3 Tem 2015

EVDE LOR YAPIMI

Merhaba,

Bu tarifi aslında dün yazacaktım ama olmadı. Kısmet bugünmüş :) Başlıktan da anlaşılacağı üzere evde lor peyniri yapabilirsiniz. Ben sütü mandıradan alıyorum. Çocuklar içiyor ve yoğurdumu evde yapıyorum. Yaz aylarının da gelmesi ile içinde katkı maddesi olmayan sütler elinize geçer geçmez kaynatılamazsa  daha çabuk bozulabiliyor. Bu haftada benim başıma 2 kere geldi.

Peki ne yaptık, sütü döktük mü? Kesinlikle hayır. Bizde onu peynire çevirdik. Aslında yapmanız gereken şey çok basit. Sütü iyice kaynatıyorsunuz, kaynarken içine bir kaç kaşık yoğurt ve birazda tuz eklerseniz daha da güzel oluyor. İyice kaynayınca zaten süt ve peynir birbirinden ayrılmaya başlıyor, peynir içinde topak topak oluyor.


Eskiler süzmek için mutlaka temiz bir tülbent kullanırlardı. Ben ise bunun için tel süzgeç kullanıyorum. İyice süzülene kadar bekliyorum. Lor peynirimiz hazır.

Tabi bunu yapabilmek için illaki sütün bozulmuş olması gerekmiyor. İçine birkaç damla limon sıkarsanız yine kesilir.

Pastörize sütlerden yapmak biraz zor. İki kere denedim. Bir markanınkinde süte ne kattıysam bişey olmadı, bir başkasınınkinde ise az biraz bozulmuştu ama kokusu çok kötüydü.

Bu peyniri böreklerinizde kullanabilirsiniz yada sabahları tereyağ ile 2 yumurta kırıp afiyetle yiyebilirsiniz.

Sevgiler

Şafak


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...