2 Haz 2015

ETKİNLİK SPONSORU FİRMALAR NELERE DİKKAT ETMELİ NELERDEN KAÇINMALI

Merhaba,

Bir süredir bildiğiniz gibi www.sansbocegi.com blogunun sahibi Nihan ile 23 Nisan temalı bir etkinlik organizasyonumuz vardı. Etkinlik fikrinin hazırlıklarına Aralık ayında başladığımız etkinlikte oldukça yoğun çalışmalar yaptık. Sonuçtan memnunum. Bu nedenle 23 Nisan etkinliğimizi her sene farklı şehirlerde 3-10 yaş arası çocuğu olan farklı bloggerlarla yapmayı planlıyoruz, muhtemelen de seneye İzmir'de yapacağız. Bu yazıyı okuyan blogger arkadaşlarımdan katılmak isteyen olursa blog adreslerini bırakmalarını rica ediyorum.

Şimdi gelelim asıl konuya. Sponsor firmalardan yada reklam şirketlerinden bu yazıyı okuyanlar olursa darılmasınlar bana :)

Etkinliklerde sponsor olmasını istediğiniz firmalar sizden katılımcıların sosyal medya hesaplarını ve takipçi sayılarını istiyor öncelikle. Sizde daha önceden iletişime geçtiğiniz bloggerların listesini gönderiyorsunuz kendilerine. Firmalar listeyi inceliyor bazen listedeki bloggerların takipçi sayıları nedeniyle size olumsuz yanıt verebiliyor. Oysa ki firmaların bu konuda baz almaları gereken şey, takipçi sayısından çok o kişinin paylaşım yapıp yapmadığı olmalı. Bir keresinde başıma gelmişti. Bir etkinliğe davet edildim ancak sonrasında arkadaşım, utana sıkıla firmanın 1000 takipçi altındaki bloggerlarla etkinlik düzenlemek istemediğini söylemişti. Hem sizin için hemde davet ettiğiniz kişi için oldukça sıkıcı bir durum.

Bazen de etkinliğe katılmayı kabul eden firma sizin yada davetlilerin yine takipçi sayılarının yeterli olmadığını düşünerek, genel olarak tüm etkinliklerde gönderdiği paketin minyatür halini gönderiyor. Bu da hoş olmayan bir durum aslında. Firmalar eğer genel olarak 10 etkinliğe aynı tarz ürünler gönderiyorsa 11. etkinlikte de bu şekilde hareket etmeli bence.

Bazı firmalar gönderdikleri hediyeler ile ilgili öncesinde etkinlik sahibinden bazı çalışmalar yapmalarını istiyor. Örneğin kendisini ve ürünlerini tanıtan bir yazı. Yeni bir ürün olmadığı takdirde bunu anlayabiliyorum ama ürünleri henüz kullanılmamışsa, ürünler hakkında yazı yazılmasını doğru bulmuyorum. Firma tanıtım yazısını makul karşılıyorum. Burada da bazen, yazdığınız yazıyı yeterli bulmayan yada "siteden çok da yönlendirme gelmemiş olmamış bu yazı" diyen firmalar var. Bu tarz firmalar ile çalışmayı yarıda kesmenin doğru olacağını düşünüyorum. Bunu yaptık da :) Tüm etkinlik hazırlayan bloggerlar aynı davranırsa bu tarz davranışlarla karşılaşılmasının önüne geçileceğini düşünüyorum.

Normalde bir çalışmaları olduğunda size mail atan, basın bültenini yayınlamanızı isteyen bazı PR şirketleri, etkinlik de destek olması konusunda mail attığınızda, mailinize dönmüyor bile. Bu da bana göre çok can sıkıcı bir konu. Üzgünüm katılamıyorum yazmanın zor olmadığını düşünüyorum, haksız mıyım? Bu tarz PR şirketleri ile artık bende çalışmama kararı aldım.

Bazı firma yetkilileri var. Bazı bloggerlarla deyim yerinde ise kanki. Bakıyorsunuz size "Bu yılki sponsorluk limitimizi doldurduk, kusura bakmayın" diyor ama sizden 3 ay sonra hazırlıklara başlayan bloggera sponsorluk veriyor. Bu da bana göre hoş olmayan bir davranış. Firma yetkilileri kişileri değil öncelikle firmasının tarafında olmalı ve tüm bloggerlara aynı mesafede durmalı.

Bazı firmalar aynı kulvarda olduğu firmaların etkinlikte olmasını istemiyor. Benzer ürün hediye eden firma varsa katılmıyorum ya da ondan vazgeçin diyebiliyor. Bence firmalar kendi ile yarış içinde olmalı. Sonuçta etkinlik sahibi (öyle düşünmeyenlerde var tabi, sadece sayıyı düşünenler) davetlilerinin memnun ayrılmasını düşünüyor. Diğer firmadan daha alt segmentte olduğunuzu düşünmüyorsanız, etkinlik sahiplerini tercih yapmak zorunda bırakmayın. Büyük olduğunuzu ispatlayın.

