6 Mar 2017

Yaprak Bezelye Kızartması

Yaprak Bezelye Kızartması


Merhaba,

Yaprak bezelye sever misiniz? Ben çok severim. Belki daha erkendir çıkması bilmiyorum ama  çok sevdiğim için geçen gün markette görünce dayanamayıp aldım. 

Yaprak bezelyeyi genellikle kavurma yada zeytinyağlı taze fasulye gibi yemek şeklinde tüketiyorlar. Ancak ben en çok kızartmayı seviyorum. O nasıl oluyor diyenler için de aşağıya yaprak bezelye kızartması nasıl yapılır sorusunun cevabını yazıp, uyumaya kaçıyorum. Belki tükenmeden yapıp yemek istersiniz :)

Malzemeler


1/2 kg. yaprak bezelye
3-4 yemek kaşığı tercihen mısır unu
Kızartmak için yaklaşık yarım çay bardağı ayçiçek yağı

Yapılışı


Bezelyelerin iki ucundan fasulye gibi koparın. Bütün şekilde yıkayıp kaynamış su içine atarak biraz yumuşayacak şekilde kaynatın. Çok yumuşamasın, çok da sert kalmasın. Elinizle ezerek kontrol edebilirsiniz.


Ardından soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra mısır unu ile bir harman yapın. Ne çok un ne az un. 


Yine tercihen balık tavası ya da çevirebileceğiniz bir tavaya ayçiçek yağı dökerek ısınmasını sağlayın. Yağı çok koymamanızı öneriyorum çünkü çok koyarsanız çevirirken yağlar dökülebilir. Ardından unladığınız bezelyeleri tavaya dizin. Çok kalın olmasın. göz kararı dizebilirsiniz. 

Yaprak Bezelye Kızartması

Arada kontrol ederek her iki tarafını da kızartın. Tavada tuz koyabileceğiniz gibi sonrasında yerken de ekebilirsiniz. Ayrıca eğer seviyorsanız kırmızı pul biber ve bir miktar rendelenmiş sarımsak da koyabilirsiniz. Burada tercih tamamen size kalmış.

Yaprak Bezelye Kızartması

Nasıl tarifimi beğendiniz mi? Eğer hiç yemediyseniz mutlaka deneyin ve denerseniz yerken beni hatırlayın. 

Sevgiler

Şafak 


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...