29 Tem 2015

Pamukkale Gezi Notları

Herkese merhaba,

Geçen hafta tatile çıktığımızda, hiç hesap kitap yapmadan vurduk kendimizi yollara. Benim gibi 5 yıl sonrasını bile planlamaya çalışan biri için ne zormuş bu durum anlatamam :)

Duraklarımızdan biride Denizli'nin Pamukkale İlçesinde bulunan dünyada bir eşi benzeri olmayan yerdi. Bir çoğumuzun sadece bembeyaz görüntüsü ile bir doğa harikası olduğunu sandığımız yer aslında tarihi kalıntılar ve müze ile benim için özel bir yere yerleşti.


Pamukkale'nin alt tarafına özel havuz ve su kaydıraklarının olduğu iki farklı mekan yapmışlar.


Yukarı doğru tırmanırken bikinileri ile inen ve çıkan turistleri gördüğümde yok artık desem de siz benim yaptığım hatayı yapmayın mümkünse sizde öyle çıkın :) Çünkü o kısacık zamanda hayatımın en saçma güneş yanığı ile karşılaştım.

Pamukkale'nin pamukluğu biraz kirlenmiş ve suyu azalmış olsa da, özellikle çok fazla japon turist vardı. Her birinin ekinde bir şemsiye :) Rus ve Avrupa'dan gelenler ise bikinileri ile geziyorlardı çok da iyi etmişlerdi bence.Kalıntılar en tepede; düz bir alana yayılmış durumda.O bölüm içinde aynı zamanda çıkartılan şeylerin sergilendiği bir müze var. Müze kartınız ile ücretsiz gezebiliyorsunuz.Bu bir çocuk mezarıymış !!En tepe noktaya, rivayete göre suyun çıkış noktasına oldukça lüks bir işletme kurmuşlar. Oturap bir şeyler içebiliyor, o su ile dolu doğal havuzda yüzebiliyorsunuz. Aynı zamanda tadına bakmanız için, tulumbalar yerleştirmişler. Denedim ama içemedim. Maden suyunu bile içemeyen ben için çok acı geldi suyu ama giderseniz mutlaka deneyin :)


Yazıyı yazmakta biraz geç kaldım ama resimleri beğendiğinizi umut ediyorum. Yolunuz Pamukkale çevresinde ki illere düşerse, mutlaka zaman ayırın ve uğrayın.

Sevgilerimle
ŞafakRelated Posts Plugin for WordPress, Blogger...