25 Eyl 2013

EVDE KURUTULMUŞ MEYVE HAZIRLAMAK


Geçen gün deneme amaçlı, kuru meyve yaptım. Migros'da şeftali kurusunun fiyatının 77 tl olduğunu görünce ben neden yapamayayım dedim. Sonuç güzel oldu. Öyle ki elma kurularını eşim yemiş bile :)

Meyveleri güzelce yıkayıp, kabukları ile birlikte yaklaşık 2-3 santim kalınlığında dilimleyin. Kararmamaları için 1 litre suya 1 çay kaşığı limon tuzu atıp meyveleri yaklaşık 1 dakika bekletin. Meyvenizin fazlalığına göre arttırabilirsiniz.

Sonra sudan çıkararak, güneşli bir yere dizin.  Arada ters yüz yapın. Güneşin durumuna göre 3 ila 6 gün arasında kuruyorlar.

Ben şeftali, erik ve elma kuruttum. Başka meyveleri de deneyebilirsiniz. Dut kurusu muhteşem oluyor mesela. Seneye dut zamanı yapmayı düşünüyorum.

Fırında da kurutma yapılıyormuş ama ben cesaret edemedim.

Hem çocuklar için besleyici  hem de katkısız olduğu için sağlıklı.

Afiyet olsun,

Şafak

EFE DENİZ'İN DİŞ KURABİYELERİ

Araya bir çok şey girdi çok istememe rağmen Efe Deniz için diş buğdayı yapamadım. Çocuğun altı tane dişi oldu bu arada :)

En son yaza veda partisinde yapacaktım. Ancak çok kalabalık olunca, onu da iptal ettim. Diş kurabiyelerini hazırlamıştım oysa ki. Daha sonra arkadaşlarıma dağıttım işte örnek resim.
Eğer kurabiye tarifini merak ederseniz buraya Tık Tık.

Hiç bir zaman çocuklarım arasında ayrım yapmayayım, birine yapamadığımı diğerine de yapamayayım derdim, o kabul oldu sanırım. Ege'nin de diş buğdayını çeşitli sebeplerle yapamamıştım.


Efe Deniz'in doğumundaki kurabiyelerden de bir kaç resim koyayım belki hoşunuza gider :) Bunları kayınvalidemle beraber hazırladık.


Sevgilerimle
Şafak
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...