13 Eki 2016

Geçmişteki Aşure günlerini, Darülaceze’deki büyüklerimiz anlattı
Merhaba, 

11 Ekim 2016 Salı günü, Reis Gıda ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Darülaceze Başkanlığı'nı daveti ile İstanbul Okmeydanı'nda bulunan Darülaceze'deydim. 

Bildiğiniz üzere, 1895 yılında, o zamanın padişahı II. Abdülhamid tarafından kurulmuş. Bugün yaklaşık 600 yaşlı, hasta ve bakıma muhtaç büyüğümüz yaşıyor.

Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci 'nin evsahipliğinde başlayan güne, Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Işılay Reis Yorgun, Darülacaze’de yaşayan büyüklerimiz, TV program sunucusu Bekir Köse ve sanatçı Züleyha’nın aralarında bulunduğu, iş, basın ve sanat dünyasından katılım  oldu. Biraz hüzünlü, biraz mutlu farklı duygularla dolu bir gün geçirdik. Darülaceze’deki büyüklerimiz, geçmişteki geleneksel Aşure günlerini ve komşulukları anlatarak, bizleri o yıllara götürdü. Onlarla aynı masada oturup sohbet de ettik. Her biri ayrı bir hayat olan bu büyüklerimizin ortak paydası neydi biliyor musunuz? Böyle bir yerin varlığına olan minnetleri. 

Aşure günü organizasyonu ilk defa yapılmıyormuş. Bu vesile ile bunu da öğrendim. 4 yıldır, Reis Gıda'nın katkısıyla düzenlenen günde, yapılan aşureler Darülaceze sakinlerine ikram ediliyor. Hatta orada sohbet ettiğim amcalardan biri "geçen yıl öyle çok yaptılar ki, bizden başka gidip Okmeydanı hastanesinin önünde halka bile verdiler" dedi. 

Bu arada o güne ait, aklıma yazdığım şey... Büyüklerini ne olursa olsun yazlnız bırakma, gençken ne kadar yaşlılığını düşünürsen, yaşlandığında o kadar rahat yaşarsın....


Ziyaretimiz, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Ardından, büyüklerimiz o günlere dair hatıralarını anlattı. Etkinliğin sonunda, Aşure ikramı gerçekleşti.  Şimdi sizleri o gün konuşulanların ana başlıkları ile bırakıyorum. 


“Gençler yaşlılarına, yaşlılar gençlerine sahip çıkarsa; huzur ve bereket olur”

Açılış konuşmasını yapan Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, şunları söyledi:
“Ne zaman ki bir toplumda, gençler yaşlılarına, yaşlılar gençlerine sahip çıkmışsa, komşuluk ilişkileri gelişmişse, toplumda huzur, ilerleme, kalkınma ve bereket olmuştur. Aşure gününün düzenlenmesine katkı sağlayan Mehmet Reis beyefendinin şahsında Reis Gıda’ya, tüm çalışanlarına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.“Dostluk, dayanışma ve kardeşlik içerisinde nice Muharrem aylarına kavuşalım”

Darülaceze’nin çok büyük bir aile olduğunu kaydeden Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, bu geniş ailede, dostluğun, dayanışmanın ve kardeşliğin en güzel örneğinin yaşanmakta olduğunu anlattı.
Mehmet Reis konuşmasına şöyle devam etti: “Bugün burada, büyük ailemiz ile yeniden birlikteyiz. Siz büyüklerimiz ile birlikte olmaktan son derece mutluyuz. Bu ülkede doğduk, bu ülkede yaşıyoruz ve ülkemize hepimizin borcu var. Bizler aslında, hayata geçirmekte olduğumuz projelerimizle, ülkemize olan borcumuzu ödemenin yolunu çizmiş oluyoruz. Ülkemizde huzur ve güvenin, dostluğun ve kardeşliğin olduğu dönemlerin içinde, nice Aşure aylarını, Mübarek Muharrem ayını kutlamayı Allah bizlere nasip eylesin” dedi.

“Aşure yerken, sağlıklı beslen”

Aşure içerisinde kullanılan bakliyat çeşitlerinin, sağlıklı beslenme için gerekli olan temel gıda ürünleri olduğunu belirten Mehmet Reis, şunları kaydetti.   
“Aşure yapımında kullanılan; aşurelik buğday, nohut ve fasulye; karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral yönünden zengindir. Bir aşure tabağı, yurdumuzun dört bir köşesinden gelen lezzetlerle doludur. Farklılıkların lezzet verdiği bu tadın hikayesi, Hz.Nuh’un gemisinde başlar. Geminin tufandan kurtulmasını kutlamak için, geminin ambarında kalan bütün tahıl ve bakliyatlar pişirilerek, herkesle paylaşılmıştır.” diye konuştu.

“Geleneklerimizin koruyucuları olan büyüklerimizle birlikteyiz”

Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Işılay Reis Yorgun, şunları belirtti:

“Geleneksel Aşure etkinliğimizin, bu yıl dördüncüsünü hayata geçiriyoruz. Reis ailesi olarak, geleneklerimizin koruyucuları olan siz büyüklerimizle, bir arada olmaktan son derece mutluyuz. Dostlukların ve komşulukların pekiştiği Muharrem ayının, ülkemize huzur ve bereket getirmesini diliyoruz” dedi.
Aşure Tarifi:  (ortalama 20 kişilik)

Malzemeler:
6 su bardağı buğday
2 su bardağı Nohut
2 su bardağı Kuru fasulye
2 çay bardağı Pirinç
4 yemek kaşığı kuş üzümü
4 yemek kaşığı dolmalık fıstık
4 elma, 10 kuru kayısı
200 gr kuru üzüm
2 portakalın rendelenmiş kabuğu
7 su bardağı toz şeker

Üzeri için:  Kuru kayısı-incir-nar-ceviz-gülsuyu-tarçın


Hazırlanışı: Buğdayları, bir gece önceden sıcak su ile bir taşım kaynatın, sabaha kadar bekletin. Bir gece önceden ıslatılmış nohut, fasulyeyi ayrı tencerelerde haşlayın, ardından buğdaya nohut ve fasulye ekleyin. Sırayla pirinç, dolmalık fıstık, kuru üzüm, küp doğranmış elma ve kayısıları ilave edin. Üzerini geçecek kadar sıcak su ekleyip, karıştırarak pişirmeye devam edin. En son, portakal ve limon kabukları ile şekeri ilave edip karıştırın. Hafif koyulaşınca, ocaktan alıp kaselere paylaştırın. Üzerini, küçük kesilmiş kayısı, incir, nar taneleri, dövülmüş ceviz, fındık, gülsuyu ve tarçın ile süsleyip servis yapın. Afiyet olsun.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...