18 Kas 2016

Köpekler Gelişim Dönemlerine Göre Nasıl Beslenmeli?İmkanlar dahilinde evlerinde evcil hayvan besleyen birçok hayvan sever var. Kimisi kuş kimisi kedi bakarken kimisi de bir köpek sahiplenebiliyor. Evinizde bakmayı tercih ettiğiniz hayvan ne olursa olsun, kendinize gösterdiğiniz hassasiyeti ona da göstermek özellikle de beslenmesi konusunda titiz davranmak durumundasınız.

Eğer evinizde bir köpek besliyorsanız beslenme düzeni köpeğinizin yaşı ile orantılı olacaktır. Diğer taraftan seçeceğiniz kuru ve konserve köpek maması çeşitlerinin kalitesi ve içeriği de önemlidir. Köpeğe verilen mama köpeğin kolay sindirebileceği türden bir mama olmalı, içeriğindeki vitamin ve mineraller köpeğin duyduğu ihtiyaçları karşılamalı, besin değeri yüksek olmalıdır. Aynı zamanda köpeğin  tüylerine parlaklık kazandırmalı ve bağışıklık sistemini güçlendirmeli, güçlü bir kemik ve eklem yapısı oluşturması konusunda katkı sağlamalıdır.

Yavru köpekler ile yetişkin ve yaşlı köpeklerin beslenme şekilleri farklılık gösterir. Yavru köpekler beslenme  gereksinimine uygun, kolay sindirilebilen proteinler, yeteri kadar kalsiyum, fosfor bakımından zengin vitaminler ile beslenmelidir. Yavrular anne sütünden tamamen kesilerek ortalama olarak 6-7 haftalık olduklarında kuru mama ile beslenebilir. Rahat yiyebilmesi açısından verilen mama ıslatılarak da yavru köpeğe verilebilir. 2-3 aylık olduktan sonra mama ıslatılırken süt kullanılabilir.  Yavru Köpekler günlük yemek ihtiyacını birkaç öğünde tüketirler. Her köpek cinsinin farklı kuru mamalar ile beslendiğini de unutmamak gerek.

Yetişkin köpekler beslenirken verilen gıdada yüksek oranda protein, karbonhidrat ve yağ bulunmasına dikkat edilmelidir. Sindirilebilirliği yüksek gıdalar tercih edilmeli ve selülozun köpeğe verilen gıdada yeterli oranda bulunmasına özen gösterilmelidir. Günde bir öğün beslenmesi uygundur. Köpeğinize yapacağı aktivitelerden hemen önce ve sonra yemek vermeniz gerekir. 

Mama firmalarının hem kuru hem de konserve tarzında mamaları bulunmakta. Paketlerde satılan kuru mamalar hem pratik bir beslenme sağlar hem de içeriğinde köpeğin beslenmesinde faydalı olacak tüm içerikleri içerisinde kapsar. Kuru mamaların köpeklerin ırklarına ve yaşlarına  göre farklı çeşitleri bulunuyor. Mamaların içerikleri de farklılık gösteriyor. Balıklı, ton balıklı ve somonlu, tavuklu, tavuk ve patatesli,  kuzu etli ve yaban mersinli, kuzu pirinçli, biftekli olmak üzere farklı çeşitlere kuru mamalar bulunuyor.

Her ne kadar kuru mama ile köpekler düzenli olarak beslenebilse de ara sıra verilen yaş mamalar onlar için adeta ödül niteliği taşıyacaktır. Kuru mamalarda olduğu gibi konserve mamalarda da birçok farklı çeşit bulunuyor.  Bunlar arasından köpeğinizin türüne ve yaş aralığına göre mamalar seçebilir, hangi tür mamalara köpeğiniz daha çok ilgi gösteriyorsa onları satın almaya devam edebilirsiniz. Hem yavru hem de yetişkin köpekler için ayrı sunulan konserve mamalar mevcut.

Konserve mama çeşitleri arasında av hayvanlı, kümes hayvanlı, karaciğerli, geyik etli, balık etli, kuzu ve tavşan etli, geyik etli ve patatesli, somon balıklı ve tahılsız, makarnalı ve havuçlu, hindi etli ve peynirli diyet, sindirim sistemi destekleyici sığır etli, işkembeli, kuzu etli pirinçli, eklem güçlendirici kuzu etli elmalı ve dana etli sebzeli gibi daha birçok türde konserve mama çeşidi bulunmakta.

Köpek sahiplerinin severek takip edeceği sanal petshop sitelerden biri olan petza.com.tr adresinde köpeğiniz için aradığınız tüm ürünleri bulabilirsiniz. Köpek koleksiyonu bölümünde bulunan kuru ve konserve mama çeşitleri, köpek ödülleri ,kıyafetler, köpek tasmaları ve yatakları, seyahat ürünleri, temizlik malzemeleri, mama ve su kapları, köpek oyuncakları arasından ihtiyaç duyduğunuz ürünleri kolaylıkla satın alabilirsiniz.


Dünya evcil hayvan modasını takip eden ve kaliteli ürünler ile hizmet veren sitede alışverişlerinizi tamamladıktan sonra ödemelerinizi yaparken kredi kartınızı güvenle kullanabilirsiniz çünkü site 256 Bit Rapid SSL güvenlik sertifikası ile korunmakta. Ödeme yaparken kredi kartı dışında isterseniz havale veya kapıda ödeme seçeneklerini de kullanabilirsiniz.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...