15 Kas 2013

MUHARREM AYI GELDİ AŞURE YAPMAYAN KALMASIN


Merhaba,

Dün muharrem ayının 10. günüydü. Çarçamba kahvaltılarımızı malum tüm facebook arkadaşlarımız biliyor. Bu hafta kahvaltı bendendi. Önce hep beraber kahvaltı yaptık.Ardından sağolsun Birgül mevlit okudu. Bu vesile ile bizim ufaklığın sünnet mevlidi de yapıldı. Efe Deniz'i bayramdan önce tıbbi gereklilik nedeniyle sünnet ettirmek zorunda kalmıştık. Ege'nin bu sünnet işinden haberi yok. Duysa ağlama krizlerine girer. Kesinlikle sünnet olmak istemiyor. Kardeşinin de yapılmasına karşı. Evde ne zaman sünnet konuşulsa yazdan beri ağlamaya başlıyor. Neyse bu başka bir yazı konusu.

Mevlidimiz okunurken aşuremizi de yaptık. Ben akşamdan malzemeleri hazırladım. Songül pişirdi, evdeki herkes karıştırdı. Çok güzel oldu. Hep beraber afiyetle yedik, evdeki çocuklarına gönderdim ve bir kaç komşuma dağıttım.Aşure arapça bir kelime ve 10 (on) anlamına geliyor. Orjinali aşuradır. Muharrem ayının onuncu gününe denk gelir.

Aşure gününde, insanlığı etkileyen bir çok olay yaşanmıştır. Örneğin, Adem peygamberin tövbesi bugün kabul edilmiştir. Yunus peygamber balığın karnından bugün kurtulmuştur. Halil peygamber Nemrut'un ateşinden kurtulmuş, Hz. Yakup oğlu Hz. Yunus'a bugün kavuşmuş ve gözleri açılmıştır. Hz. Musa kavmini Firavunun zulmünden yine Muharrem ayının 10. günü kurtarmıştır.

Bir diğer olay ise, Hz. Nuh'un gemisinin bu gün karaya oturmasıdır. Hatta aşurenin çıkışının bu olay olduğu söylentiler arasındadır. Rivayete göre gemide yiyecek hiç bir şey kalmamış, Hz. Nuh tüm kalan erzakların birleştirerek pişirilmesini buyurmuştur.Müslümanlar açısından ise muharrem ayının 10. günü gönüllerimizde acılı bir olayı barındırıyor. Kerbela olayı, üzerinden yıllar geçse de unutulmayacak ve nefretle anılacak bir olay. 680 yılında Hz. Ali'nin oğlu ve peygamber efendimizin en sevdiği torunu olan Hz. Hüseyin ve kırkı aşkın akrabası, Emevi iktidarı tarafından Kerbela'da şehit edilmiştir. İktidarda olan Yezid nefretle anılmakta ve Arap alfabesinden, kimliklerden bu isim silinmiş. İslam beldelerinin hiç birinde bu isim asla kullanılmamaktadır.

Kurban kesenlerin aşure yapmaları gerektiği bilgiler arasındadır. Hatta ninelerimiz, eğer çok yapamayacaksan bile, bir cezvede en az yedi şeyi kaynat kuşlara dök yesinler, aynı sevabı alırsın derler.

Gelelim bizim aşurenin tarifine:

Malzemeler

 • 1/2 kg buğday, sabahtan suda ıslatılmış, akşam düdüklüde yaklaşık 20 dk. pişirilmiş ve ağzı kapalı ertesi sabaha kadar bekletilmiş, 
 • büyük kase nohut, aynı şekilde sabahtan suda ıslatılmış, akşam düdüklüde yaklaşık 30 dk. pişirilmiş ve süzülmüş.
 • 1 büyük kase kurufasülye (aynı işlemlerden geçirilmiş),
 • 1 bardak pirinç, 
 • küp şeklinde doğranmış 1 elma, 
 • 1 paket kuş üzümü, 
 • Yaklaşık 1 kg şeker (isteğe göre azaltılıp çoğaltılabilir.)
 • 1 paket kayısı (suda kısa bir süre bekletin ve küp küp doğrayın), 
 • 1 paket kuru incir, (suda kısa bir süre bekletin ve küp küp doğrayın)
 • 1 portakal kabuğu küp şeklinde küçük küçük doğranmış. 
 • 1/2 lt. süt, 
 • 10 tane karanfil (küçük bir cezvede pişirilmiş, sadece suyu katılıyor)


süslemek için

 • 1 nar, 
 • 1 paket fındık, 
 • 1 paket ceviz.
Yapılışı:

Islatılmış buğday geniş bir tencereye alınır. İyice pişene kadar kaynatılır. Azaldıkça sıcak su ilave edilir. Sık sık karıştırmak gerekiyor ki dibi tutmasın. Ardından pirinç katılır pişirilir, nohut, kurufasülye eklenir. İyice özdeşleşene kadar hepsi beraber pişirilir. Azaldıkça su eklemeye devam etmelisiniz. Bakliyatlar tamamen piştikten sonra, incir hariç kuru meyveler katılır. İnciri erken katarsanız aşurenin rengi koyu olur. Meyvelerde pişince sütü ardından şekeri ardından da inciri ekleyin. Bir süre daha beraber kaynatın incirde yumuşadıktan sonra altını kapatıp kaplara doldurabilirsiniz.


Üzerinin süslemesi tamamen size kalmış


Bir rivayete göre de aşure pişirilirken evde bulunan kişiler dua okuyup aşureyi karıştırırlarsa o sene kendi evlerinden de bereket eksik olmaz.


Sevgiyle, dostlukla, barışla kalın. Kin ve nefretler yeryüzünden silinsin gitsin


Afiyet olsun


Şafak
BEBEK TÜRLÜSÜMerhaba,

Sizlere bebek türlüsü tarifi vermek istiyorum. Bebeğinizin ayına göre içindeki sebzelere ekleme çıkartma yapabilirsiniz.

Malzemeler:

100 gr iki kere çekilmiş kıyma
1 küçük soğan
1 adet patates
1 adet havuç
1 adet kabak
1/2 domates

Yapılışı:

Az tereyağ ya da zeytinyağı ile soğanları kavurun ve kıymayı ekleyin. Kavrulan kıymalara rendelenmiş yarım domatesi katın. Birkaç kere çevirdikten sonra sırayla havuç, patates ve kabağı ekleyin. 2-3 dakika pişirdikten sonra sıcak içme suyu ekleyerek altını kısın.

Havuçlar yumuşadığında yemeğiniz olmuş demektir. İsterseniz blendırdan geçirip yedirebilirsiniz. Ben çatalla eziyorum ki pütürlü yemeğe alışsın.


Minnoşlara afiyet olsunŞafak
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...