18 May 2018

Monte İda Zeytinyağı Ayvalıktan SoframızaMerhaba,

Bugün sizlere Ayvalık'tan sofralarımıza gelen bir zeytinyağı markası ile merhaba diyorum. Monte İda Zeytinyağı ürünlerini, Kaz Dağlarının eteklerinde yer alan Havran’da kurulu tesislerinde üretiyorlar. Aile , Midilli'de yaşar ve zeytin tarımı ile ilgilenirken mübadele ile Ayvalık'a gelmiş ve zeytin işine burada devam etmişler.

Firma ürettikleri zeytinyağının sofralarımıza gelme serüvenini kendi web sitesinde şöyle paylaşmış.

"Tarihi Troas-Alexandra ile Neandri tarihi kentleri bulunan zeytinliklerimizde sadece organik tarım uygulamaları yapıyoruz, böylece elde ettiğimiz zeytinyağlarında herhangi bir kimyasal olguya rastlamak mümkün olmuyor. Erken hasat döneminde bahçelerimizden elle toplanan tek tip zeytinleri doğallığı, lezzeti ve sağlığı bozulmaması için aynı gün içinde soğuk sıkım metoduyla hemen sıkıyoruz. Ve sonunda Monte İda Organik Natürel Sızma Zeytinyağı elde ediyoruz…"
Marka ismi Monte İde olan Uygun Rafine 1960 yılında zeytinyağı rafinerisi olarak kurulmuş ve daha sonraları kontinü sistem zeytin sıkım, depolama ve dolum ünitelerini de bünyesine katarak üretim tesisini genişletmiş. Uygun Rafine Entegre Tesisleri, Türkiye’de iki, dünyada yedi “entegre zeytinyağı üretim tesisi”nden biri konumuna gelmiş.

Zeytinyağı ve zeytin çeşitleri dışında, zeytinyağı sabunu (kalıp sabun ve sıvı sabun şeklinde), emaye ürünler ve hediyelik ürünleri mevcut. 

250 TL üzeri ücretsiz kargo sunan firmada , Ürünlerin tamamını Monte İda e-dükkan'dan satın alabilirsiniz. Satın alma işleminden önce siteye üye olmanız gerekiyor. Sosyal medya hesaplarınızla da üye olabiliyorsunuz. 

Satın aldığınız ürünleri kredi kartı yada banka havalesi ile ödeyebilirsiniz. 
 

Peki tadı nasıl derseniz?

Öncelikle evde tüm yemeklerinde zeytinyağı kullanan ve fabrikasyon olarak şişelenerek satılan yağdan ziyade yakınlarımız sayesinde kaliteli zeytinyağı tüketen biri olarak, ben beğendim.

Rengi hafif sarı kokusu ve tadında aşırı keskinlik yok. İçine ne eklerseniz ekleyin yağın kendi tadını hissediyorsunuz. Bazı yağlarda yedikten sonra damağınızda bir his kalır ya (nasıl tarif etsem bilemedim şimdi :) ) Monte İda zeytinyağında da bu var. 

Sürekli zeytinyağı tüketen biriyseniz, 5 LT. lik fiyatı bence oldukça uygun. 

Sizlerden bu markayı kullanan var mı? Yorumlarınızı bekliyorum. 

Bir başka yazıda görüşmek üzere

Sevgiler
Şafak


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...