26 Ağu 2014

EVDE YOĞURT YAPIMIMerhaba,

Ege doğduğundan beri ona yoğurdunu kendim yaptım. O zamanlar bir mandıradan alma şansım olmadığı için, günlük sütten yapıyordum. Eşim tadını beğenmediği için, marka yoğurtlardan da almaya devam ettik. Ancak son bir yıldır, blog dünyasına girmemle ve seminerlere gidiyor olmam nedeniyle bu konuda biraz daha hassaslaştım. Efe Deniz'in de aramıza katılmasıyla evde yoğurt yapmak daha da önem kazandı. Bir de oturduğumuz yerde komşumuzun oğlu mandırada çalışınca sütü de ondan almaya başladık. Eşim de bu yoğurdu tüketmeye başladı. Çok zorunlu olmadıkça hazır yoğurt almıyoruz. Alınca da çocuklara yedirmemeye çalışıyorum.

Bu gün sizlerle yoğurdu nasıl mayaladığım hakkında yazmak istedim. Bir çok sitede tarifi bulmak mümkün. Ama bana göre en önemli püf noktası maya katacağınız sütün sıcaklığı. Sıcaklık doğru olursa, yoğurdunuz daha iyi tutuyor ve tadı daha güzel oluyor.

YOĞURDU NASIL YAPIYORUM?

Ben 3 lt. süt alıyorum. Sütü kaynatıp bir litresini içmek için ayırıyorum. Kalan sütü yoğurt yapımında kullanıyorum. Serçe parmağınızı sokup, 7 saniye tutabilirseniz sütünüz yeterli sıcaklığa gelmiş oluyor. Yaklaşık 2 yemek kaşığı yoğurdun içine, bu sütten alıp iyice ezerek karıştırmalısınız. Ardından kalan sütünüzün içine karıştırın, ağzını kapatıp bir battaniyeye sarıp, yerinden hiç kıpırdatmadan yaklaşık  6 saat bekletin.

Aşağıda aşama aşama resimler bulunmakta.


Ardından yoğurdunuzu çok sarsmadan olduğu yerden alıp buzdolabına yerleştirin. Burada da yaklışık 5-6 saat beklerse iyi olur. Dolaba koymadan önce yoğurdunuz tutmamış gibi gelebilir size. Hiç korkmayın buzdolabına koymak bu işe yarıyor. İşlemi tamamlıyor.

Çocuklarımız ev yapımı yoğurdu inanın hak ediyor.

Afiyet olsun

Şafak

İZMİR GEZİLECEK YERLER - EFES ANTİK KENTİ

Merhaba,

Bugün de biraz İzmir'de gezelim diyorum ne dersiniz?

İlk durağımız Selçuk ilçesinin sınırları içerisinde bulunan Efes Antik Kenti.

Efes antik bir Yunan kenti. Sonrasında da Roma'nın önemli şehirlerinden biri olmuş. Efes harabelerine girerken 30 Tl ücret ödüyorsunuz. Eğer sizde bizim gibi çok müze ve ören yeri gezecekseniz müze kartı almanızı öneririm. Müze kartının fiyatı 40 TL ve bir çok yerde geçiyor. Ayrıca bir yıl içinde aynı yeri 2 kere ziyaret edebiliyorsunuz. Sadece Türk vatandaşları ve KKTC vatandaşları alabiliyor. Çanakkale gezimizde almadığımız için çok pişmanım.Efes Harabeleri oldukça iyi durumda. Diğerlerine kıyasla tabi.
Böyle ağaçlı bir yoldan giriş yapıyorsunuz. Celsus Kütüphanesi en ilgi çeken yerlerden biri. 


Burada resmimi çekmek oğluma kaldı :)

Eğer İzmir'e yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Sevgiler
Şafak
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...