7 Tem 2015

Didim APOLLON TAPINAĞI Gezi Notları

Merhaba,

Bu yaz tatil gezilerimizden biri de Aydın ilinin Söke ilçesi, Yeni Hisar köyü sınırları içinde bulunan Didim'de ki Apollon Tapınağıydı. Dydma de denilen antik şehir, antik çağlarda kehanet merkeziymiş.

Aydın merkeze  99 km. uzaklıkta bulunan  Eski adı Didyma olan ve  Didim turizmine büyük katkı sağlayan Helistik döneme ait kalıntılar, bence oldukça iyi durumdaydı. Kazılar 1858 yılında başlamış. Bazıları tapınağın tamamlanmadığı görüşünü savunurken bazıları da bu tapınağın bir komşusunun da Tanrı Apollon'un ikiz kardeşi olduğu söylenen Artemis için yapılan Artemis tapınağı olduğunu savunuyor. Tapınağa gidebilmek için, etrafı turistler için hazırlanmış olduğu belli olan dükkanlar ve pansiyonların arasındaki dar yolu takip ediyorsunuz.Tapınak bu yerleşkenin tam ortasında. Teller ile korumaya alınmış. Müze kartınız varsa onunla ücretsiz ziyaret edebiliyorsunuz. Bazı turistler içeri girmeden dışarıdan resimlerini rahatlıkla çekebiliyorlar.
Tabi gerçek hazineler içeride. Şimdi sizleri resimlerle baş başa bırakıyorum.
Burası bir kuyu. Üzeri demir kafesle kapatılmış.

Benim için ilginç bölümlerinden biri de, dışarıdan iç avluya geçişi sağlayan her iki yanda bulunan bu delhizlerdi (geçit). Dışarıda kavurucu sıcaklar olmasına karşın, en ufak bir rüzgar yokken delhizlerin çok serin olmasıydı.

Bir diğeri ise nereyle bağlantısı olduğunu göremediğim kadar karanlık olan avlunun sonunda duvarın dibindeki delikti. Kim bilir belki de gizli bir geçittir :)


Eğer yolunuz o bölgeye düşerse mutlaka ziyaret edin. Böyle tarihi mekanlarda olmak bende garip duygular uyandırıyor. Size de oluyor mu ?

Sevgiler

Şafak


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...