28 Oca 2017

11.174 İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİSİ, ÇEVRE ve GERİ DÖNÜŞÜM İYİ NİYET ELÇİSİ OLDUMerhaba,

Bugün sizlere bir sosyal sorumluluk projesinden bahsetmek istiyorum. Tetra Pak 12 yıldır Küçük Şeyler Doğayı Yeniler projesini gerçekleştiriyor. Meyve suyu markalarımızdan Dimes'de bu projeye 5 yıl önce sürekli destek kararı almıştı. Ağaç yaşken eğilir demişler ki, İlköğretim öğrencilerine odaklanmışlar. Bence çok da iyi yapmışlar. 

‘Dönüşüm Doğamızda’ konsepti kapsamında tüketicileri arasında atıklarını ayrı biriktirme, boş karton ambalajı geri dönüşüm kutusuna atma davranışını yaygınlaştırmayı hedefleyen DİMES, 2016 yılı içerisinde 10 bin ilkokul öğrencisine ulaşılması hedefiyle çıkılan yolda, hedefin yüzde 12 üzerinde bir başarı elde etmiş ve 11 bin 174 öğrenciye ulaşmış.

İşte detaylar;

İnsana ve sağlığa verdiği değeri, “soframıza koymayacağımız meyveyi işlemeyiz, çocuğumuza içirmeyeceğimiz meyve suyunu üretmeyiz” ilkesiyle somutlaştıran, Türkiye’nin lider meyve suyu markalarından DİMES, ilköğretim çağındaki çocuklara geri dönüşüm ve çevre bilinci aşılamayı hedefleyen ‘Küçük Şeyler Doğayı Yeniler’ projesine desteğini sürdürüyor. Tetra Pak’ın Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde 2004 yılında başlattığı, İstanbul Üniversitesi iş birliği ile devam eden ve DİMES’in 5 yıldır destek verdiği ‘Küçük Şeyler Doğayı Yeniler’ projesinde 2016 yılında 11 bin 174 ilkokul öğrencisine çevre ve geri dönüşüm konulu eğitimler verildi.
Hedef yüzde 12 Aşıldı

DİMES ve Tetra Pak işbirliğinde yürütülen çalışmada, 2016 başında 10 bin öğrenci olarak belirlenen hedef yaklaşık yüzde 12 (yüzde 11,7) oranında aşıldı. Proje kapsamında İzmir ve İstanbul illerinde 15 temel eğitim okulunda toplam 11 bin 174 öğrenciye ulaşıldı.

Türkiye'nin ilk yerli sermayeli meyve suyu markası olan ve “Doğaya ve İnsana Saygı” ilkesiyle sürdürülebilirlik alanında önemli çalışmalara imza atan DİMES, Tetra Pak’ın ‘Küçük Şeyler Doğayı Yeniler’ eğitimlerine 5 yıldır destek veriyor. Eğitimler kapsamında, 2., 3., 4. ve 5. sınıf öğrencilerine uzman öğretmenler tarafından doğal kaynakların nasıl kullanılacağı ve geri dönüşüme nasıl katkı sağlanacağı bilgisi aktarılıyor. Geri dönüşüm temalı animasyon filmlerinin ardından, öğrenciler okullarda kurulan 3 istasyondan oluşan geri dönüşüm setiyle uygulamalı deneyim yaşama fırsatı buluyorlar.DİMES Pazarlama Müdürü Duygu Süleymanoğlu: “Proje, bu yıl geri dönüşüm konusuna 11 bin 174 yeni iyi niyet elçisi kazandırdı.”

‘Küçük Şeyler Doğayı Yeniler’ eğitimlerinin, çevre bilincini küçük yaşta edindirmek açısından önemini vurgulayan DİMES Pazarlama Müdürü Duygu Süleymanoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Hayata her zaman başka bir gözle bakmanın mümkün olduğuna; minik seçimlerin büyük etkiler sağlayabileceğine inanıyoruz. Atıklarını ayrı biriktiren, boş karton ambalajı geri dönüşüm kutusuna atan her bir tüketici, doğal kaynakların korunmasına katkı yapıyor. Geri dönüşüm bilincinin toplumda yaygınlaşması bu açıdan önemli. Tüketicimizle aramızdaki güçlü ilişki, bunu sağlamak için iyi bir yol. Annelerin en güvendiği markayız ve çocuk kategorisi olarak nitelendirilen ürünlerde de lideriz. Destek verdiğimiz eğitimler, bu ilişkiyi çevre için de değere dönüştürüyor. Biz, geri dönüşüm konusunda bilgilenen çocukları, mükemmel birer iyi niyet elçisi olarak görüyoruz. Onlar, arkadaşlarının ve büyüklerinin tercihlerini, davranışlarını etkileme gücüne sahipler. Küçük Şeyler Doğayı Yeniler projesini desteklemek bu nedenle bize mutluluk veriyor. Eğitimden çıkan miniklerin heyecan ve sevinçlerini, öğrendiklerini bir an önce ailelerine- arkadaşlarına anlatma telaşlarını görmek, bizi hem çok gururlandırıyor hem de geleceğe dair umudumuzu artırıyor. Projemizin ilk fazı, geri dönüşüm konusuna 11 bin 174 yeni iyi niyet elçisi kazandırdı.”“Doğaya ve İnsana Saygı, köklerimizden geliyor, kurumsal DNA’mızı oluşturuyor”


Sürdürülebilir çevre, doğal kaynakların korunması, kaynak tasarrufu ve geri dönüşüm konularının, DİMES’in kurumsal DNA’sında var olduğunu belirten Süleymanoğlu, “Kuruluş öykümüzden de gelen, insan ve doğa için değer üretme tutkumuzla, sürdürülebilirlik odaklı bir markayız. Geri dönüşümle doğal kaynakların korunması konusu bizim için öncelikli. Çevre sürdürülebilirliği alanında daha fazla değer üretmek için, tüketiciler başta olmak üzere, bu değer zincirindeki tüm paydaşlarımızla el ele veriyoruz. Uzun soluklu bir aksiyon planıyla, birlikte atılacak küçük adımların,  yapılacak küçük şeylerin, büyük değerlere dönüşmesini hedefliyoruz. Bu doğrultuda, farklı İletişim ve saha aktiviteleri gerçekleştiriyoruz. Planımız dahilinde, 2016 yılında Dönüşüm Doğamızda konseptiyle geri dönüşümün, daha güçlü bir toplumsal alışkanlık olması konusuna odaklandık” dedi.

Çocuklara güzel şeyler öğreten, doğa ve çevre bilincinin aşılanmasında katkısı olan sevgili Dimes ve Tetra Pak'ı kutluyor ve daha çok çocuğa ulaşılmasını diliyorum.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...