15 Eyl 2015

REÇİNENİN AŞKLA BULUŞMASI - TAKATUKAHerkese merhaba,

Bugün sizlere uzun zamandır instagram hesabımdan takipte olduğum ve yaptıklarını hayranlıkla izlediğim bir Tasarımcıdan bahsetmek istiyorum. Sevgili Özlem Karataş. O Takatuka 'nın birbirinden güzel ürünlerine hayat veren kadın. 


Özlem hanım ile tanışmam sevgili Pinkylola Marka  Melis hanım sayesinde oldu. Bloggerlar Paylaşıyor olarak düzenlediğimiz Bloggerlar Karaköy Karınca Kafe'de brunch etkinliğinde, kurulan Tasarım Pazarında Özlem hanımla şahsen tanışma fırsatı yakaladım. Ürünlerine içinin güzelliğini de yansıttığını düşünüyorum :)

Peki kim bu Özlem hanım?  23 senesini Adana' da geçirip, hayatında çeşitli değişiklikler yaparak bundan sonraki hayatını İstanbul'da geçirme planları yapan, 38 yaşında, kimya + işletmeden mezun ve şu aralar istirahatte olan bir kadın.

Onun tabiri ile, 11 sene tekstil sektöründe "presslendikten " sonra kafayı sıyırmaya ramak kala Adana Altın Koza Film Festivalinde halkla ilişkiler biriminde işe başlamış. Bu arada dışarıdan işletmeyi bitirerek bir meslek daha eklemiş hayatına. Bu sene ocak ayında ise hayatında köklü bir değişilik yaparak, İstanbul'a yerleşmeyi tercih etmiş. Bayılırım ben böyle herşeye baştan başlama gücünü kendinde bulan kadınlara :)  Şimdilerde, 3 kedisi ve Taka Tuka'sı ile hayatın keyfini çıkarmaya çalışıyor ;) 


Ona bu işe nasıl gönül verdiğini sorduğumda bana şunları anlattı; 

"İnsanların hayatını 2 şey değiştirir. Birincisi karşılaştığı İNSANLAR. İkincisi okuduğu KİTAPLAR." diyor Zengin Baba Yoksul Baba kitabında. Altın Koza da birlikte çalıştığımız Nurcihan arkadaşım bir gün Pinterest'ten bahsetti.İşte O GÜN olan oldu :))  "Özel bir yeteneğim yok Sadece tutkunca meraklıyım" A.Einstein yazar Taka Tuka ile ilgili tanıtım araçlarında. Bu cümle Taka Tuka'yı anlatıyor.Ve hala da "merak" tayım :)Reçine ile bir çok kişi gibi çocukluğumda tanıştım. 2014 ün ocak ayında uğraşmaya başladığım ilk zamanlar reçine ile çalışabileceğim düz zemin ne varsa denedim ama yetmiyordu sanki. Sonra gitgide içine çekti beni...Minyatür, ahşap, doğa ve cam en sevdiğim metaforlar olmuştur zaten benim için. "


Sınırların dışında, eğlenceli ve kendine özgü çoğunlukla denebilir çalışmalar için.  
Tasarımlarını hayata geçirirken hayal gücünün yanı sıra minik objeler, reçine (evet yanlış duymadınız reçine) kurumuş çiçekler, deniz kabukları, boncuklar da ona eşlik ediyor. Kolyeler, yüzükler, küpeler onunla birlikte hayat buluyor. İnanın abartmıyorum. Sayfasını incelediğinizde göreceksiniz. Tüm ürünleri el yapımı. Bu nedenle de aslında hiç bir ürün birbirinin aynısı olmuyor.
Özlem hanım pazar günleri kurulan Zet.com'un tasarım pazarına sık sık gidiyor. İsterseniz orada sizde ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca ürünlerini hem instagram hesabından, hem Sopsy'de hem de Zet.com da bulunan dükkanından satışa sunuyor.

İşini aşkla yapan tasarımcıları ayrı bir seviyorum sanırım :)

Hepinize sevgiler

Şafak


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...