12 Eki 2013

İKİ ÇOCUKLU KADIN ANCAK ÇİZGİ FİLM ANLATIR :)

Merhaba,

Sevgili header arkadaşım Dilara beni mimlemiş. Şu an izlediğim Türk dizilerinden birini anlatmamı istemiş. Ne yazık ki bizim evde çizgi filmden başka bir şey izlenmediği için sürekli takip ettiğim bir dizi yok. Sadece ilk bölümünü geç saatte izlediğim, ikinci bölümünü ise internetten izlediğim hatta bloğumda daha önce paylaştığım "Aramızda kalsın" var.. Onunda son bölümünü kaçırdım :(

Aramızda kalsın dizisi ile ilgili yazdığım yazıyı merak ederseniz buraya Tık Tık

Ama size istediğiniz çizgi filmi anlatabilirim :)

Çocuk kanallarının her birinin özelliği var. Kimisi kavga gürültülü çizgi filmleri yayınlarken bazıları daha yumuşak daha öğretici yayınlar yapmaya çalışıyor.


Mesela Cartoon Network asla önermeyeceğim bir kanal. Öyle ki Ege seyretmesin diye dün gece ilgili kanalı listeden sildim. Çünkü onları seyredince birden çılgınca hareketler yapmaya başlıyor. Dün gece bunun üstüne birde korkuyorum ben, uzaylılar gelirse ne yaparım falan deyince gözüm döndü.


TRT Çocuk ve Minika Çocuk önerebileceğim kanallar. Daha soft çizgi filmler oluyor. Minika Go ile karıştırmayın yalnız o biraz daha sert çizgi filmler verebiliyor.  Bu arada küçüklükten beri TRT de seyrettiği Keloğlan çizgi filminin +7 yaş olduğunu bir kaç hafta önce öğrendim.  Bunlara dikkat etmeye çalışın.


İlgimi çeken bir başka konu ise, çocuk kanallarındaki reklam sayısının çokluğu. Aşırı tüketen bir toplum olduğumuz gerçeği ile yüzleşmemiz gerekiyor. Öyle çok çeşit oyuncak ve abur cubur var ki, çocukların aklı karışıyor."Anne bunu alır mısın, ya bunu alır mısın? Bunu da al" cümleleri ardı ardına söylendikçe artık Ege'ye itiraz etmiyorum. "Alırım ama bunların hepsini alamam, para biriktirmemiz lazım" diyorum. Bazen de o al demeden önce "Aaa ne saçma oyuncak yapmışlar, hep çocukları kandırmaya çalışıyorlar, yazık baba geç saatlere kadar çalışıyor sonra kazandıkları bunlara harcanıyor. " diyorum ki reklamların amacının satış olduğunu ve her şeyi almanın çok da akıllıca olmadığını anlasın. Çünkü reklamlar çocukları oldukça yoğun bir şekilde etkiliyor ve tekrar tekrar gösterildikçe çocuklarda alma isteğini arttırıyor.

İşte böyle. İki çocuklu kadın olunca dizi değil çizgi film dünyası anlatılıyor. Çünkü gerçek hayat evde yaşanıyor :) Umarım Dilara gücenmez bana.

Sevgiyle kalın
Şafak 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...