28 Şub 2017

Oyuncak Sektörü ve Ailelerin Oyuncak Seçimleri


Merhaba,

Oyuncak deyip geçmeyin. Aslında bir çok yönden bizi ilgilendiren ve çocuklarımızın ruh ve beden sağlığı için  dikkat etmemizi gerektiren konuların başında geliyor oyuncaklar. 

Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Önce ruhsal sağlık açısından bakalım olaya isterseniz.

Bizim evde çok oyuncak var. Hatta annem bu konuda bana kızardı eskiden. "Bu kadar çok oyuncak almayın. çocuğun bir şeylere de özlemi olsun, yarın öbür gün doyumsuz olur mutlu edemezsiniz" diye. O zamanlar çalıştığım için belki de biraz da kendimi psikolojik yönden rahatlama yoluydu ona istediği oyuncağı almak. Şimdi biraz daha dikkat ediyorum ve her istediklerini almıyorum. Alacak olsam da zamanı erteliyorum. Doğumgününde alırım, önümüzde ki ay maaşımızı alınca alacağım gibi.  Böylelikle ona sahip olması için beklemesi gerektiğini biliyor. 

Sonra, öyle tuhaf oyuncaklar var ki, Bazen çocuklar bununla oynamaktan ne zevk alıyor diye düşünüyorum. Bizim evde bir ara çöps diye bir oyuncaklar çok konuşuluyordu :) Hayır yani anlamakta zorlanıyorum bir çocuk bununla oynamaktan ne zevk alabilir ? Bu konu bir ay falan sürdü evde ama İğrenç falan diyerek konuyu geçiştirdim  :) 

Bir de en nefret ettiğim oyuncaklar silahlar, kılıçlar. İnsan öldürmeye yarayan, şiddeti çağrıştıran hiç bir oyuncağı almamaya çalışıyorum. Öldürme ve ölme fiilinin bu kadar basit olmaması gerekiyor. Mesela düşünmeyi de öğreten legolar en sevdiğim oyuncaklar ve Ege 'de bayılır. Bunu kendi düşünüp yaptı. Trafik olduğunda havada gitmeyi sağlayan cankurtaranmış :) Böylelikle kimse trafik yüzünden ölmeyecekmiş. 

Bir de olayın bedensel sağlık tarafı var.  Oyuncak öylesine uçsuz bucaksız bir deniz ki. Çizgi filmlerde gördükleri karakterlere dair yüzlerce çeşit var. Onun dışında da bir çok oyuncak. Tek bir kamyonun bin farklı modeli olabilir :) Ya da eskiden sadece oyuncak hamuru varken, şimdi kinetic kumlar, slimelar.  

Burada hemen bir not düşeyim. Bende slime ilk gördüğümde oynamalarına izin verdim çok da ilginç geldi. Sonrasında evde de herkes yapmaya başlayınca, içeriğini araştırdım. İçine katılan maddenin borak olduğunu öğrendiğimde de bizde ki slime çöpü boyladı. Bir daha da almalarına izin vermedim. İyi ki de böyle yapmışım sonradan bu konuda bir çok haber çıktı. Bir çok annemiz de bu haberlerden sonra kullanmamaya başladı. Ya kimse bu konuyu yazmasaydı!

Konumuza dönecek olursak, oyuncakların yapıldığı maddelerde çok önemli.  Çin malı furyası vardı bir ara biliyorsunuz. Çin malı tu kaka diyenler, demeyenler. Burada da işte araştırmanız gerekli. Eşim bir ara sık sık Çin'e iş seyahati yaptığı için, Çinlilerle tanıştığı ve görüştüğü için biraz orada da bu konuları araştırma şansımız oldu. Orada da güvenilir yerler de var, güvenilir olmayan merdiven altı yerlerde. Bu yüzden de güvenilir markaların oyuncaklarını tercih etmede fayda var. Nereden aldığımız, onların bu ürünleri nasıl edindikleri çok önemli.

Bu ay yaptığım Vazgeçilmez Markalarla Sevgililer Gününde biliyorsunuz bir de oyuncak sponsorumuz vardı. Diğer sponsorlarlarımızı araştırdığım gibi Karakter Dükkanı isimli markayı da araştırdım öncesinde. Sahibiyle tanıştım, kendisinin de anne olduğunu öğrendim.


Karakter Dükkanı sitesinde satılan ürünler, orjinal, garantili, sertifikalı ve lisanslı. Adı üstünde, çocuklar için olan tüm ürünler karakterli. Doğum günü süslemesinden, bornoza, çarşafa, kitaba, çocuk odasından okul ürünlerine kadar bir çok çeşit var. İnternet üzerinden siparişinizi verdikten sonra kısa sürede sizlere teslim ediliyor oyuncağınız. Kapıda ödeme seçeneği mevcut ve 70 TL üzeri  kargo ücreti ödemiyorsunuz.

Bizde genelde hep Ege'ye yeni bir şey alınır alışkanlığımızı bu etkinlikte kırdık. Ve Efe Deniz'e seçim hakkını bıraktık. Efe Deniz hep vurdulu kırdılı oynamayı seven, aslanlar kaplanlar ve arabalarla oynamaya bayılan bir çocuk. Konuşarak ve oyunda farklı yollar deneyerek bu vurdu kırdı olayından kurtulmasına yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu sefer kendine Transformers oyuncaklarından birini seçti. Abisinde zaten Optimus karakteri vardı, Efe de hep istiyordu ama erteliyordum. Ona da Bumblebee Transformers aldık. Biliyorsunuz bu robot insanlara yardım eden, kötü robotlarla savaşan iyi bir robot. Konumuza dönecek olursak, oyuncak seçimi yapacak olduğunuzda, lütfen kaliteli, güvenilir oyuncaklar tercih edin. Sonuçta herşey çocuklar için. Alım gücünüz az bile olsa çok almak yerine, kaliteli ve sağlıklı olanından bir tane alın.

Bir başka yazıda görüşmek üzere sevgiler

Şafak
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...