18 Eyl 2016

Sünnet Düğünü Misafirlere Hediye SeçimiMerhaba,

Bildiğiniz üzere artık davetlerimize gelen misaifirlerimize o güne ait hediyeler vermek bir gelenek halini almaya başladı. Sadece sünnet düğünü değil tabi, çocuklarımızı doğum günü, sünnet, düğün, kına gecesi, bebek mevlüdleri, diş buğdayları, doğumlar.. Ben bu yazımda sizlere, Ege ve Efe Deniz'in sünnet düğünü için misafirlerimize hazırladığım hediyelerden bahsetmek istiyorum. Belki sizin için de bir fikir olur. 

Öncelikle çok kısa sürede hazırlandığımdan başlangıçta ne yapacağımı bilemiyordum. Kafam bi dünya olmuştu anlayacağınız :) Eskiden sünnetlerde, sünnet işleminden önce kına gecesi yapılırdı ve verilecek şeyler de belliydi. Güzel bir oyun havası kaseti hazırlanır, evde yada bahçede oradan buradan toplanan sandalyelerle hemen bir düğün salonu havası verilirdi kına gecesinin yapılacağı yere. Işığı gören gelirdi, kimse kimseden özel davet beklemezdi. Çocuklara kına yakılır, davetlilere de bu kınadan ikram edilirdi. Bazen eve götürmek için de hazırlanmamış kına paketleri verilirdi. Bir de çerez hazırlanr, çay bardağı ile davetlilerin kucağına, peçete içine konur insanlar hem kasetteki oyun havası ile oynar hemde çerezlerini yerdi :) 

Tabi devir değişti ve bizde toplum olarak yeni alışkanlıklara kavuştuk. Eskiden sünnet düğünü yada kına gecesi denilen şey 1 yada 2 gece önce yapılırken şimdi çocukların iyileşmesini bekliyor ve ondan sonra da eğlenceyi genelde sünnet düğünü olarak yapıyoruz. 

Ne çok daldım eskiye di mi? Bu arada yakın çevremizdekilere zaten sözlü söyleyebildiğim için, uzakta olanlara da davetiyeyi sosyla medya yada telefon ve mail aracılığı ile ulaştırdık. Bu durumda davetiye hazırlatmak çok anlamlı değildi. Biz de kendi davetiyemizi kendimiz tasarladık. Eşim de bu konuda çok başarılı olduğu için davetiye tasarımını o halletti.
Gelelim ben neler yaptım? Bu bir sünnet düğünü olduğu için mekan işimizi hallettikten sonra başladım ne yapsam kısmına. Öncelikle gelen misafirler için sünnet şekeri ne hazırlasam diye düşündüm. Bir çoğumuzun kullanmadığı, bir kaç ay buzdolabı üzerinde tutup sonra da attığı süslerden olmasın istedim. Öylesi israf gibi geliyor bana. Hiç kimsenin işine yaramayacak bir obje olsun istemedim. 

Kahve yanında çikolata ya da lokum ikram edebileceğimiz, son yıllarda da oldukça meşhur olan lokumluklardan  aldım. Eminönü'nde oldukça uygun fiyata bulabileceğiniz dükkanlar var. Biraz gezmeniz lazım. İçine birer tane küçük paketli çikolata koyarak, yine Eminönü'nden alabileceğiniz kendinden kapanabilen keselerin içine yerleştirdim. Üzerine de nazar boncuğu takınca büyüklere hediyemiz hazırdı. Ardından kendi kendime dedim ki, bu sünnet düğünü çocukların değil mi? O zaman çocukları mutlu edebilecek bir şeylerde olmalı. Ne yapsın çocuklar lokumluğu :) Kuruyemiş koyabilmek için şık keseler almıştım ama düğün otelde olunca kuruyemişden vazgeçmiştim ve keseler kullanılmadan bende kalmıştı. 


Çocuklar ne sever? Tabi ki şeker, çikolata, sakız, oyuncak, balon... Onları bu küçük şeylerle mutlu etmek çok kolay. Ben de o keselerin içine çocukların sevdiği şeylerden koydum ve anne babalarına hediyelerini verirken onlara da bu keseleri hediye ettik.

Benim yaklaşık 6 yıldır falan butik kurabiye yapma hastalığım var. Kendimizin ya da sevdiklerimin özel günlerinde butik kurabiye hazırlayarak vermek çok hoşuma gidiyor. egeefekudurukları için de yapmasam olmazdı. Bir iki gün ne yapsam nasıl bir şey olsa diye düşündüm, internette bol bol araştırma yaptım. Sonunda böyle bir kurabiye yapmaya karar verdim.Sizler de buna benzer hazırlıklar yapabilirsiniz. Bazı şeyleri kendiniz yaparsanız bazılarını da alırken araştırma yaparsanız oldukça uygun fiyata mal edebilirsiniz. 

Ve tabi bu hazırlıklar sırasında benden yardımlarını esirgemeyen Tuğba ve Gülnur'uma da çok teşekkür ediyorum. Siz olmasaydınız tek başıma çok zorlanırdım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bir başka deneyim yazısında görüşmek üzere

Sevgiler

Şafak

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...