5 Haz 2017

Dr. Oetker Çok Tahıllı Ekmek Karışımı

Dr. Oetker Çok Tahıllı Ekmek Karışımı

Merhaba,

Bugün Dr. Oetker'in çok tahıllı ekmek karışımı deneyimimi yazmaya karar verdim. Ekmeği biraz ön yargılı denediğimi itiraf etmeliyim. Bir çok arkadaşım yapmıştı çok da beğenmişlerdi. Nasıl yapıldığı zaten kutunun üzerinde yazıyor. Benim size nacizane tavsiyem üzerindeki ölçülere ve yapılışa uygun yapmanız. Çünkü bir çok kutulu üründe deneyenler tarife uygun yapmadığından hayal kırıklığına uğruyor.

Dr. Oetker Çok Tahıllı Ekmek Karışımı

Bu ekmek yapımın kutunun içindekiler dışında ekleyeceğiniz tek şey, 300 ml. (1.5 su bardağı) ılık su. Ilık su deyip geçmeyin, suyun sıcaklığı bile başarınızı engelliyor. Ben ılık su denilince, parmağımı içine koyup yediye kadar sayıyorum. Eğer 7 dediğimde elim yanmamışsa ılıklık olmuş demektir. Yoğurt mayalarken de aynı pratik bilgiyi kullanabilirsiniz. 


Dr. Oetker Çok Tahıllı Ekmek Karışımı

Üzerindeki yapılışa göre hamuru hazırladıktan sonra mayalanması için üzerini örterek yaklaşık 45 dakika bekleyeceksiniz. Ardından mayalanan hamuru yoğurmadan alıp, yağlanmış yada pişirme kağıdı serilmiş fırın tepsisine alıyorsunuz, üzerine buçakla 1 cm derinliğinde çizik atıp üzerini yine örterek 30 dk. bekletiyoruz. 


Dr. Oetker Çok Tahıllı Ekmek Karışımı

180 derecede önceden ısıtılmış fırında üzeri kızarana kadar pişiriyorsunuz ekmeği. İsterseniz ekmek makinasında da pişirebiliyormuşsunuz. 

Tavsiyem ekmek fırından çıktıktan sonra, fırın teliniz üzerinde, bir bez örterek soğutmanız. Ardından da iyice soğuyunca bir poşete koyup ağzını bağlayın. Çünkü açık kalırsa üstü çok sert oluyor. 

Dr. Oetker Çok Tahıllı Ekmek Karışımı

Çok doyurucu bir ekmek. Ayrıca tahıllı olması malum bağırsak için de çok önemli. 

Ben beyaz ekmek sever olduğumdan çok sık yapmam ama arada yapılabilir. Ayrıca tost makinasında kızartıp üzerine teryağ sürünce de harika oluyor :)

Bir başka yazıda görüşmek üzere
Sevgiler

Şafak

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...