9 Eki 2013

SÜT REÇELİ (DULCE DE LECHE)

Herkese merhaba,

Facebook da gördüğüm yeni bir tarifi denedim dün akşam. Çocukları kocaya verdim ben mutfağa geçtim. Önce elma şekeri yaptım sonra süt reçeli.

Elma şekeri tarifini merak ederseniz buraya Tık Tık

Tarifi ilk okuduğumda biraz araştırdım. Bir diğer ismi de süt reçeli olarak geçiyor.  Cahide hanımın sayfasında da olduğundan bahsetmişlerdi. Onun sayfasından onun bulabildiği en eski sayfaya ulaştım. Tarifte herkes pişirilme aşamasında kendine göre bazı değişiklikler yapmış. 2009 yılında  Leyyaa isimli sayfada verilmiş. Türkiye'deki en eski paylaşım o sanırım.

Aslında bir Arjantin tadı. Hatta marketlerde bile satılıyor. Sadece bu şekilde tüketilmiyor. Bu karışımı kekler ve pastalarda da kullanıyorlar. Çocuklar küçük olmasa bütün tarifleri teker teker denemek isterdim :) Ama ne yazık ki o kadar çok vaktim yok.


 
Tariflerde kimisi karbonat kimisi kabartma tozu kullanmış. Ben karbonat kullanmayı tercih ettim. Eğer kabartma tozu kullanacaksanız 1 silme çay kaşığı kullanın. Sütünüz yağlı olması gerekiyor ve sürekli karıştıracaksınız. Asıl tarifte çubuk vanilya var ama ben kullanmadım. Bazı tariflerde çok uzun sürede piştiğinden bahsedilmiş.  

Malzemeler:
1 litre  süt
1 su bardağı toz şeker
1/2 çay kaşığı karbonat

Hazırlanışı

Derin ve yapışmayan bir tencerenin içine sütü ve şekeri koyup kaynamaya bırakıyoruz. Dibi tutmasın diye ara sıra karıştırıyoruz. Kaynamaya başlayınca karbonatı ilave ediyoruz. Sonra orta ateşte yaklaşık 30-35 dakika ara ara karıştırarak pişiriyoruz. Eğer başında beklemezseniz sütünüz taşabilir. Kaynadıkça rengi dönmeye ve koyulaşmaya başlıyor.


Bundan sonra dibi tutmasın diye sürekli karıştırıyoruz. Akışkan bir boza kıvamına geldiğinde olmuş demektir ve cam kavanoza alıp soğumaya bırakıyoruz. İsterseniz içine çikolata ya da fındık koyabilirsiniz. Farklı bir tat oluyor.Soğuduktan sonra bir iki saat buzdolabında bekletiyoruz ve sonra yemeye hazır hale geliyor.


Afiyet olsun
Şafak 


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...