9 Kas 2017

Lahana Turşusu Tarifi

Merhaba,

Bugün sizlere Lahana turşusu tarifi vermek istiyorum. Turşularımı kendim yaparım ama ilk defa lahana turşusu denedim. Denemeden önce de internette bayağı bir araştırdım. Beni tanıyanlar bilir, hep biryerlere yetişme telaşında olduğumdan ve genelde 24 saati bana yetmediğinden öyle çok meşaketli şeyleri yapmayı sevmiyorum. Mutlaka yapacaksam da en kolayını bulmaya çalışıyorum. İnternette gezinirken gördüğüm bir çok tarif de zaman alıcı aşamalardan oluşuyordu. Bekletmeler , ovmalar vs. Tabi bu bir tercih meselesi, belki bekleterek faydalı tarafları da oluyordur. Ancak ne yaparsanız yapın, satın almaktansa kendimizin yapması daha faydalı.

Neyse araştırmalardan sonra annemde görüp de hatırladığım şekilde yapmaya karar verdim. Aslında yemekler de dahil bir çok yiyecekde ana işlemler aynı. Bu nedenle mutfakta herşeyden önce kendi damak tadınıza güvenin.

Gelelim benim yaptığım turşuya :)


Öyle çok büyük bir lahana almadım ben. Yaklaşık 2.5 litrelik bir kavonoza oldu. Sanırım 1-1.5 kilo falandı. Aldığım lahanayı yapraklara ayırıp güzelce yıkadım.

Ardından bıçakla parçalara kestim. Genel olarak sert sevdiğim içinde çok minik minik doğramadım.Bir kapda 1'e 2 ölçü kullanarak 5 bardak su ve 2.5 bardak üzüm sirkesine yaklaşık 3 yemek kaşığı kaya tuzu ekledim.

2 diş sarımsağıda bütün halde bu suya ekleyerek lahanalarla karıştırdım.

Ardından bastırarak lahanaları kaba koydum. Kapta kalan suyuda üzerine gelecek şekilde döktüm. Bir miktar suyum kaldı ama o kadar kusur olsun :) Aslında bu su, sirke ve tuz olayını damak zevkinize göre azaltıp çoğaltabilirsiniz bence.


Ağzını örterek serin ve karanlık bir yere kaldırabilirsiniz. Kaldırırken altına bir kap koyarsanız, taşarsa falan temizlemeniz de kolay olur. Bir 15 gün sonra kontrol edin eğer istediğiniz gibi olursa yemeye başlayabilirsiniz.

Turşuları açtıktan sonra buzdolabına koymayı da önerenler var. Bu durumda dilerseniz litrelik kavonozlarda turşunuzu kurarsanız -eskiler böyle der neden bilmem- tüketim ve saklamak da basit olabilir.

Şimdiden afiyet olsun

Sevgiler

Şafak
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...