10 Mar 2014

EVDE ÇİKOLATA YAPIMI -çocuklarımız ve biz bunu hakediyoruz

Merhaba,

Yakın çevremiz bilir, Ege çikolataya asla hayır diyemez ne kadar verirseniz o kadar yer. Aslında bu konuda bana çekmiş herhalde, çünkü bende bayılıyorum. Ancak günümüzde çikolatanın içine öyle çok şey katıyorlar ki, tüketmek intihardan farksız.

Blog dünyasına girmeden önce de sağlıklı beslenmeye özen gösteriyordum ama son zamanlarda gittiğim seminerler beni çok etkiledi.  Geçenlerde gittiğim, sağlıklı çocuk seminerinde hocamız Prof. Dr. Ahmet Aydın, soya ürünlerinin de çok zararlı olduğunu söylemişti. Hazır çikolataların bir çoğunda soya dahi var.

O yazıyı okumak isterseniz buraya Tık Tık

Neyse, internette oldukça fazla araştırma yaptım, yabancı blogları inceledim, en sonunda hem Türkçe olan hemde gerçekten güzel anlatımlı bir video buldum. Anlattığı şekilde bir kaç sefer yaptım, gerçekten ihtiyacım olan malzemeleri tamamladıkça ve hayal gücümü kullandıkça çok güzel ürünler ortaya çıkmaya başladı.

İşte yaptıklarımdan bir kaç örnek,

Başlangıç için evdeki malzemelerinizle deneyebilirsiniz. Ben öyle yaptım. Öncelikle iyi bir marka kuvertür çikolata almalısınız. Bu çikolatanın hammaddesi. İçinde kakao yağından başka hiç bir şey olmamalı. İçine farklı maddeler eklendikçe, çikolata çikolata olmaktan çıkıyor.

Kuvertür çikolata olarak ben Kahve Dünyasının çikolatasını kullandım. Normalde 2.5 kg.'lık tabaka halinde satılan bu çikolatayı, küçük parçalara ayırmışlar. İyice işi öğrenene kadar, her seferinde 1 parça kullanıyorum.

Normalde çikolata için kalıplar var. Yine isterseniz evdeki buz kalıpları ile denemeye başlayabilirsiniz. Bir de ısıyı ölçmek için sıvı ölçer termometreye ihtiyacınız var, ben henüz almadım ama en kısa sürede almayı düşünüyorum. Çünkü çikolatanızın başarısı biraz da buna bağlı. Benmari usulü erittiğiniz kuvertür çikolatayı belli bir ısıya kadar eritmek, sonra da belli bir soğukluğa getirmeniz gerekiyor.

Ben, kuru üzümle, portakal kabuğu ile, ceviz ve fındık ile denedim ve gerçekten çok beğeniyorum. Ege de artık dışarıdan çikolata almak istemiyor, bitince "yenisini yapar mısın" diyor hatta olayı aştı "anne şeker yapmayı da öğrensene" diye baskı yapıyor :)

Ben lafı uzatmayacağım, siz işin uzmanından seyrederek daha iyi sonuç alabileceksiniz. İşte videolar, dilerseniz diğer videolarını da seyredebilirsiniz.

EVDE ÇİKOLATA NASIL YAPILIR

EVDE ÇİKOLATA YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR

Siz de mutlaka deneyin. Çocuklarımız bunu hakediyor.

Sevgiler
Şafak
ŞARKILARLA SEVDİM BEN SENİ -1


Bir varmış bir yokmuş zamanlarda, şarkılarla sevdim ben seni....

baksana geçmişe ne çok anıyla yüklü
nerde o taverna nerde sinema
harcanmış zamanlar yeniden yaşanmazki
geç kaldıktan sonra arama boşa!

Yeni Türkü - Olmasa Mektubun

YOĞURTLU KÖZLENMİŞ PATLICAN SALATASI
Malzemeler:

3 adet patlıcan
3 adet kırmızı biber
2 adet çarliston biber
4 yemek kaşığı zeytinyağ
Yoğurt
Tuz

Yapılışı:

Biber ve patlıcanları közleyip, soyun. Küçük küçük doğrayın. Kendi yağı da olduğu için yağını göz kararı koyabilirsiniz. Yine göz kararı yoğurt ekleyin, bu kadar malzemeye ben yaklaşık 1 su bardağı yoğurt koyuyorum. Dilerseniz kırmızı pul biber dökerek servis yapabilirsiniz.


Not: Ben yazın mangal yaptığımızda patlıcan ve biberleri fazla közleyip soyup, doğrayıp buzluğa atıyorum. Tadından hiç bir şey kaybetmiyor. Kışın da yemeden 4-5 saat önce buzluktan çıkarıp tabağa alıyorum. Yeneceği zaman yoğurt ve diğer malzemeleri ekliyorum. Yukarı da resmini gördüğünüz  salatanın patlıcan ve biberleri yazdan kalma. Yeni közlenmiş gibi gözüküyor öyle değil mi?

Afiyet olun
Şafak
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...