23 Eyl 2013

NEZAHAT GÖKYİĞİT BATONİK PARKI

Hafta sonu eşimin amcası ve kuzeni bize geldiler. Kuzeni bu sene İngilizce öğretmeni olarak İstanbul'a yerleşti. Amcası ise Gema Vakfı Başkanı. Salihli'ye bir Botanik bahçesi kurmayı planlıyor. Bu nedenle İstanbul'daki en büyük iki botanik bahçesini gezdiler. Resimleri sizlerle de paylaşmak istedim.  Bu gün Nezahat Gökyiğit botanik bahçesi ile başlayalım.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB), 1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nezahat Gökyiğit adına hatıra parkı oluşturulmak amacıyla kurulmuş ve başlangıçta ‘hatıra parkı’ amacına yönelik bir bitkilendirme ve ağaçlandırma planı uygulanmış.

Önce yol inşaatı nedeniyle yapısı aşırı derecede bozulmuş toprak ıslah edilmiş; sonra 32 hektarlık park alanına takriben 50.000 ağaç ve çalı dikilmiş.

Daha sonra amaç değiştirilerek, bir botanik bahçesi olma yolunda çalışmalara başlanarak 2002 yılında halkın ziyaretine açılmış ve 2003 yılında adı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi olarak değiştirilmiş.

İstanbul’un Anadolu yakasında, Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden gelen otoyollarla, Anadolu otoyolunun(Ankara) birleştiği kavşakta bulunmaktadır. Bahçe kavşaktaki anayollar ile bağlantı yolları arasındakiadalar üzerinde kuruludur ve sekiz adadan oluşmaktadır. Alan, Karayolları Genel Müdürlüğü ile ANG Vakfı arasındaki bir protokolle 2025 yılına kadar bu hizmete tahsis edilmiştir. NGBB, İstanbul’a %12 oranında yeşil alan sağlamasıyla İstanbullular için bir nefes alma noktası olmasının yanı sıra, bir araştırma, eğitim ve öğretim merkezi.

Eğer daha çok bilgi sahibi olmak isterseniz, Botanik bahçesinin web sitesi için Tık Tık

İşte onların çektiği bazı resimler,

 
Sayılarının çoğalması dileği ile
Sevgilerimle
Şafak
 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...