16 Mar 2014

KIZ VE ERKEK ÇOCUK FARKLARI -BİRAZ CİDDİ BİRAZ ŞAKA


Merhaba,

Bir süredir sosyal paylaşım sitelerinde, "Bir Kızı Olmalı İnsanın" diye başlayan paylaşımlar almış başını gidiyor. Eskiden herkes ille de erkek çocuk diye tuttururken, son yıllarda kız çocuk sahibi olmak trendi yükselmiş durumda. Öyle ki yakın çevreden tut da, taksideki şoföre kadar, "Bir de kızın olsa iyiydi" cümlesini duyduğum günler çoğalıyor. İki erkek çocuk annesi olarak bu paylaşımlara ve söylemlere bozulmadığımı söylesem yalan olur :) Bazılarına buna bozulduğumu söylüyorum hatta. Ben herşeyde olduğu gibi evladında hayırlısının olmasını dileyenlerdenim. Kız ya da erkek benim için hiç fark etmiyor.

Geçen gün oturup düşündüm, kızım olsa ne farklı olur hayatımda diye. Şu an evi karmaşaya çeviren, sürekli kirleten, kırıp döken yerine, makyaj malzemelerime dadanacak, süslenip püslenip evin içinde belki de ayağında topuklu ayakkabılarımla tıngır mıngır gezen bir çocuk olacaktı.

Bundan sonra yazacaklarım, işin biraz esprisiyle beraber olası olacaklar. Tabi biraz büyüdüklerinde. Yazacaklarıma kızanlarınız olacak belki ama bunlar ülkemizin gerçekleri. Siz böyle olmasanız bile, çoğu insan böyle düşünüyor.

- Kızınız varsa, şehir dışında üniversite kazandığında aklınız her daim ondadır. Yerleştiği yeri kontrol eder, eve çıkacaksa gider taşır, ev arkadaşlarının tüm soyunu incelemeye alırsınız. Oğlunuz varsa, devlet yurduna yerleştirirsiniz olur biter :)

- Kızınız varsa, okulunu bir an önce bitirip yanınıza gelmesini istersiniz, erkek arkadaşı olursa normal karşılayanlardansanız bile bir sürü nasihat verir, geleceğe dönük bir ilişki olmayacaksa devam etmememesini söyler, çocukcağızı incelemeye tabi tutarsınız. Oğlunuz varsa, okulu bitirsin oradan iyi bir iş bulursa kalmaya devam etse de olur dersiniz. Sevgilisi varsa, olur tabi, erkek adam dersiniz, bir de üstüne derslerine odaklan, aşk meşk geçici diyerek sevgiliyi çok da umursamamasını telkin edersiniz.

-Kızınız varsa, evleneceği zaman, tüm eksiklerini paranız yetmezse kredi çekerek A'dan Z'ye alırsınız ki, koca adayı ve ailesi ileride kızınıza laf etmesin. Bu arada yüklü takı istemeyi de atlamazsınız. Kızınızın değerinini bulmasını istersiniz. Oğlunuz varsa, çalışıp alsınlar dersiniz, takı gibi geri kalmış şeyler hiç size göre değildir, gelin hep fazlasını istiyordur.

-Kızınız varsa, çocuğu olduğunda 40 gün loğusalık süresinde kızınızın yanında olur, hem bebek hem de kızınızla ilgilenirsiniz. Evde hasta olan birileri varsa ya da siz hastaysanız, ağzınızda maske ile dolaşır yine de evladınıza bakarsınız. Oğlunuz varsa, bir kaç gün kalır sonra kızın annesi gelsin baksın dersiniz. Hele şansınıza evde hasta varsa, "Amann bana da bulaşmasın" diyerek ilk günden kaçabilirsiniz.  Geri de sanki kendi oğlunuzu da bırakmıyorsunuzdur.

- Kızınız varsa, damadınızın bazı saygısızlıklarını görmezden gelirsiniz. Netice de üzülecek olan kendi kızınızdır. Oğlunuz varsa, geline istediğiniz gibi çemkirebilirsiniz. Sonuçta siz kocasının annesisinizdir. Saygı göstermelidir.

-Kızınız varsa, onda kaldığınız dönemde ev işlerini yapar, yemek pişirir, kızınızın 3-5 gün rahat etmesini sağlarsınız. Oğlunuz varsa, gittiğinizde gelin size saygıda kusur etmemeli, sizi her daim iyi ağarlamalıdır.

-Kızınız varsa ve çalışıyorsa, aman kazandığının hepsini harcama bir kenara at, ne olacağı belli olmaz dersiniz. Oğlunuz varsa, gelin kazandığı paranın bir bölümünü ayırıyorsa, kötü niyetli olmakla suçlayabilirsiniz.

-Kızınız varsa ve çalışıyorsa, küçükse gidip çocuğunu bakar, bakıcıya vereceği parayı kenarı koysun yazık dersiniz. Oğlunuz varsa, baksınlar başlarının çaresine deyip, kızınızı alıp tatile gidersiniz.

- Kızınız varsa, kızınız hayırlı evlat, damadınız hayırlı dua edilecek kişidir. Oğlunuz varsa, ağzıyla kuş tutsa da hayırsız ve oğlunuzu sizden uzaklaştırmış bir gelin sahibisinizdir.

Sonra da kızların vefakar, hayırlı evlat oldukları paylaşımları beğenir, oğullarınızı hayırsızlıkla suçlarsınız. Oysa bu hayatta evlat dahi olsa, almadan vermenin sadece Allah'a mahsus bir şey olduğunu hep hatırlamalısınız. Gelininize davrandığınız gibi kızınıza da davranana kadar kim hayırlı kim hayırsız asla bilemezsiniz.

Benim iki oğlum var. Gelecekte çok şey beklemiyorum onlardan. Ben anne olarak üstüme düşenleri yaparım, gerisi onların bilecek olduğu iş. Zaten bir kaç arkadaşımla yaşlanınca kendimize bir çiftlik evi kurup, gelirlerimizi ortaya koyarak yaşamayı yaklaşık 10 yıldır düşünüyoruz :)

Umarım kız annelerini kızdırmamışımdır :) Bunlar mutlaka olacaklar değil, olası olacaklar. Çünkü anne olmak biraz da hemcinsiniz olan evladınızı biraz daha fazla kollamaya neden oluyor. Sizin yaşadığınız zorlukları o yaşamasın istiyorsunuz.

Sevgiler
Şafak

*Not: Resim webden alıntıdır.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...