8 Ara 2015

Çocuklara Doğruyu ÖğretmekMerhaba,

Yukarıda ki resmi görünce bu yazıyı yazmadan edemedim bir türlü. Ben her zaman, bazı şeylerin ailede öğretildiğine inanırım. Tabi ki çocuklar, çevreden, başka çocuklardan ve görsel medyadan bir çok şey öğreniyor ve bunu zaman zaman hayatlarında uyguluyorlar. Ama ne kadar sık bıkmadan usanmadan, iyi insan olmanın incelikleri tekrarlanırsa, bu da bilinç altlarına işliyor ve mantıklarını kullanabilecekleri dönem geldiğinde, doğru yolu seçiyorlar. 

Geçen gün okulda bir grup çocuk kilolu bir arkadaşlarına çoğunuzun bildiği malum tekerlemeyi söylüyordu o da onlara el işareti yapıyordu. Dayanamadım yanlarına gittim yaptıkları davranışın doğru olmadığını farklılıklarımızla dalga geçmememiz gerektiğini söyledim. Onlarda hemen itiraz etti tâbi, o da bize hareket yapıyor diye. Hangi taraf önce başlattı bilmediğim için bir şey demedim ama şu bir gerçek etki tepkiyi doğuruyor ve taraflardan biri içe kapanık değilse bu işler karşılıklı oluyor. Biz annelere düşen görev tartışmaların olabileceğini kabul etmek ve çocuklarımıza farklılıklarla ilgili dalga geçmememiz gerektiğini öğretmek. Çünkü yaş ilerlediğinde çocuklar birbirini iteklediklerini hatırlamıyor ama kendilerinle geçilen dalgaları hiç unutmuyorlar.

Birde bir çok anne de son zamanlarda en sık fark ettiğim şey ise, kendi çocuklarında ki davranış hatalarını görmeyerek, başka çocuklardakini sık dile getirmek. Hele benim gibi kendisi bunu itiraf eden bir anneyseniz, bazen amaç uyarmak değil, akıl vermeye kadar gidebiliyor ve siz kendinizi zor tutuyorsunuz ama seninki de şunu şunu yapıyor diye söylememek için :)  Mesela arkadaşını şikayet eden çocuğa kimse sormuyor, peki sen ne yaptın, yada öncesinde sen bir şey yaptın mı diye. 

Geçtiğimiz günlerde, bir olay daha yaşadım ve çocukları getirdiğimiz noktayı hayretle fark ettim. Ege normalde hiç yapmadığı bir şeyi yapmış ve gitmiş sınıfta yeri öpmüş. Okula perdeleri yıkamaya almak için uğradığımda öğretmen de sınıfa geldi tenefüste. Ege sınıfta yoktu. Kız öğrencilerden biri, öğretmeni görünce hemen "Öğretmenimmm Ege yerleri öpüyor" dedi. Ağlasam mı gülsem mi yoksa olaya müdahale etsem mi bilemedim. "Kızım yemedin içmedin bunu nasıl için de sakladın öğretmeni ilk gördüğünde söylemek için nasıl dakikalarca beklemeyi başardın :)" dememek için kendimi zor tuttum ;)  

Konu nereden nereye geldi. Hepimiz çocuğumuz iyi olsun diye uğraşıyoruz ama bunu yaparken bazen onlara en iyi olmayı değil, en iyisine sahip olmayı verebiliyoruz. 

Sevgilerimle

Şafak

11 yorum:

 1. güzel bir yazı olmuş canım okuması için gönderdiğim kişiler var :) ben çocukların ailelerini kopyaladığını düşünürüm önce aileler eğitilmeli ki çocukların davranışları düzelsin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aslında bir tek aileyi kopyalamıyorlar, çevredeki insanlar, arkadaşlar tv de çok büyük etkin. Beğenmene sevindim cnm. Sevgiler

   Sil
 2. Bu belki sancılı bir süreçtir, belki zorlar ama bence öğretilmeyecek birşey asla değil, umuyorum yani.Öğretim belki daha fazla maddi manevi kaynak gerektiriyor doğru ama eğitim için fazla kaynak gerekli değil.İnşallah ilerde duyarlı çocuk yetiştirebilen duyarlı annelerden olabilirim ben de.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. inşallah hepimizin ortak isteği bu olursa neden olmasın :)Hep derim hayı biz kadınlar güzelleştirebiliriz.
   sevgiler

   Sil
 3. Şafak hanımcığım merhaba. Dün akşam yaşadığım bir olayı anlatayım bende. Oğluma pasta siparişi vermek için pastahanedeki arkadaşa not aldırıyoruz. Yaşı 8-9 arası bir çocuk geldi. Doğru olanı yani sırasını beklemeye başladı. 2-3 dakika sonra bir bayan daldı içeri sanki çocuk hatalıymış gibi "ne bekliyorsun dedi!... Aldı çocuğu çıktı. Çocuk kendini savunamadı bile onu merka etmişten çok trafikte aracında çocuğu beklemek sıkmıştı hanımı.Biz çocuk büyütürken onlara kuralları öğretmezsek daha çok yol verme kavgaları yüzünden ölen gençleri görürüz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. işte tam da sorun bu aslında. O çocuk bir sonraki sefer annesini kızdırmamak için beklememeyi seçecek ve bu zamanla onun hayatının bir parçası haline gelecek. Paylaşımın için teşekkürler, sevgiler

   Sil
 4. Bu fotoyu facebookta görmüştüm ve çok anlamlı gelmişti.. Eğitim ailede olur zaten öğretim okulda. Aile temellerini atıyor farkında olmadan. Çocuk sizin yaptıklarınızı yapar söylediklerinizi değil:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet benimde bir arkadaşım paylaştı facebook da. Onun çocuğu farklı çocuklardan. Ne yazık ki farklılıkların bir diğer çocuğu nasıl etkilediğini sık yaşıyor. a,b,c, 3,5,7 kolay öğrenilir. Bence önemli olan eğitim verebilmek çocuklar. Zyaretin için teşekkürler

   Sil
 5. Ne kadar guzel yazmissiniz ve dogru bir konuya deginmissiniz .. bende kesinlikle egitimin ailede olduguna inanlardanim ve malesef cevremizde bircok anne kendi cocuklarini kusursuz diger cocuklari her konuda kusurlu goruyor .
  Bizler cocuklarimiza herkes ole demeden guzel egitim verir iyiyi kotuyu ogretirsek herkes zamanla duzelir
  madamemine.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. keşke ama ne yazık ki, artık daha da kötüye gidiyor herşey bence. Bir yerde kırılma noktası vardı ve insanlık o noktada kırıldı sanırım.
   Yorumunuz için teşekkürler, sevgiler

   Sil
 6. Çok faydalı paylaşım olmuş emeginize saglık

  YanıtlaSil

Konu hakkındaki fikirleriniz benim için çok kıymetli. Lütfen yorumunuzu ekleyiniz. Yorumunuzdan sonra size profilinizden ulaşabileceğim için lütfen link bırakmayın.
Link İçeren Yorumları çok üzülerek yayınlayamıyorum

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...