25 Kas 2016

Nar Çiçeği Kitap Yorumu - Zeynep Saraç

Zeynep Saraç - Nar Çiçeği


Herkese merhaba,

Daha çıkalı bir kaç gün olmasına rağmen sıcağı sıcağına sizinle bir kitap paylaşmak istiyorum. Daha önce burada yazdığım Ceylan isimli kitabın yazarı sevgili Zeynep Saraç'ın yeni çıkardığı Nar Çiçeği kitabından konuşacağız.

Zeynep Saraç'ın son kitabı Nar Çiçeği bir süredir, kitap ve Zeynep Saraç hayranları için heyecanla bekleniyordu. Kitap fuarın son bir kaç güne yetişti. Bende merakla bekliyordum açıkçası.

"Ya benden gerçekten nefret et ya da sev! Ama bu ikisinin arasında bırakma!" "Bir his var kalbimin en derinlerinde. Bir adı yok. Aşk değil, sevgi de değil. Her nefesimde benimle beraber büyüdü Onun bana reva gördüğü ve sebebini asla söylemediği nefrete rağmen kaderimin bir parçası olduğuna inandığım çok güçlü bir his." Eğer kalbinde gizli bir duygu varsa onun yanında ummadığın bir cesaret ve beklemediğin bir deprem gizlenir. (Basın Bülteni)Bazı duygular vardır, ne kadar gizlemeye çalışsanız hatta kendinize bile itiraf edemeseniz de, o hep oradadır. Bence İpek ve Demir’in hissettiği şey de tam olarak buydu. Demir ve İpek aralarındaki 4 yaş farka rağmen, neredeyse birlikte büyümüştü ve Demir her zaman İpek’in koruyucusu olmuştu.

“Öfke, inat, nefret… Bazen tüm bu duyguları, sadece kalbinin kırılgan yerini korumak için hissettiğini en iyi kendin bilirsin..”


Sonra bir gün İpek nedenini hatırlamasa da, her şey değişmişti. Demir İpek’in dayanamayacağı kadar kırıcı davranıyordu ve o bunun nedenini yıllarca hiç anlayamadı.

Evleri yan yana olmasına rağmen, araya yollar, yıllar girdi. İkisi de farklı hayatlar yaşamaya başladı. Ve artık birbirlerinin arkadaşı bile değillerdi.

Sonra bir gün, tam da İpek’in sevdiği ve evleneceğine inandığı Arda ‘dan ayrıldığı gün yolları tekrar birleşti.

Ve onlar evlendi…Aşık oldukları için değil ama, Demir’in çok hasta olan annesinin ikisini birbirine uygun olduğunu düşünmesi ve oğlunun da onayını aldıktan sonra, İpek’in de bir anlık boşlukla evet demesi üzerine….

“Üzerine nefret toprağı atılmış, kat kat derinlere gömülü sevginin tohumu güneşe yasaklıysa eğer bilemezsin..

Hiç vazgeçmeyip, her şeye rağmen filizleneceğini, güneş yoksa “ışık” diye karanlığa sarılıp, ona tutanacağını asla bilemezsin”


Nar Çiçeği güzel bir aşk hikayesi. Ağdalı bir dili yok. Okuyunca kendinizi hikayenin içinde buluyorsunuz. Okudukça karaktelerin iç dünyasına dahil oluyor ve onlardan biriymişsiniz gibi hissediyorsunuz.
Ben bu kitapta, zaman zaman İpek oldum zaman zaman Demir’i çok iyi anladım. Bazen çocukken duyduğumuz bir kelimenin ya da davranışın bizi nasıl etkilediğine dair bir örnekti bence Demir.

Gelelim Kitap ve DetaylaraYazar :                                   
Zeynep Saraç

Yayınevi  :                             Arunas Yayıncılık

Basım Yılı :                           2016

Sayfa sayısı :                        448


Zeynep Saraç - Nar Çiçeği

Kapak tasarımı yine çok hoş olmuş. Bir de minik pencere koymuşlar kitap kapağının iç sayfasına. Ben bizim resmimizi koydum :) Oldukça keyif alarak okuduğum bir kitap oldu. Zeynep Saraç’ın kalemini zaten çok beğeniyorum. Hem romantizm hem tutku vardı romanda. Okumanızı tavsiye ederim. Beğeneceksiniz bence..

Sevgiyle ve aşkla kalın

Şafak


PencereBaktığın pencerelerdir seni sen yapan

Kimi zaman güneşli bir gökyüzü
Kimi zaman kapkaranlık bir gecede dolunayın suya vuran yansımasıdir hatırlanan...

Bir şiirdir yaşamak, kimi zaman uzun kimi zaman kısa...
Ama her daim yaşananları hatırlatan...


Herkesin duyguları birbirine benzer, benzer de
Herkes kendi hikayesinin kahramanı ya, sorsan en çok o hak etmiştir mutluluğu
Oysa mutluluk her daim peşinde koşturan....


Sonunu tamamlayamadığım cümlelelerim var benim.
Her pencereden baktığımda aklıma takılan...


Var mı sizin de aklınıza takılan şeyler ;)
Sevgiler
Şafak

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...