Bazen firmaların gönderdikleri ürüne yada desteğe baktığınızda, bu mu hediye edebileceği ürün diyorsunuz. İndirim çekleri gibi örneğin. Çoğunlukla kullanılmadan atılabiliyor. Blog yazılarında bir link olmaktan öteye gidemiyor ne yazık ki.  Firmasını en iyi tanıtacak şekilde ürün hediye etmeli etkinliklerde. Sadece ismim görünsün yeter diye düşünmemeli. Siz fayda sağlayacak şekilde destek olur yada ürün gönderirseniz, kişilerde sizi memnuniyetle sosyal medyada duyurur.

Bazı firmalar, etkinliğin hemen sonrasında daha üzerinden birkaç gün geçmişken sizden paylaşım linklerini istiyor. Blog yazılarının yazılmasını talep ediyor. Ne yazık ki bu pek mümkün olmuyor. Öncelikle çok firmalı etkinliklerde kişilerin hemen paylaşım yapmaları, hem kullanım durumu hem de sosyal medyadaki arkadaş listelerinizin sıkılıp sizi izlemekten vazgeçmeleri sorunu ile karşılaşmanız açısından  beklenmemesi gereken bir durum. Mutlaka zaman tanınmalı. Burada bloggerlara da iş düşüyor tabi ki. Onlarda hediyelerini zaman içine yayarak, mutlaka paylaşmalı ve etkinliği bogunda duyurmalı ki, firmada etkinliğe katıldığı için fayda sağlayabilmiş olsun. 

Bazı firmalar var, şeker mi şeker :) Yazıyorsunuz ve size dönüyor. Çok net. Şunu isterim, şunu istemem diyor. Baştan kabul edip etmeyeceğinize karar veriyorsunuz ve görüşme ona göre devam ediyor yada sonlanıyor. Ne siz onun zamanını alıyorsunuz ne de o sizin. Çok farklı bir fikriniz olmadığı sürece, tüm bloggerlarla aynı çalışmayı yapıyor. Kendisine bilgi verdiğinizde teşekkür etmeyi biliyor. Ben o firmalarla çalışmayı çok seviyorum. Sonrasında da o bana nasıl katkı sağlar diye değil, ben ona nasıl katkı sağlarım diye düşünüyorum.

Peki sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bekliyorum.

Sevgiler

Şafak

32 yorum:

 1. Yakın zamanda etkinlik düzenlemiş biri olarak o kadar katılıyorum ki yazdıklarınıza. Daha açıklayıcısı olamazdı. Hele maile dönmeyen firmalar bence en kötüsü. Kayılamıyoruz demek çok zor olmamalı gerçekten. Benim aklıma şu geliyor. Ya bu markadan aldığım bir üründe sorun yaşarsam. Demek ki o zaman da dönmezler. O yüzden olumsuz dönmeleri sorun değil ama bir şekilde dönüş olması gerekiyor. Her cümlenize katılıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim yorumunuz için :) Hepimiz aynı şeyleri düşünüyoruz sanırım
   sevgiler

   Sil
 2. çok güzel bir yazı olmuş bu bütün bu problemleri bir şekilde duymuştum ama etkinlik düzenlemediğim için bire bir yaşamadım tabi bu nedenle etkinlik düzenleyen bütün arkadaşlarımı çok takdir ediyorum hepsinin eline sağlık gerçekten büyük emek veriyorlar ve stres de yaşıyorlar üstüne üstlük bir de.. katılan bloggerlar olarak biz de dediğin gibi zamana yayarak düzenli ve özenli bir şekilde o ürünleri yazmaya çalışıyoruz firmaların istediği gibi hiç bir ürün 2-3 günde yazılamaz..faydadan çok zarar olur hem bize hem de o firmaya..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkürler audrey, etkinlik düzenleyen hiç bir bloggerın bu işten maddi bir faydası yok. Herkese ne hediye ediliyorsa sende aynısını alıyorsun. Takdir edilmek ve emeğe saygı en büyük ödül
   Sevgiler

   Sil
 3. Ağzına sağlık şafakcım tüm içimi dökmüş gibi oldum.Daha önce bende bir yazı yazmıştım Pr şirketleri blogger kayırıyor diye demek ki bir ben değilmişim aynı fikirde olan.

  YanıtlaSil
 4. Bu yazıda bir kez daha gördüm ki aynı yerden bakıyoruz duruma. Tek tek yazmayayım, yazdıklarının tamamına katılıyorum. Hatta eklenecekler bile olabilir.
  Markaların da endişeleri var ama etkinliği organize edenle bunu anlaşılır bir biçimde konuşmalılar.
  Etkinliğe gelenlerin ürünleri ve etkinliği yazmaması veya alakasız bi ara geçiştirerek yazması da hoş bir durum değil. Bu gibi bloggerları bir daha etkinliğe çağırmamak gerekir.
  Takipçi sayısına değil de, alexa veya aramalarda ne kadar önde olup olmadığına bakılmalı diyorum. 500 takipçisi olan bir bloggerın yazısı 2000 takipçili olan blogger yazısından daha önce çıkıyor aramalarda.
  Markaların ve PR şirketlerinin bu detayları iyi gözlemlemesi lazım.
  Emeğine sağlık Şafak:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende senin tüm söylediklerine katılıyorum canım :) Yorumun için teşekkürler
   sevgilerimle

