19 Ara 2013

KIŞ LASTİĞİ TAKMAK KANUNEN Mİ YOKSA VİCDANEN Mİ ZORUNLU MU OLMALI?Merhaba,

Bildiğiniz üzere kış lastiği takmak 54 ilde kanunen zorunlu hale getirildi. İlkinde ceza alıyorsunuz, ikinci kere yakalanırsanız cezası trafikten men oluyor. Peki ya öyle mi olmalı? Can ve mal kaybımızın önüne geçebilmek için illa ki birileri bizi dürtüklemeli mi? Kış lastiği takmamanın cezası 77 TL. Oysa yaşamın bir bedeli yok. Aslında tüm sürücüler, kurallara uymamanın para kaybı değil, can kaybı olabileceğini anlasana bu kurallara bile gerek kalmayacak.

Mevsimine göre lastik değiştirmek de en sık yapıla hata, dört lastiğin de değiştirilmesi yerine sadece çekiş şekline göre iki lastiği değiştirmek. Oysa ki bu durum kaza riskini daha da arttırıyor ancak çoğu kişi bunun farkında değil.

Kış lastiği alırken üzerinde kış lastiği olduğuna dair ibarenin bulunmasına dikkat edilmeli. Bu hem firmanın özel üretim yaptığını gösterir hem de yapılan kontrollerde faydalı olur.

Kış lastiği alındığında eğer ilk defa takılmışsa mutlaka en az 100 km kuru bir zeminde kullanılmalı, aşırı süratten kaçınılmalı, ani fren yapılmamalı ve virajlara hızlı girmekten kaçınılmalıdır.

Bazı yolların eğimini düzgün yapmadıkları için, yollarda su birikintisi oluşabiliyor ve bu durum 60 kmden yukarı hızlarda tehlike oluşturabiliyor.

Lastik satın alınırken üretim tarihine de dikkat etmek gerekir. En yakın tarihli lastiği almaya özen göstermek gerekiyor.

Havanın 7 derecenin altına düştüğü her ortamda kış lastiği kullanmak gerekiyor. Çünkü kış lastikleri normal lastiklerin aksine düşük sıcaklıkta sertleşmiyorlar. Yolda daha iyi tutuşa sahip oldukları için daha kısa mesafede duruş sağlanabiliyor.

16-20 Aralık tarihleri arasında denetimlerin sıklaşacağı bilgisi çoktan verildi. Ancak sonrasında denetim olmayacak yanılgısına kapılmamak gerekiyor. Sonrasında da rutin denetimler devam edecek.

İşte kış lastiği takılmaması durumunda ceza uygulanacak iller

AFYONKARAHİSAR  
AĞRI  
AMASYA  
ANKARA  
ARTVİN  
BİLECİK  
BİTLİS  
BOLU  
BURDUR  
BURSA  
ÇANKIRI  
ÇORUM  
DENİZLİ  
EDİRNE  
ELAZIĞ  
ERZİNCAN  
ERZURUM  
ESKİŞEHİR  
GÜMÜŞHANE  
HAKKARİ
ISPARTA
İSTANBUL
KARS
KASTAMONU
KAYSERİ
KIRKLARELİ
KIRŞEHİR
KOCAELİ
KONYA
KÜTAHYA
MANİSA
MUŞ
NEVŞEHİR
NİĞDE
SAMSUN
SAKARYA
SİVAS
TEKİRDAĞ
TOKAT
TUNCELİ
UŞAK
VAN
YOZGAT
ZONGULDAK
AKSARAY
BAYBURT
KARAMAN
KIRIKKALE
BATMAN
ŞIRNAK
ARDAHAN
IĞDIR
KARABÜK
DÜZCE

Kazasız günler dilerim. Emniyet kemerinizi takmayı unutmayın.

Sevgiler

Şafak


* Resimler webden alıntıdır.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...