9 Nis 2018

Wish Alışveriş Sitesi Nedir? Güvenli mi?
Merhaba,

Bu yazımda sizlere sık sık yurt dışı alışverişi yaptığım Wish sitesinden bahsetmek istiyorum.  Wish alışveriş sitesi benim geçen yıl keşfettiğim bir site. Bir nevi Aliexpress gibi çalışan, ondan biraz daha küçük ama beni ondan daha çok mutlu eden bir site. 2011 yılında kurulmuş, genel merkezi ABD ancak satıcılar genelde Çin 'den olan 300 çalışanı bulunan bir firma. 


Alılveriş yapmak için eğer normal siteyi kullanacaksanız, e-mail, google+ yada facebook profilinizle üye olmanız gerekiyor. Bunun dışından Playstore dan site uygulamasını da yükleyebiliyorsunuz.


Site de giyimden oyuncağa, gözlükten mutfak eşyasına kadar bir çok çeşit var. Çok uygun fiyata da bulabiliyorsunuz, çok uçuk fiyatlara da. Bu da üretici firmaların ya da satıcı firmaların farklı olmasından kaynaklanıyor. 
Sitenin eksi ve artılarına da bir bakalım isterseniz. Wish alışveriş sitesi güvenli mi sorunuzun cevabını da bu ayrıntılarda bulabileceksiniz. Ayrıca dezavantajlı yönlerini de.


Öncelikle sitede aldığınız ürünler Wish güvencesinde. Şöyle ki ürününüz elinize geçmedi ya da kırık defolu ürün gönderimi oldu. Bu durumda destek ile iletişime geçtiğinizde, hemen sorununuzla ilgileniyorlar. Türkçe destek olduğundan sıkıntı yaşamıyorsunuz. Ben bir kaç üründe bu şekilde para iademi aldım. Hatta 2 ürün sonradan elime geçti ama para yada ürün iadesi yapmama gerek olmadığını söylediler. 
Sadece firmalar değil ürünleri alan kişilerde ürün fotoğrafı ve videosu ekleyebilir. Böylelikle elinize ne geçeceğini az çok tahmin edebiliyorsunuz. Çünkü ürün yorumları İngilizce olduğundan bazen resim yada yeterli İngilizceniz yoksa yanılabiliyorsunuz. Benim ilk alışverişimde başıma geldi :) Ayrıca bazı ürünlerde farklı renk ve sayı tercihi yaptığınızda fiyat değişiyor. Buna da dikkat etmekte fayda var. 

Bazı ürünleri hem site içinde hemde ülkemizde çok daha uygun fiyata bulmak mümkün. Alışveriş yaparken kendinizi kaybetmeyin sakın ve bu ayrıntıya da mutlaka dikkat edin. Çünkü ufak ufak gördüğünüz rakamlar birleşince ve kargo ücretleri de eklenince birden kocaman oluyor :)

Kargo ücreti aynı firmadan alışveriş de yapsanız aldığınız ürün sayısı kadar yansıtılıyor. Genelde 4-8 TL civarı kargo ücreti var. Yalnız büyük ürünlerde kargo ücreti artıyor. Sistemde ürün satın aldıktan sonra, ürün aşamalarını takip edebiliyorsunuz. Türkiye'ye PTT kargo ile geldiğinden, ülke çıkışından sonra takip etmeniz pek mümkün değil. Bir de PTT kargo eğer site yada apartman girişine bırakıyorsa orada biraz sıkıntı var. Her ürünün geliş süresi sistem tarafından takipte. Elinize geçmesi gereken tarihten sonra onay vermediyseniz destek size bilgilendirme bildirimi yolluyor. Sonrasında biraz daha beklemek yada para iadesi istemek sizin tercihinizde. Bu nedenle aldığunız ürünlere onay veriyorsunuz ve ürünü ve satıcıyı puanlayabiliyorsunuz. 

Ödemenizi kredi kartıyla yapıyorsunuz.Arkadaşlarınıza indirim kodu ile davetiye yolladığınızda, onun alışverişinin kargoya verilmesinin ardından sizde ilk alışverişinizde indirim alıyorsunuz. 

Artı ve eksilerine bakınca bu siteden alışveriş yapmayı sevdiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü neredeyse tüm yabancı site alışverişlerimde sorun ile karşılaştım ve parama yazık oldu. Wish bu konuda beni hiç üzmedi. Tam tersi mutlu etti.

Siz daha önce Wish alışveriş sitesinden yurtdışı alışveriş yaptınız mı? Yazım aklınızdaki sorulara cevap oldu mu?

Bir başka e-ticaret sitesi yazımda görüşmek üzere.

Sevgiler

Şafak
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...