14 May 2014

OĞULLARIMA VASİYETİMDİR

Oğullarım,

Ömür boyu yanınızda olacağıma sözüm var ama ömrüm oldukça, her yaptığınız ya da yapacağınız yanlışta beni karşınızda bulacaksınız. Siz beni dinlemeseniz de, anlamak istemeseniz de ben nefesim yettiği kadar size doğruları anlatacağım. Bu dünyada var olma nedenimizin, zengin olmak ya da çok iyi şartlarda yaşamak olmadığını, meselemizin insan olabilmek meselesi olduğunu her fırsatta dile getireceğim.

Şimdi küçüksünüz, biriniz anlatsam da anlamaz, bir diğeriniz ise bazı öğretmeye çalıştığım değerlere, neden ama soruları ile cevap veriyorsunuz. Sorun, ben anlatırım. Gerçek cevaplar verebileceğim her sorunuzu yanıtlarım. Cevabını bilmediğim sorularınızı ise en doğru cevabı verebilecek kişiyi Fizanda olsa bile bulur yanıtlatırım.

Eğer ben büyüdüğünüzü göremezsem, ömrüm kısa olur da size yol gösteremezsem diye yazıyorum bu satırları. Biliyorum bu blog bazen amacını şaşıyor, insan olmanın verdiği şehvetle başka yollara doğru kayıyor. Yine de okuyun, her yazısını her cümlesini okuyun ne olduğunu, benim neler hissettiğimi anlamaya çalışın.

Dün gece ülkemizde kötü bir olay yaşandı. Neler olduğunu okumamak ve duymamak için televizyon seyretmiyorum, haber sitelerinde gezmiyorum bugün. Çünkü anlatılanlar ve anlatılacaklar bildiklerimden farklı değil.

Yüzlerce eve ateş düştü dün gece. Çok fazla umut olmadığını bile bile umutla bekleyenler var bugün. Mesela biraz önce Efe seni uyutuyordum. Gözlerimi kapattığımda, dizlerine parçalarcasına vuran kadınlar gördüm. Ağlamaktan artık göz yaşları akmayan anneler. Annesinin eteğine yapışmış, gözleri mavi saçları sarı bir kız çocuğu gördüm. Ne olduğunu anlayamamış ama çevrede olup bitenleri dehşetle izleyen bir çok çocuk gördüm. Arkadaşlarını umutsuzca bekleyen, bizim kaderimiz bu diyen ve artık insanca yaşamaktan, kendilerine insan muamelesi yapılmasından umudu kesmiş adamlar gördüm.

Herkes acıyı derinden paylaşıyor ama bu acı öyle paylaşılabilecek bir acı değil, biliyorlar.

Ben ne yapabilirim? Kum tanesinden farkım yok bu hayatta. Bir şeyleri değiştirme gücüm yok bu yaşanan günlerde. Düzen öyle kötü ki. Bazı koca koca kelli felli adamlar etkiliyor bir çok hayatı. Ceplerini doldurma hırsına bürünen insanlar karar veriyor kimin hayatta kalacağına.

Oğullarım, büyüyün okuyun bir yerlere gelin. Geldiğiniz konum ne olursa olsun. Eğer birilerinin hayatını olumlu yönde değiştiremeyecekseniz siyasetçi olmayın sakın. Bu benim en önemli vasiyetimdir. Birilerinin cebi daha çok dolsun diye verilen kararlara ortak olmayın, birilerinin hayatlarını iyi yönde değiştirecek bir kararı aldıramıyorsanız iş arkadaşlarınıza, her yolu deneyin, tvlere çıkın, gazetelere demeç verin, o yollarda mı kapalı o zaman sokaklara inin, yolda gördüğünüz herkese bunun gerekli olduğunu anlatın. Yine mi olmuyor istifa edin.

Mühendis olun mesela, sağlam evler, sağlam yollar yapın. Birileri öyle istiyor diye, imza atmayın hiç bir evrağa. Hiç bir canın yok oluşuna ortak olmayın.

Ya da doktor olun, hayat kurtarın. Parası olana iyi bakmayın sadece. Garibanlara, çocuklara, yaşlılara yardım edin. Onlar size gelemeyecek kadar kötü durumdaysalar siz onlara gidin. Kaç para kazandığınız olmasın baktığınız hasta sayısındaki değer. Kaç insan iyileştirebildiğiniz olsun.

Subay olun yada. Vatanınızı canınız pahasına koruyun. Sizi haksız yere zindanlara mı attılar, bu günlerde çok saygı duyduğum bir Paşa'nın Engin Alan'ın yaptığı gibi, ömrünüz pahasına anlaşmayın kimseyle. Şerefinizi koruyun. Başınız dik olsun. İlahi adalet mutlaka bir gün tecelli edecektir, inanın.

Aşçı olun güzel yemekler yapın doğal olmayan hiç bir şeyi önermeyin insanlara.

Memur olun, asla rüşvet almayın.

Polis olun, size emanet edilen canları koruyun kollayın, emir demiri kesmesin.

Temizlik elemanı olun, sizin mıntıkanız tertemiz olsun, insanlar bu temizlik karşısında çöp atmaya utansın.

Ne olursanız, ne olmak isterseniz, şartlar ne olmanızı sağlarlarsa sağlasın. İnsanlar arkanızdan, şerefsiz demesin, onu doğuran ana cehennemde ters dönsün demesin benim bazıları için dediğim gibi, allah belasını versin demesin insanlar size.

OMU? O ÇOK İYİ İNSANDIR desinler sizin için.

Allah korkusu ve sevgisi olsun yüreğinizde. Cenneti garantilemek için değil, O'na yaraşır bir kul olmak için olsun aldığınız kararlar.

Bu benim için kazanacağınız çok paradan, bana hediye edeceğiniz takılardan, beni yaşatacağınız ultra güzel hayattan daha kıymetli olacak emin olun.

Benim yapabileceklerim verebileceğim öğütler bu kadar. Her  kadın kendi evladını şerefli ve vicdanlı yetiştirebilse sorun kalmayacak belki bu dünyada. Bu da size bir vasiyet olsun. Evlendiğiniz kadınlar vicdanlı olsun ve çocuklarınızı doğru yetiştirmenize yardımcı olsun. Öyle değillerse, ayrılın gitsin.

Sizi çok seviyorum Ege ve Efe Deniz. Benim küçük bebeklerim :) Bunu hiç unutmayın.

Anneniz
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...