3 Nis 2016

Tarafsız Satın Alma Rehberi Bloggerlar Paylaşıyor Nasıl 1 Yaşında Oldu

Merhaba,

Bildiğiniz üzere geçen hafta Tarafsız Satın Alma Rehberi olma dileği ile yola çıktığımız  Bloggerlar Paylaşıyor sitesinin ilk yılını tamamlaması nedeniyle, tüm yazarların bir arada olduğu bir buluşma gerçekleştirdik. İki arkadaşımız özel sebepleri nedeniyle son dakika katılamasa da, oldukça keyifli geçen bir etkinliğe imza attığımızı düşünüyorum. Öncelikle, başta eşim ve diğer yazar arkadaşlarım olmak üzere, emeği geçen herkese hem etkinlik hem de sitenin varlığı nedeniyle destek oldukları için çok teşekkür ediyorum.
Bloggerlar Paylaşıyor benim için çok özel bir site. Aslında bir hayalin gerçekleşmesi diyebilirim. İnternet dünyasına gireli aslında yaklaşık 15 sene oluyor. Icq, mırc dönemlerindenim ben :) Hatta varlığını hiç kimsenin bilmediği bir sitem var yıllardır içerik girmediğim. Adı bende saklı yani :) O dönemler blogspot gibi servisler yoktu. HTML kodları ile free servislerde kendi sitenizi kendiniz oluşturuyordunuz FTP programlarla görsellerinizi falan yüklüyordunuz. Ve ben o kodları hiç bilmezken bir çeşit internet günlüğü oluşturabilmek, bir çeşit portal yapabilmek adına işten arta kalan zamanlarımı saatlerce bilgisayar (laptop değil tabi) karşısında geçiriyordum. Beğendiğim sitelerin içinde yer alan şeyleri nasıl yaptığını inceliyor çoğunlukla dene yanıl yöntemi ile bir şekilde bulup siteme yerleştiriyordum. Sonra araya başka şeyler girdi, hayatımda bazı karışıklıklar oldu ve ben bir süre uzaklaştım hepsinden.

Ondan sonra da bazı girişimlerim oldu ama bir türlü istediğim gibi olmadı. Boş durmadım yani. Bir gün,  o dönem Türkiye'de yeni başlayan bir oluşum yani FikriMühim'in Rowenta ile yaptığı bir etkinliğe katıldım. O gün orada sevgili Seyhan ile tanıştım. Seyhan Defne Nil ve Zeynep Lal blogunun sahibi. O zaman büyük kızına hamileydi. Onunla konuşurken, blogspot uzantılı sitesinde yazdığını öğrendim. Hatta sen de böyle bir blog açabilirsin ücretsiz dedi. Belki bu konuşmayı hatırlamıyordur bile :)Bir süre sonra o dönemde Word Press ile yaptığım, Kadınların Dünyası Bizden Sorulur isimli sitede içerik sıkıntısı çekiyordum.. Hatta eşimin bir arkadaşının eşinden bizde ara sıra yazmasını istemiştim de benden ücret istemişti :) Sonuçta o site bir türlü istediğim gibi olmadı ve o dönem ne yapsam diye düşünürken Seyhan'la konuşmalarımız aklıma gelmişti. Blogspotta site nasıl kurulur, adı ne olmalı, ne yazmalıyım diye günlerce kafa patlattığımı hatırlarım. Sonra kendi kendime çocuklarıma bir anı bırakayım, içimden geçenleri, gittiğim yerleri, faydalı bilgileri hatta bazen kimseye anlatamadıklarımı anlatırım diye düşündüm. Ve adına Şafak'ın Dünyası dedim.

