27 May 2013

PRATİK BİLGİLER (AYAKLARDA TERLEME VE KOKU)
Ayaklarınızda aşırı terleme ve koku sorunu yaşıyorsanız size küçük ve pratik bir öneri;
Ayaklarınızı bir süre demlenmiş siyah çay bulunan bir kapta bekletin. Çayda bulunan asitler bakterilerin ölmesini sağlayacak ve terleme ve kokunun önüne geçecektir.

EFE DENİZ AŞI OLDUUU

Bugün Efe Deniz'in 4. ay aşıları vardı. İki bacağımıza da birer aşı yedik. Eve gelince bir çay kaşığı calpol şurup içirdim. Şimdi bebeğim biraz  uyumaya çalışıyor ama yine de inliyor.Önümüzdeki ay da Rota virüs aşısının ikinci dozunu olacağız. O çok önemli değil çünkü ağızdan damla ile veriyorlar. Ben şu iğnelerden korkuyorum. En zoru altıncı ay aşısı çünkü dört aşı olacak. O gün tek başıma olamam diye düşünüyorum.

Geçen gün facebookta aşılarla ilgili bir makale okudum. Aşıların zararlı olduğundan bahsediyordu. Mikropları vücudumuza enjekte ettikleri için hastalıkların kaçınılmaz olduğunu yazmışlardı. Bence risk her zaman var ama, aşı olmadığı için hayatını kaybeden, sakat kalan çocukları, hatta yetişkinleri de duyuyoruz.

Bu konuda sanırım anneler içgüdülerine güvenmeli. Ben aşılarımı mutlaka yaptıracağım.

Sevgiyle kalın,
Şafak

ŞEKER HAMURU İLE SÜSLENEN KURABİYE TARİFİMerhaba,

Şeker hamurundan neler yaptığımızı anlattım size ama bazı arkadaşlarım asıl kurabiye tarifini merak etmişler.

İşte malzemeler;
1 paket oda sıcaklığında erimiş yağ (ben genelde teremyağ tercih ediyorum. Hem daha çabuk yumuşuyor hem de tadı çok hoşuma gidiyor.)
1 su bardağı pudra şekeri
1 paket kabartma tozu
1 yumurta
1 paket vanilya (arzuya göre)
Alabildiğince un

Un hariç tüm malzemeleri yağı yedirene kadar karıştırıyorsunuz. Sonra kulak memesi yumuşaklığında olacak şekilde un ekliyorsunuz.

Kalıpla kesip şekil verdiğiniz kurabiyeleri 160 derece fırında pembeleşene kadar pişiriyorsunuz. Yaklaşık 20-25 dakika sürüyor.

Kurabiyeler soğuduktan sonra, şeker hamurunu nişasta kullanarak ince bir şekilde açıyor ve kalıpla şekil veriyorsunuz. Yapıştırmak için su kullanabilirsiniz.

Bazı örnekler;
Evde şeker hamurunuz yoksa süslemeden de tüketebilirsiniz. Oldukça dayanıklı bir kurabiye hemen bozulmuyor.

Afiyet olsun
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...