21 May 2013

İÇKİ Mİ YOKSA PARA MI?

Hani derler ya içki bütün kötülüklerin anasıdır. Yok kardeşim yok, adam gibi içersen sadece keyif verir. Bence bütün kötülüklerin anası PARA. Evet yanlış duymadınız, PARA.

Az olur, kahır edersiniz. Hamurunuzda bozukluk varsa azlığı hırsız eder.  Çok olur azdırır. Nereye harcayacağınızı şaşırırsınız, gün gelir o sizi harcar. Ya da kimseyle paylaşamayacak kadar çok seversiniz onu, sonra yapayalnız ölürsünüz. Paranızı geride kalanlar yer, birde size küfreder.

Bu söylediklerimi herkes bilir. Bilirde yine de herkes onu delice ister. Yeri gelir kalp kırarsınız onun için, gün gelir siz kırılırsınız farkında olmazsınız.

Haram vardır birde helal. Haram başkasının hakkı olanın sizde olmasıdır. Yasaktır size, ama bir şekilde size gelmiştir ve sizde ondan vazgeçemezsiniz. Paranın yüzü sıcaktır. Çeşitli bahanelerle kendinizi kandırırsınız. O sizde kalır. Kalır da eğer şanslıysanız bu dünyada bir şekilde çıkar sizi terk eder. Yoksa yandınız. İnananlar için diğer dünya denilen yerde bedeli ağırdır.

Tabi insanoğlu bazen helal ile haramı karıştırır. Buna da Allah karar verir.

Bana bu satırları düşündüren şey ne oldu biliyor musunuz? Daha önce yaklaşık 10 yılımı verdiğim bankanın ikinci emeklilik denilen sandığı kapanma aşamasına geldi. Eski adıyla Dışbank Güvenlik Sandığı vakfı, son adıyla Fortis Güvenlik Sandığı vakfı kapatılıyor. Vakfın kuruluş amacını yerine getirebilmesi için konulan can alıcı bir madde değiştirilerek çalışan ve emeklilerin hakları BES denilen bireysel emeklilik sistemine aktarılıyor. Banka birleşmesi nedeniyle, işten çıkartılanlar, istifa edenler yani kısaca "Ayrılanlar" bu parada bizimde hakkımız var diyerek olayı mahkemeye taşımaya hazırlanırken, halen çalışanlar "mutlaka var ama ne yapalım banka sizin hakkınızı vermek istemiyor yoksa biz vermek istiyorduk" diyerek vicdanını rahatlatıyor. Tabi bu arada ayrılanların hakkı olmadığını düşünenlerde yok değil. Birde hala çalışıp, gerçekten bu karara üzülen ve böyle olmamalıydı diyenlerde var. Ve bir bakıyorsunuz herkes birbirine düşmüş, hakaretler havada uçuşuyor.

Tüm bunlar olup biterken insanlar çirkinleşiyor. Gerçek yüzü ortaya çıkıyor herkesin. Kim ne kadar eder öğreniyorsunuz.

Bana sorarsanız (sormazlar ya neyse :) ) kapatılacaksa, emekliler yani hakkını kazanmış olanların hakkı verilmeli kalanların ise yani bu zamana kadar tüm çalışmış olanların ödedikleri tutar ve süre göz önüne alınarak emeklilerden sonra kalan para bölüştürülmeliydi. Ama yine para kazandı.

Değerinizi hayat belirlemesin vicdanınız belirlesin. Allah her şeyin hayırlısını versin. Paranında, insanında, ölümünde..

Sevgiyle kalın,
ŞafakRelated Posts Plugin for WordPress, Blogger...