4 Tem 2014

HER CANLININ YARADILIS NEDENİ VAR TAMAM AMA SIVRISINEKLER NE İŞE YARAR

Merhaba,

Bizim tatil hala devam ediyor. Hoş tatil Antalya'nın kavurucu sıcakları ve çocukların yaramazliklari nedeniyle tam bir kabus gibi. Bir de buna sürekli isirildigimiz sivrisinekler eklenmiş durumda. Bilindik ünlü markaların sinek kovuculari bile hiç bir işe yaramıyor. Efe Deniz'in isirilmadik hiç bir yeri kalmadı.  İster istemez sivrisineklerin neden yaradildigini merak etmeye başladım.  Bu konuda pek bir bilgi yok.

Sivrisineklerin sadece dişi olanları kan emermis. Kan emmelerinin nedeni de öyle sandığımız gibi beslenmek için falan değilmiş.  Bizden emdikleri kan sayesinde yumurtalarının olgunlaşmak için gerek duyduğu proteini sagliyorlarmis. Yoksa hem dişi hem de erkek sivrisinekler çiçek özleri ile besleniyorlarmis.Bilimsel açıklamaları incelediğimde elle tutulur bir bilgiye rastlamadım.  Tek açıklama sivrisinek nesli tükenirse ekolojik dengenin bozulabilecegi. Eko sistemde her türün besin değeri var. Kertenkele,  bukalemun, kurbağa, yarasa ve balıklar sivrisinek ve larvaları ile besleniyorlarmis.  Peki sivrisinekler olmasa bu hayvanlar beslenemeyecekler mi? Tabi ki beslenebilecekler. Kaldı ki sivrisinekler  kan yolu ile geçebilecek hastalıkları da bulaştırır.

Sivrisineklerin var oluş nedeninin sadece Allah'ın gücünün  bir göstergesi olduğu da İslam alimleri tarafından söylenmekte. Kaldı ki Kuran'da da bu geçiyor.  Bakara süresi 26. ayette diyor ki:

Şüphesiz Allah (hakkı açıklamak için) sivrisinek ve onun da ötesinde bir varlığı misal getirmekten çekinmez. İman etmişlere gelince, onlar böyle misallerin Rablerinden gelen hak ve gerçek olduğunu bilirler. Kâfir olanlara gelince: Allah böyle misal vermekle ne murat eder? derler. Allah onunla birçok kimseyi saptırır, birçoklarını da doğru yola yöneltir. Verdiği misallerle Allah ancak fâsıkları saptırır (çünkü bunlar birer imtihandır).

Bir de Nemrut ile sivrisinek kıssası var o da oldukça ilginç. İbrahim As.,Nemrut’u  tam 40 gün boyunca imana davet etti.Fakat Nemrut küfründe inat etti,Hakkı kabul etmedi.
O zaman Cebrail A.s gelerek:’’Ya İbrahim!’’dedi.’’Hak Teala sana selam etti.Var Nemrut’a haber ver.Ne kadar askeri varsa bir sahrada toplasın.Ona ordu göndereceğim.’’buyurdu.

İbrahim A.s Nemrut’a gelip:’’Ya Nemrut!Yüce Allah sana azap edecek,askerini topla,bir sahraya çık.’’

 ‘’Ne askeri gönderecek?’’diye sordu Nemrut.
‘’Dünyadaki yarattığı mahlukatın en küçük,en zayıfı olan sivrisineği sana musallat edecek.’’ 

‘’Ya İbrahim!Senin Rabbi’nin askeri bir sivrisinek mi?’’diye sordu küçümseyerek.
 ‘’Evet’’dedi İbrahim A.s.’’Yarattığı bütün canlılar Rabbimizin askeridir.’’
'’Öyle ise’’dedi Nemrut’’Askerime emir vereyim,hepsini öldürsünler.’’

Sonra askerlerini bir araya toplayarak,silahlandırdı.Tepeden tırnağa zırh giydirdi.(Sivri sineklerle savaşacaklar ya) Başlarına miğfer geçirtti.Kendisi de oldukça kalabalık olan bu ordunun en arkasında durdu.

Yüca Allah sivri sinek ordusunun baş kumandanına Nemrut’un yok edilmesi emrini verince Nemrut’un ordusuna saldırıp,askerlerin komple bütün vücutlarını ısırarak orduyu bozguna uğrattılar.

Nemrut da korktu,kaçıp sarayına saklandı.Camla kaplı bir oda yaptırmıştı kendine.Oraya girip bütün açık yerleri kapattı.

Yüce Allah tarafından Nemrut’u helak etmek üzere  bir kanadı olan topal  bir sivrisinek musallat edildi.(görevlendirildi)Sinek anahtar deliğinden girip yüzünü,dudağını soktu. Günlerce Nemrut’u uğraştırdı.En sonunda da burnundan içeri ve oradan da beynine kadar girdi.Sinek beyninde hareket edince Nemrut baş ağrısına tutulup büyük bir ızdırap  içinde hademeleri çağırtıp ovdurur,ağrısı biraz geçerdi.Ovma işi bırakılınca tekrar şiddetini gösteriyordu.

      Düşünün ilahlık iddiasında bulunan bir adam küçücük,topal,tek kanatlı bir sivrisineğe yenik düşmüştü.İşte çok ileri gidenin hali böyle olur.

      Ve ağrısı her geçen gün o kadar şiddetlenmişti ki artık başına tokmakla vurduruyordu.Ve bu şekilde kendine vurdura vurdura helak olup gitti.
                                                                             Bir dergi yazısından Alıntı
Konu Adresi: http://www.dervisler.net/serbest-kursu/nemrut'un-topal-bir-sivrisinek-ile-helak-edilmesi/ Peki biz bu sivrisineklerle ne yapacağız? İşte bunu bilmiyorum. Vücuda sürülen bitkisel olduğu söylenen ürünler var ama çocuklar için kullanmak pek içime sinmiyor. Neyse ki tatil çok yakında sona erecek.  O güne kadar doğaya katkıya devam ;)

Sevgiler

Şafak


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...