkıcı bir konu. Üzgünüm katılamıyorum yazmanın zor olmadığını düşünüyorum, haksız mıyım? Bu tarz PR şirketleri ile artık bende çalışmama kararı aldım.

Bazı firma yetkilileri var. Bazı bloggerlarla deyim yerinde ise kanki. Bakıyorsunuz size "Bu yılki sponsorluk limitimizi doldurduk, kusura bakmayın" diyor ama sizden 3 ay sonra hazırlıklara başlayan bloggera sponsorluk veriyor. Bu da bana göre hoş olmayan bir davranış. Firma yetkilileri kişileri değil öncelikle firmasının tarafında olmalı ve tüm bloggerlara aynı mesafede durmalı.

Bazı firmalar aynı kulvarda olduğu firmaların etkinlikte olmasını istemiyor. Benzer ürün hediye eden firma varsa katılmıyorum ya da ondan vazgeçin diyebiliyor. Bence firmalar kendi ile yarış içinde olmalı. Sonuçta etkinlik sahibi (öyle düşünmeyenlerde var tabi, sadece sayıyı düşünenler) davetlilerinin memnun ayrılmasını düşünüyor. Diğer firmadan daha alt segmentte olduğunuzu düşünmüyorsanız, etkinlik sahiplerini tercih yapmak zorunda bırakmayın. Büyük olduğunuzu ispatlayın.

Bazen firmaların gönderdikleri ürüne yada desteğe baktığınızda, bu mu hediye edebileceği ürün diyorsunuz. İndirim çekleri gibi örneğin. Çoğunlukla kullanılmadan atılabiliyor. Blog yazılarında bir link olmaktan öteye gidemiyor ne yazık ki.  Firmasını en iyi tanıtacak şekilde ürün hediye etmeli etkinliklerde. Sadece ismim görünsün yeter diye düşünmemeli. Siz fayda sağlayacak şekilde destek olur yada ürün gönderirseniz, kişilerde sizi memnuniyetle sosyal medyada duyurur.

Bazı firmalar, etkinliğin hemen sonrasında daha üzerinden birkaç gün geçmişken sizden paylaşım linklerini istiyor. Blog yazılarının yazılmasını talep ediyor. Ne yazık ki bu pek mümkün olmuyor. Öncelikle çok firmalı etkinliklerde kişilerin hemen paylaşım yapmaları, hem kullanım durumu hem de sosyal medyadaki arkadaş listelerinizin sıkılıp sizi izlemekten vazgeçmeleri sorunu ile karşılaşmanız açısından  beklenmemesi gereken bir durum. Mutlaka zaman tanınmalı. Burada bloggerlara da iş düşüyor tabi ki. Onlarda hediyelerini zaman içine yayarak, mutlaka paylaşmalı ve etkinliği bogunda duyurmalı ki, firmada etkinliğe katıldığı için fayda sağlayabilmiş olsun. 

Bazı firmalar var, şeker mi şeker :) Yazıyorsunuz ve size dönüyor. Çok net. Şunu isterim, şunu istemem diyor. Baştan kabul edip etmeyeceğinize karar veriyorsunuz ve görüşme ona göre devam ediyor yada sonlanıyor. Ne siz onun zamanını alıyorsunuz ne de o sizin. Çok farklı bir fikriniz olmadığı sürece, tüm bloggerlarla aynı çalışmayı yapıyor. Kendisine bilgi verdiğinizde teşekkür etmeyi biliyor. Ben o firmalarla çalışmayı çok seviyorum. Sonrasında da o bana nasıl katkı sağlar diye değil, ben ona nasıl katkı sağlarım diye düşünüyorum.

Peki sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bekliyorum.

Sevgiler

Şafak
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...