10 Şub 2015

EVDE AKİDE ŞEKERİ YAPIMIMerhaba,

Artık biliyorsunuz facebook da gördüğüm tarifleri zaman zaman denemeyi ve eğer beğenirsem paylaşmayı seviyorum. Çikolatayı evde yapıyorum, böylelikle dışarıdan çikolata alımını engelleyebildim ama şeker için aynı şeyi yapamıyordum. Ege de her seferinde "Anne sen evde şeker yapmayı öğren o zaman dışarıdan istemem" deyip duruyordu. Bende "yok artık" diyerek kendime abartmamamı söyleyip duruyordum :)

Geçenlerde facebook da gezerken ekrana bir şeker tarifi düştü. Hatta aynı yazı içinde iki tarif. Bende bu gece tariflerden birini denemeye karar verdim. Renklendirme ve aroma da biraz değişiklik yaptım ama biraz önce başka böyle tarifler var mı diye gezerken orjinal tarifin 2011 yılında bir blogda yayınlandığını gördüm. Benim de denememi sağlayan bloggera teşekkür etmeden geçmek istemem. 

Ben bazılarını fındıklı yaptım diğerleri için gıda boyası kullandım. Normal şekerden biraz daha tatlıydı belki şeker bir miktar azaltılarak kullanılabilir. Kaynattıktan sonra çok fazla soğumasına izin vermeden dökmeniz gerekiyor yoksa biraz sulanıyor. Tarifte tezgaha yağ dökerek yapmışlardı ama ben yağlı kağıda dökerek yaptım. Bir sonrakinde öyle denemeyi düşünüyorum.

Malzemeler:
1125 gr. toz şeker
500 gr su
½  limonun suyu
50 gr.Loğusa şekeri (reklendirmek için)
Gül suyu veya tarçın (koku için ) isteğe bağlı

İşte yapılış resimleri


Malzemeleri iyice köpürüne kadar kaynatın. Emin olmak için bir suya damlatarak sertleştiğine bakın


Yağlı kağıda döküm


Kenardan ortaya doğru toparlayın ve rulo haline getirin sonra makasla kesin.Buraya Tıklayarak ORJİNAL TARİF e ulaşabilirsiniz.

Afiyet olsun

Şafak


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...