1 Oca 2014

ÖLÜMLÜ DÜNYA NE KADAR BOŞSUN

Merhaba,

Bir kaç saat önce üzücü bir haber aldım. Eskiden çalıştığım bankadan, yöneticilerimden DİDEM MUMCU vefat etmiş. Beni en çok üzen şey, genç yaşta kaybedilen bir anne olması.

Evet, nasıl bir insan olduğunuz önemli oluyor, ne kadar uzun yaşanırsa yaşansın hayat, tüm ölümler için erken oluyor ama ölüm gençlere hiç yakışmıyor.

Henüz 44 yaşındaydı. Çok güzel bir kızı, çok başarılı bir eşi vardı. Bankacılık kariyerinde en üst seviyelere kadar tırmanmıştı, başarılıydı, herkesin sevgisini ve saygısını kazanmıştı ama olmadı. Çağımızın vebası, kanser bundan yaklaşık 3 sene önce yakalamıştı onu.

Muhtemelen işlerin yoğunluğundan, hep yetişilecek bir yerlerler, birileri olduğundan hastalığını geç fark etmişti.

İşten ayrıldıktan çok kısa bir süre sonra duymuştum hasta olduğunu. Ara verdi dediler, tedavisini tamamlayınca dönecek tekrar dediler. Nitekim öyle de oldu. Bir süre sonra döndü işinin başına. Duyunca iyileşti demiştim kendi kendime. Ama sonra biraz zaman geçince ayrıldı dediler. Demek bıraktı iş hayatını diye düşündüm. Kendisine özen göstermeye, hayatı yaşamaya karar verdi galiba dedim. Meğer tedavisi sürüyormuş. Ameliyat olmuş ve ameliyattan çıkınca komaya girmiş. Kurtulamamış..

Cenazesi 02.01.2014 tarihinde Öğlen namazını takiben Levent Camiden kaldırılacakmış ve Hasdal Mezarlığında toprağa verilecekmiş.  Allah tüm sevenlerine ve eşine, çocuğuna sabır versin.

Bugünün bankacılığı çok zor ve meşakatli bir iş. Hep hayatınızı ertelemenizi bekliyor sizden. Bazen müşteriler, çocuğunuzdan, eşinizden ailenizden daha önemli oluyor. Onlara cevap vermekten, yakınlarınızla telefon görüşmesi bile yapamıyorsunuz. Sen kapat ben seni sonra ararım diyorsunuz ama o sonra ancak eve gittiğinizde oluyor. Hedefler öyle ağır ve yıpratıcı ki, zaman zaman müşterilerinde bir ailesi olduğunu unutuyorsunuz.

Bu gece haberi aldığımdan beri hep düşünüyorum. Şan, şöhret, kariyer, para, kıyafetler, makyaj malzemeleri, ayakkabılar, tatiller hepsi ama hepsi boş şeyler. Sağlık lazım insana. Ve sonsuzluğa giderken arkadan seni güzel anacak insanlarla yaşamak, yaşlanmak lazım.

İnsanın inanası gelmiyor. Yıllar önce yazdığım bir şiirden bir satır geliyor aklıma.

Ölümü düşünmek yetiyor aynı anda aynı yerde olmamıza... 


Didem Mumcu, güzel kadın seni hep sevgiyle anacağız. Mekanın cennet olsun.

Şafak
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...