   Sil
  2. Zaten blogger camiasında okumadan altına imza atacağım yazılar yazan nadir yazarlardan birisin. Ben teşekkür ederim hassasiyetin ve açık yürekli hallerin için

   Sil
 5. Tüm bunlara katılıyorum. Firmalar,kurumsal duruşlarını bozuyorlar böyle küçük hesaplara girerek. Ve blogger etkinlik sponsorluğu en hesaplı ve en faydalı reklam şekli bence bir firma için..

  YanıtlaSil
 6. Blogunuzu keşfetmeye başladım. Her yazınızı okuyacağım gibi görünüyor :)

  YanıtlaSil
 7. Yazının tamamına katılıyorum.Özellikle takipçi konusundaki görüşün çok doğru. Bizim 3-5 katımız takipçiye sahip ama blogu reklamdan geçilmeyen blogların yanında takipçimiz az diye görünmemek ve önemsenmemek hiç hoş bir durum değil. Oysa biz bloglarımıza emek veriyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu firmalara etkinlik düzenleyen bloggerlar anlatmalı aslında. Örneğin biz konuştuğumuz her firmaya önemli olanın paylaşım sıklığı ve hızı olduğunu söylüyoruz.
   Sevgiler

   Sil
 8. çok önemli bir konuya değinmişsiniz (:

  YanıtlaSil
 9. Canım o kadar doğru tespitler yapmıssınki keyifle okudum ve de kesimnlikle benim de düşündüklerimi dile getirmişsin resmen özellikle takipçi konusu hakkında..Her gün neredeyse güncel paylaşım yapan bi insan olarak hatta bazen bi kaç yazı yazan biri olarak en azından firmaların emege saygı göstermeleri gerektiğini düşünüyorum..Ama dediğin gibi öyle sirin firmalar da var ki senin emeğine güveniyor ve bende bu durumda elimden gelenin bin kat daha fazlasını yapıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) takipçi konusu herkes tarafından sorun sanırım.
   Teşekkürler güzel sözler için tabiki ziyaret ederceğim seni
   sevgiler :)

   Sil
 10. Bu arada bloğunu takibe aldım bende bekliyorum canım :)

  YanıtlaSil
 11. Bu yazıya sadece ' '' ' işareti koymak yeterli.. Çoğumuzun fikrini dile getirmişsin tatlım.. Kalemine sağlık :D

  YanıtlaSil
 12. Söylediklerine baştan sona katılıyorum canım.. Daha da eklenecek çok şey var tabii..
  Profesyonelliği bir tarafa bırak, son ana kadar geldik geliyoruz, hediyeleri gönderdik kargoladık deyip bizleri kandıran firmaları şiddetle kınıyorum!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben açık firmaları çok seviyorum. Dediiğin tarzda firmalarla zaten asla bir daha çalışmam.

   Sil
 13. çok doğru ve açık yazmışsın. bunların kaleme alınmasına çok sevindim.

  YanıtlaSil
 14. cok doğru seyler yazmıssın keske gercekten firmalar bunun bilincinde olabilseler canım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu firmalara anlatmak bize düşüyor aslında. Onlar bilmeyeilir ama bir blogger firmaya tüm açıklığı ile durumu anlatmalı ve kararı sonrasında ona bırakmalı.

   Sil
 15. Sponsorlu etkinlik düzenlemek ne kadar zor bir iş hem bloggerların aynı tarihte buluşmasını sağlamak hem firmaların kaprisleri hem bloggerların bazılarının paylaşım yapmamaları... Mersin'de sponsorlu bir etkinlik düzenlemeyi düşünüyordum ama cidden korkuyorum rezil olmak da var :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende ilk etkinlikten önce korkuyordum, neyi nasıl yapacağım diye. Mümkünse güvendiğin biriyle yapabilirsin ilk etkinliğini, inan daha kolau oluyor. Tabi aynı pencereden bakmanız lazım.
   Maalesef paylaşım gerçekten yapmayan oluyor, çok üzücü aslında bu durum çünkü çok emek veriyorsun, cebinden para harcıyorsun vs. onlarında farkında olmasını bekliyorsun. Rezil olmak diye düşünme önemli olan sponsor sayısı değil, her iki taraf içinde en yüksek faydayı sağlayabilmek.
   sevgiler

   Sil
 16. çok doğru yazmışsın. ben de etkinlik yapma sürecinde anladım bunu, daha güzel açıklayamazdın...

  YanıtlaSil

Konu hakkındaki fikirleriniz benim için çok kıymetli. Lütfen yorumunuzu ekleyiniz. Yorumunuzdan sonra size profilinizden ulaşabileceğim için lütfen link bırakmayın.
Link İçeren Yorumları çok üzülerek yayınlayamıyorum

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...