23 Eyl 2015

Kurban Bayramı ve ÖnemiHerkese merhaba

Öncelikle hepinizin mübarek kurban bayramı kutlarım. Kurban Bayramı denince aklıma çocukluğum gelir benim. Kurban kesebilenlere hayranlığım. Günümüzde kurban kesmek ile ilgili bir çok şey söyleniyor. Hayvanlara eziyet edildiği, kesen kişilerin birçoğunun etleri kendilerine ayırdığı, çoğunlukla ihtiyacı olmayan kişilere gittiği. Hatta geçen gün eşim söyledi, bir hoca 'müslümanlıkta kurban kesme " olmadığını bunun bir gelenek olduğunu söylemiş.

Son cümle hakkında yorum yapamıyorum aslında. Dini konularda kendimi o denli bilgili görmek ahkam kesmek olur. Diğer söylenenlerde ise bazı yönlerden hak vermiyor değilim. Şöyle ki, evet eskiden bir çok erkek kendi kurbanını kendi keserdi evler zaten genelde bahçeliydi. Zaten onlarda demelerinden babalarından öğrenmişti. Şimdi ise bu konuda bir karmaşa var. Erkekler kurbanı bayram günü alıyor zaten kesmekten anlamıyor oradaki kasaba kestiriyor. Kasap işi ne kadar bilse de bütün gün kesme ve kan kokusundan başı dönmüş. Bir an öncede işi bitirip sonlandırmak istiyor. Bu nedenle hayvanla bağ kurmadan sadece kesiyor.

Bir diğer konu ise ihtiyaç bakımından doğru kişiye gitmemesi. Birçoğumuz artık bize benzer maddi gücü olan insanlarla bir aradayız. Eskiden insanlar yanında yöresinde zor durumda kim var bilirdi. Oysa şimdi öyle mi? Neredeyse aynı binada oturan insanları tanımıyoruz. E bu durumda da ya çoğunu kendimize saklıyoruz yada ihtiyacı olmayan kişilere veriyoruz.

Benim eskiden beri ailemden duyduğum öğrendiğim, kendimce yorumlayarak sonuca ulaştığım şey şu.

Kurban bir çeşit zekat bir çeşit sadaka. Kesebilecek olanlar keserse iyi olur. Kurbanı Allah rızası için kesiyoruz. O bizi koruyor. Hz. İsmail'i koruduğu gibi. Ayrıca bir çeşit yardımlaşma destek olma. Kurbanın 1/3 ünü kendine ayırabilirsin. 1/3 ünü eş dost akrabaların ile yemeli - ki - eskiden bayramlar tatil zamanı değil yakınları ziyaret etme zamanıydı- 1/3 ünü ise çevrende ihtiyacı olan, almakta zorlanan kişileri bulup onlarla paylaşmalı.

Ben kendi adıma bütün bunlara dikkat etmeye çalışıyorum.  Birde kurban kesmek çok ilkel onun dışında birilerine yardım edilse daha iyi denilen bir durum var. O konuda ise şunu düşünüyorum ve güvenli buluyorum. Normalde insanlara zaten yardım etmemiz gerekiyor. Babası asgari ücretle çalışan bir çocuğun ne bileyim okul zamanı elimizden geldiğince ihtiyaçlarını karşılasak, gelirinin azlığı nedeniyle faturalarını ödeyemeyen bir ailenin faturasını ödesek, hasta olduğunu ama ilaçlarını alamadığını söyleyen birine elimizden geldiğince destek olsak ne güzel olur. Bunu yapmak da zor değil aslında. Bir kalem bir kalemdir, göndereceğin 10 lira tamamen karşılayamasa da senin gibi düşünen birileriyle birlik olduğunda sorunu çözer.
Çevrenizde kurban kesmenin yükümlülüklerini yerine getirebileceğin ortam yoksa Lösev 'e kurbanını bağışlayabilirsiniz. Geçen yıl bununla ilgili bir yazı yazmıştım. Tık tık

Kaçan hayvanların yakalanıp işkence edilmediği, kurban kesme işinin bu işin ehli olan insanlar tarafından yapıldığı, ailesi et alamadığı için, özellikle kurban bayramlarında bize de getiren olur mu diyen her çocuğunun dileğinin kabul olduğu bir bayram dilerim.


Sevgilerimle
Şafak
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...