Ama bir portal hayalimden hiç vazgeçmedim. Blogum yeni kurulduğunda dahi ne yapabilirim diye düşündüm. Bir gün baktım  bloggerlar bir çok Facebook grubunda blog yazılarını paylaşıyor, bende üyeyim . Benim için Evreka işte o an :) İlk olarak 2013 sonlarıydı sanırım, Bloggerlar Paylaşıyor facebook grubunu kurdum. Grupta herkes blog yazılarını herkese açık olarak paylaşıyordu. Zamanla sayımız arttı şimdi sanırım 1300 üzerinde üyesi var. Zamanım oldukça bende orada paylaşılan yazılara giriyorum, okuyorum, hatta bazen yorum bırakıyorum :)

1 yıl sonra, bu oluşumu bir portala çevirmeye karar verdim ve eşimden benim için Bloggerlar Paylaşıyor domainini almasını istedim. Bizim evde, bu işleri hep eşim yapar. Kendisi de web siteleri tasarladığı için çok şanslıyım aslında. Ardından bu portalın ne olacağı, nasıl hayata geçeceği, kimlerin ne şekilde yazacağı soruları kaldı. Bu sorulara cevap bulmam bile neredeyse 1 yılımı aldı.

Önce her blogger kendi sitesinde yazdıklarını paylaşsın dedim, sonra özgün içeriğe sahip olmayan bir sitenin benim istediğim şey olmadığına karar verdim. Ürün ve hizmet deneyimlerimizi paylaşalım diye düşündüm, tarafsız olarak. Bazı blogger arkadaşlar ile konuştum, internet dünyasında deneyim sahibi olan başka kişilerle konuştum. Uzun düşünceler ve fikirlerden sonra sitenin açılışına karar verdik ve site kuruldu. Sitenin ilk logosu da buydu :)Bu dönem de sevgili Şans Böceği blogunun sahibi Nihan ile tanışmış ona da bu fikrimden bahsetmiştim. Benimle yola çıkan ilk o oldu. Eşim sayfayı tasarladı. Sonra yazar alımları ile ilgili duyurulara başladık. Bir kaç eski içeriğimizi siteye koyduk. Önce yakın çevremizde bazı kişilere bizimle yazıp yazmayacaklarını sorduk, blogger başvuruları da başladı. Başvuran her bloggerın sitesini inceledim. Önemli olan içeriğinin kalitesi, yazım dili ve bana verdiği enerjiydi sanırım.

Zaman geçtikçe site büyüdü, yazar sayısı arttı. Nihan editörümüzdü ve çok destek verdi. O dönemdeki desteği için buradan da teşekkür etmek istiyorum. İçerikler çoğaldı. Bazı arkadaşlarımız aramızdan ayrıldı, yeni kişiler geldi. Dostluklar hep devam etti. Zamanla Bloggerlar Paylaşıyor tanınmaya başlandı. Bazen bir yerde oradan bahsederken, ben biliyorum o siteyi dediklerinde acayip mutlu oluyorum. Her geçen gün daha da büyüyor. Bir site olmanın dışında güzel dostluklar kuruldu. Hep beraber, yeni fikirler üretiyoruz, daha ne yapabiliriz diye düşünüyoruz. Bazen saatlerce yazışıyoruz. Bir aile gibi olduk. Ve tabi ki ben çok mutluyum.

Aslında ben çalışması zor biriyimdir :) Aşırı mükemmelliyetçi. Çok kuralcı. Kuralları zor esneten. Başarının anahtar kelimeleri bunlar diye düşünüyorum. Bir yazı yazmak bazen saatlerimi alıyor. Etkinlik hediyeleri ile ilgili yazılar yazarken mesela, kullanıyorum, her yönü ile ele alıyorum, Firmanın sitesini inceliyorum, sosyal medya hesaplarına bakıyorum, orada yapılan yorumları okuyorum. Google amcaya soruyorum, şikayet var mı diye kontrol ediyorum ve ondan sonra yazıyorum. Eski bir bankacı olmamın etkileri büyük sanırım. Bazen yanlış anladığım ve yanlış anlaşılmadığım olmuyor değil. Ama böyle rahat ediyorum.

Birde sizler için Bloggerlar Paylaşıyor Kimdir isimli bir video yükledik bakalım beğenecek misiniz?Bir sonra ki yazımda etkilik gününü paylaşmak istiyorum sizlerle. Bu kadar uzun bir yazıyı sıkılmadan okuduğunuz için ayrıca teşekkür ederim ;)


Sevgiler

Şafak
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...