29 Nis 2014

LÜTFEN ÇOCUKLARINIZI KORUYUP KOLLAYIN


Merhaba,

Bugün televizyonda yine kötü bir haber vardı. Annesi pazara gittiğinde evde kalan büyük ablalarına emanet edile bir minik, evden çıkıp gidiyor ve ne yazık ki cansız bedeni bulunuyor. İnsanlar artık öyle acımasız olmuş ki, intikam için bir çocuğu öldürebiliyor. Sadece ailesinin canını yakmak için tecavüz edebiliyor. Çok korkunç çok. Herkes idamın ne kadar kötü bir şey olduğunu söylüyor ama bence böyle şeyler yapanlar, en ağır işkencelerden geçirilip sonra da idam edilmeli. Çünkü bunun asla haklı bir nedeni olamaz ve şahsım adına söylüyorum böyle düşündüğüm için birileri beni sevmeyecekse de sevmesin.

Son günlerde, basında öyle çok bu tarz kötü haber okudum ki, iyice her şeyden korkar oldum. Neredeyse her an yeni bir haber, yeni bir acı. Hiç dinmeyecek bir acı hemde. Yine çocuklar kayıp, yine çocuk öldürülüyor. Minicik bedenlere zulüm uygulanıyor. Lütfen çocuklarınızı koruyup kollayın.

Kendimce çocuğumu korumak için bazı yöntemler geliştirmeye çalışıyorum. Mesela dışarıdayken beni bırakıp olduğumuz yerden ayrılması benim hemen sinirlenmeme yol açabiliyor. Çocuklar ne yazık ki dışarı da başlarına gelebilecek şeyleri algılayamıyor. Ne kadar konuşursanız konuşun, bir şey olmaz ki diye düşünüyor.

Mesela ben gittiğim hiç bir yerde rahat değilim. Efe Deniz küçük olduğu için şimdilik böyle bir sorunumuz yok ama gözüm sürekli Ege'nin üzerinde. Yanımdan ayrılma, baktığımda seni görebileceğim mesafe de kal diyorum.

Benim Ege'ye verdiğim öğütlerin bazıları şunlar.

1- Dışarı çıktığımızda, bir şekilde bir birimizi kaybedersek, olduğun yerde dur ve beni bekle. Ben seni mutlaka bulurum.

2- Eğer bulunduğumuz yer bir alışveriş merkeziyse, gel ben anne babanı tanıyorum seni götüreyim diyen kimseye inanma. Bak bu alış veriş merkezinin danışması burası, şu kıyafetli abi ve ablalarda güvenlik görevlisi. Onların yanına git, adını söyle ve bizi anons etmelerini iste, onlarla bile olsa bir yere gitme dur bekle.

3- Bahçeye çıktığımızda eğer birbirimizi göremeyeceğimiz bir yere gitmek istersen arkadaşlarınla gel bana söyle, ben sana yakın bir yerde dururum. Site içinde bile olsa kimseyle evine gitme.

4- Biz yanında yokken biri sana yiyecek, içecek, oyuncak verirse alma. Canın çok çekse bile bana söyle ben alabilirsin dersem al, ya da ben sana alırım benden iste.

5- Yabancılara adını söyleme. Biz yanında yokken konuşma

6- Biri sana istemediğin hoşuna gitmeyen bir şekilde dokunursa, hemen bağırmaya başla. Daha önce çocuklarda cinsel istismara hayır konulu yazımdakileri uyguluyorum. Yazı için Tık Tık

7- Yolda giderken elimi bırakma, koşma, caddeye atlama.

8- Bizim haberimiz olmadan evden ayrılma. (kapımızın üst kilidi sürekli kilitli)

9- Pencereler açık bile olsa, sakın dışarıya bakayım diye camdan sarkma, düşebilirsin. (Tüm pencerelerde çocuk kilidi var ve onlar evdeyken açtığımda yukarıdan açıyorum, tamamen açmıyorum. Ben başka bir şey yapmaya dalabilirim ve fark etmem diye)

10- Havuzun en derin kısmında baban ya da kolluğun yokken yüzme. (Ege iyi yüzüyor ama bende yüzme fobisi var, bir şey olsa kurtaramam ama babası kurtarabilir)

12- Benimle konuşmadan kim olursa olsun, anne ve babanın haberi var veya  hastalandılar seni onlara götüreceğim diyen kimseye inanma.

Bunların dışında anlık gelişen olaylarla da çocuğumuza kendini korumayı aşılamalıyız.

Çocuklarınızı yalnız başına  mahalle aralarında, sokaklarda oynatmayın. Evet çocuklar için oyun alanı ne yazık ki ülkemizde çok az ama siz  yine de şartları zorlayın, gerekirse dışarı çıkışlarını azaltın, gerekirse arkadaşlarının ailelerini tanıyıp eve çağırın, ev dağılsın siz yorulun ama gözünüzün önünden ayırmayın.

Çocuklarınızı internet cafelere göndermeyin. Televizyon seyredeceğim diye, onun yaşına uygun olmayan aptal saptal dizilerle kafasını bulandırmayın. Çizgi filmleri bile seçerken, savaşlı, hayaletli kafasını karıştıracak gerçek dışı çizgi filmleri açmayın. O tarz yayın yapan çizgi film kanallarını silin.

Çocuklarımızı koruyup kollamamız lazım. Onlar bize emanet. Onlar bizim canımız kanımız. 

Kötü şeyler yaşamamak umuduyla

Sevgiler
Şafak


Not: resim unicef'in sayfasından alıntıdır.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...