8 Ara 2015

Çocuklara Doğruyu ÖğretmekMerhaba,

Yukarıda ki resmi görünce bu yazıyı yazmadan edemedim bir türlü. Ben her zaman, bazı şeylerin ailede öğretildiğine inanırım. Tabi ki çocuklar, çevreden, başka çocuklardan ve görsel medyadan bir çok şey öğreniyor ve bunu zaman zaman hayatlarında uyguluyorlar. Ama ne kadar sık bıkmadan usanmadan, iyi insan olmanın incelikleri tekrarlanırsa, bu da bilinç altlarına işliyor ve mantıklarını kullanabilecekleri dönem geldiğinde, doğru yolu seçiyorlar. 

Geçen gün okulda bir grup çocuk kilolu bir arkadaşlarına çoğunuzun bildiği malum tekerlemeyi söylüyordu o da onlara el işareti yapıyordu. Dayanamadım yanlarına gittim yaptıkları davranışın doğru olmadığını farklılıklarımızla dalga geçmememiz gerektiğini söyledim. Onlarda hemen itiraz etti tâbi, o da bize hareket yapıyor diye. Hangi taraf önce başlattı bilmediğim için bir şey demedim ama şu bir gerçek etki tepkiyi doğuruyor ve taraflardan biri içe kapanık değilse bu işler karşılıklı oluyor. Biz annelere düşen görev tartışmaların olabileceğini kabul etmek ve çocuklarımıza farklılıklarla ilgili dalga geçmememiz gerektiğini öğretmek. Çünkü yaş ilerlediğinde çocuklar birbirini iteklediklerini hatırlamıyor ama kendilerinle geçilen dalgaları hiç unutmuyorlar.

Birde bir çok anne de son zamanlarda en sık fark ettiğim şey ise, kendi çocuklarında ki davranış hatalarını görmeyerek, başka çocuklardakini sık dile getirmek. Hele benim gibi kendisi bunu itiraf eden bir anneyseniz, bazen amaç uyarmak değil, akıl vermeye kadar gidebiliyor ve siz kendinizi zor tutuyorsunuz ama seninki de şunu şunu yapıyor diye söylememek için :)  Mesela arkadaşını şikayet eden çocuğa kimse sormuyor, peki sen ne yaptın, yada öncesinde sen bir şey yaptın mı diye. 

Geçtiğimiz günlerde, bir olay daha yaşadım ve çocukları getirdiğimiz noktayı hayretle fark ettim. Ege normalde hiç yapmadığı bir şeyi yapmış ve gitmiş sınıfta yeri öpmüş. Okula perdeleri yıkamaya almak için uğradığımda öğretmen de sınıfa geldi tenefüste. Ege sınıfta yoktu. Kız öğrencilerden biri, öğretmeni görünce hemen "Öğretmenimmm Ege yerleri öpüyor" dedi. Ağlasam mı gülsem mi yoksa olaya müdahale etsem mi bilemedim. "Kızım yemedin içmedin bunu nasıl için de sakladın öğretmeni ilk gördüğünde söylemek için nasıl dakikalarca beklemeyi başardın :)" dememek için kendimi zor tuttum ;)  

Konu nereden nereye geldi. Hepimiz çocuğumuz iyi olsun diye uğraşıyoruz ama bunu yaparken bazen onlara en iyi olmayı değil, en iyisine sahip olmayı verebiliyoruz. 

Sevgilerimle

Şafak
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...