11 Eki 2016

ÇANAKKALE Yolunda 14 Yaşında Asker - Kitap Yorumu

ÇANAKKALE Yolunda 14 Yaşında Asker 


Herkese merhaba,

Bugün sizinle okurken çok duygulandığım bir kitap ile tanıştırmak istiyorum. Aslında söz konusu Çanakkale savaşı ve Kurtuluş savaşı olduğunda duygulanmamam mümkün değil. Okurken, o günlere gittim, bu günleri değerlendirdim, kendimce fikirler yürüttüm ve hayatını kaybeden tüm halkımız için minnettarlığım daha da arttı. Evladını kaybeden annelerin yerine koydum kendimi. Küçücük yaşta savaşa katılan, daha silah bile tutmayı bilmeyen o minicik çocuklar için içim kan ağladı. Bir de şimdi ki zamanlara baktım. Ne kadar duyarsız olduğumuza, her gün gelen şehit haberlerinin nasıl da artık sadece rakamlardan ibaret algılandığına hayıflandım. Kendi kendime dedim ki, "Sen ne yapabilirsin ki? Herkes görmek istediği kadar görür, durmak istediği noktada durur." Sonra kendime kızdım. Bir kişi, sadece bir kişinin bile içinde bir yerleri titretebilirsem, çocuklarıma kayıtsız şartsız vatanın ehemniyetini ve Türkiye Cumhuriyet'inin devamlılığının gerekliliğini öğretebilirsem, en azından  görevimi yerine getirmiş olurum. 

Hem Mustafa Kemal Paşa 'da bütün o zor günlerde, halkına inanmadı mı? Kendine inanmadı mı? İnandı. O ve silah arkadaşlarının inancı bizi kurtardı. 

Şimdi size biraz kitaptan bahsedeyim. Aslında kitabı okumaya karar verdiğimde, Çanakkale Savaşı ile ilgili bir çoğunu internette de görebileceğimiz tarihi olaylara yer veriyor sanmıştım. Ancak okumaya başladığımda, bugünkü zaman ile başladığını gördüğümde biraz şaşırdım. Oldukça yaramaz olarak adlandırılan bir sınıf öğrencinin Çanakkale Şehitliği'ne yaptıkları gezi ile başlıyordu. Onların davranışları, vurdumduymazlıkları çekilir gibi değildi. Ama geziye yolda katılan Mualla öğretmenin sevecen halleri çocukların içinde ki cevheri ortaya çıkardı ve gezi boyunca bildiklerini, duyduklarını sınıf arkadaşları ile paylaşan duyarlı çocuklara dönüştüler. Bir tek Bela Metin hariç...


Kitapta ayrıca 14 yaşında daha lise 2 öğrencisiyken Çanakkale Savaşına gitmeye karar veren, farklı maddi- manevi seviyelerden gelen 4 çocuğun da, bu karara nasıl vardıkları ve yaşadıkları vardı. İsimler doğru hikaye kurguydu ama bütün bunların benzerleri yaşandı o günlerde biliyorum. 


ÇANAKKALE Yolunda 14 Yaşında Asker 

Kitapta ayrıca belki de bilmediğiniz ilginç ayrıntıları da okuyor ve aa diyorsunuz. Mesela İstanbulspor'un renklerinin neden sarı ve siyah olduğunu. 


Kitapta yer alan 14 yaşında asker olan çocuklardan Ethem Mehmet'in savaşa gitmesine izin vermeyen babası ile yaşadığı diyalog süperdi. Vatana ihanet eden ve kendi çıkarlarını düşünen babanız bile olsa affetmeyin ve asla yolundan gitmeyin!ÇANAKKALE Yolunda 14 Yaşında Asker 

Gelelim Kitap ve Detaylara

Yazar :           Melek Güngör

Yayınevi  :   Ephesus Yayınları

Basım Yılı :   2015

Sayfa sayısı : 207Fiyat :             15 TL  


Kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Hem hayal gücü hem de araştırma yüklü bir kitap. Ayrıca Çanakkale Savaşının Alman kumandan Liman'ın hataları nedeniyle tam kaybedilecekken Mustafa Kemal Atatürk'ün askeri dehası ve şehitlerimizin vatan sevgisi ile nasıl kazanıldığı da anlatılıyor.

Bela Metin mi? O hayatının dersini aldı bu gezide, Okuyunca belki de siz de benim gibi sonunda ağlayacaksınız?

Sevgilerimle

Şafak
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...