12 Ağu 2016

ŞD Beyran Kebap Çengelköy


Merhaba,

Geçtiğimiz günlerde blogger arkadaşlarımla birlikte Çengelköy'de yaklaşık 1.5 ay önce açılan ŞD Beyran Kebap Katmer'de Tadım etkinliğindeydik. Yine keyifli bir gündü, yine güzel lezzetler tattık. 


ŞD Beyran 1973 yılında Abdurrahman Usta tarafından Antep’de kurulmuş. Yöresel Antep mutfağı lezzetini, geçmişten günümüze taşımakta. Firmanın İstanbul Çengelköy deki kurucusu Şakir Deniz aynı zamanda Green saladların sahibi ve Zorlu Hacı Abdullah' ın ortağı. Biz kendisi ile de Hacı Abdullah Lokantasında tanışmıştık. O günkü yazımı buradan okuyabilirsiniz. 

Yılların deneyimini bu yeni yerde birbirinden lezzetli yemeklerle müşterilerinin beğenisine sunmaktalar.

Gelelim tattığımız lezzetlere;


Behran Çorbası

Beyran Çorbası, yapımı oldukça zahmetli bir çorba. İçinde et, pirinç, yumurta, iç yağı, et suyu, sarımsak ve salça var. Antep yöresinde genelde sabah kahvaltılarda tüketiliyormuş. Besin değeri yüksek hem de sağlıklı bir yemek. Servis edileceği zaman bakır tabakta pişirilip sıcak bir sekilde sunulmakta.


Yemeklerin olmazsa olmazı, mevsim salatası

İçli Köfte

İçli Köfte çok sık yediğim bir lezzet değil. İçerisi bol fıstıkla tatlandırılan içli köftemiz, kızartma olarak sevenleri ile buluşuyor.

ŞD Beyran lahmacun

Lahmacun çok severek yediğim ve hatta oldukça seçici olduğum lezzetlerden biridir. Benden tam not aldığını özellikle belirtmek istiyorum. 

gavurdağı salatası

Çiğköfte ŞD Beyram'da etli olarak yapılmakta, Gavurdağı salatasında  nar ekşisinin dozajı çok iyi ayarlanmıştı ve damak zevkime uygundu.

Fıstıklı kebap

Fıstıklı Kebap yine Gaziantep Yöresinde oldukça sevilen bir kebap çeşidi. Bazı yerlerde etinden dolayı bu kebapı pek tercih etmem ama ŞD Beyran'da etini ve kıvamını beğendim

Çöp Şiş

En sevdiklerimdennn :) Çöp şiş benden tam not aldı. Eti çok güzel pişmişti. Yumuşacıktı.


Saç Tava oldukça sevdiğim bir yemek. Sanırım tam bir et severim ben :) Bu yemekte de etler çok güzel pişmişti, biraz acılıydı, acı sevenlerin severek yiyeceklerini düşünüyorum.


Günün sonunda tabi ki sıra tatlılara geldi. Antep'ten özel gelen fıstıklarla yapılmış hatta süslenmiş Fıstıklı Katmer ve Künefe ile günü ayrı bir tatlandırdık. İştahınızı kabartmak için böyle büyük resim koyuyorum :) Fıstıklı katmeri ve künefesi Ali Usta tarafından özel olarak hazırlanmakta.


Tüm baharatlar, kurutulmus biber, dolma, salçalar, fıstıklar ve bulgur gibi kullanılan kuru gıda malzemeleri Antep’den, kullanılan etler Trakya yöresinden  geliyormuş. Mevsim ürünlerine göre sezonluk turşular yapılmakta.

Tadımda birlikte olduğumuz sevgili blogger arkadaşlarım ile anılarımıza güzel bir gün daha ekleyerek mekana veda ettik. Bizi ağırladıkları için ŞD Beyran 'a ve bu güzel lezzetleri bizler için hazırlayan ustalara çok teşekkür ediyorum. Ellerine sağlık.

Yolunuz Çengelköy'e düşerse mutlaka uğrayın. Bu lezzetleri tatmak için Çengelköy'deki yeni adresinde sizleri bekliyorlar. Hemen cadde üzerinde :) Çengölköy Caddesi No 29 Çengelköy 


Sevgiler
ŞafakRelated Posts Plugin for WordPress, Blogger...